Коли роблять щеплення АКДП?

Adoption
Date
  • 283 Переглядів
Вакцина АКДП від кашлюку, дифтерії та правця. Введення адсорбованої коклюшно-дифтерійно-правцевої вакцини (АКДП) дозволяє сформувати імунітет до збудників перелічених інфекційних хвороб та є єдиним методом їх профілактики.

8729_3.jpg (21.79 Kb)


Цільноклітинна вакцина від кашлюку, яка зараз застосовується в Україні, вважається найкращим засобом захисту від хвороби. Побічні реакції, які можуть виникнути після щеплення (лихоманка, біль або набряк у місці уколу), не мають негативних наслідків для здоров'я. Реакція організму на ацелюлярну вакцину виникає рідше, але її ефективності задля забезпечення довготривалого захисту від кашлюку за умов низького рівня вакцинації населення недостатньо.

Щеплення АКДП робиться в три прийоми новонародженим у віці трьох, чотирьох з половиною та шести місяців. Вакцина АКДП належить до інактивованих вакцин. Тобто вона не містить живих збудників. Щеплення АКДП забезпечує дитині імунітет від кашлюку, дифтерії та правця.

Навіщо потрібне щеплення АДП-М?
Адсорбована дифтерійно-правцева вакцина із зменшеним вмістом анатоксинів (АДП-М) потрібна для захисту від дифтерії та правця. Інших способів убезпечити себе від цих інфекцій немає, а імунітет після перенесеного захворювання дуже нетривалий. Хоча вакцинація від дифтерії через рік-півтора вже не гарантує стовідсоткового захисту від захворювання, у щеплених воно протікатиме у легшій формі на відміну від тих, хто не був вакцинований вчасно. Згідно з національним календарем профілактичних щеплень, першу вакцинацію АДП-М роблять у 16 ​​років, а потім через кожні 10 років у рамках ревакцинації.

Дифтерія та правець характеризуються високим рівнем смертності. За даними статистики ВООЗ, від 50 до 100 осіб з 1000 інфікованих дифтерією, помирають. Це гостре інфекційне захворювання, яке викликається бактерією Corynebacterium diphtheria, що насамперед вражає горло і верхні дихальні шляхи, а також виробляє токсин, що ушкоджує серцево-судинну та нервову системи. Збудник дифтерії передається повітряно-крапельним шляхом (кашель, чхання), а також через предмети, якими користувався хворий. Прояви інфекції на ранній стадії можна сплутати з симптомами ангіни, тому багато хто звертається по медичну допомогу надто пізно. Чим раніше буде встановлено точний діагноз, тим більше шансів на одужання.

Правець — важка інфекційна хвороба, що викликається спорами бактерій Clostridium tetani, що живуть у ґрунті, пилу, гної та кишечнику тварин. Вона потрапляє до організму через глибокі порізи, укуси тварин, травми гострими предметами. Від людини до людини хвороба не передається. Збудник правця виробляє токсини, що викликають важке ураження нервової системи. Інфекція провокує сильні спазми м'язів всього тіла та може стати причиною смерті.

Вирізняють такі ознаки правця:

- дратівливість;
- болі в голові та в м'язах;
- сильні судоми (через кілька днів з моменту зараження);
- утруднення за відкриття рота;
- зміщення тягнучого болю з м'язів шиї в потилицю, спину, поперек.

Щеплення від правця та дифтерії — робити чи ні дорослим?
На відміну від імунізації проти вітряної віспи, щеплення від дифтерії та правця є однією з обов'язкових вакцин для дорослих. Кожні десять років необхідно проводити ревакцинацію АДП-М, щоб убезпечити себе від зараження цими небезпечними інфекціями. Згодом вироблений після щеплення імунітет до збудників цих хвороб суттєво знижується. Це тому, що у вакцині містяться не самі бактерії чи їх фрагменти, а ослаблені токсини, що вони виділяють. З роками до них виробляється менше антитіл, тому ревакцинація необхідна, щоб знизити ризик інфікування.

Водночас заразитись цими небезпечними хворобами дуже легко. Дифтерійна паличка на іграшках, білизні, одязі та книгах може жити до кількох тижнів, а збудник правця присутній у ґрунті, з яким іноді контактує навіть міський житель під час прогулянки у парку чи дачних робіт. Якщо дорослий раніше ніколи не щеплювався від дифтерії та правця, йому потрібно отримати як мінімум три дози вакцини АДП-М: спочатку перша, через місяць друга, через шість місяців третя. Дуже важливо дотримуватися рекомендованого часового інтервалу між щепленням.

Куди роблять щеплення АКДП?
Вакцина АКДП вводиться внутрішньом'язово: дорослим щеплення роблять у дельтоподібний м'яз плеча, а маленьким дітям — в область середньої третини стегна. Це дуже важливо, тому що якщо вакцина потрапить до жирової тканини, то імунітет не виробиться. Саме тому щеплення АКДП ніколи не роблять у сідницю. Через товстий шар підшкірної жирової клітковини голка не дістане до м'яза, а ризик пошкодження сідничного нерва або кровоносної судини за такого способу введення препарату підвищений.

У якому віці дитині роблять щеплення АКДП?
Щеплення АКДП дітям роблять у 2, 4, 6 та 18 місяців, згідно з національним календарем профілактичних щеплень. Першу ревакцинацію проти дифтерії та правця проводять дітям у віці шести років. Для цього використовується адсорбована дифтерійно-правцева вакцина без вмісту протикоклюшного компонента (АДП). Друга ревакцинація проводиться у 16 ​​років вакциною АДП-М із зниженим вмістом антигенів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: щеплення АКДП


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

В Україні є десять небезпечних хвороб, від яких передбачена обов’язкова вакцинація дітей. Коли треба вакцинувати дітей від гепатиту B, туберкульозу та

Новий календар профілактичних щеплень від МОЗ

Щеплення | 11:20, 16.03.2024

В Україні є десять небезпечних хвороб, від яких передбачена обов’язкова вакцинація дітей. Коли треба вакцинувати дітей від гепатиту B, туберкульозу та інших хвороб, які зміни ввели й для чого вони потрібні, детально розповіли у Центрі громадського зд

Перевірте, чи маєте захист від усіх важких інфекцій, що зазначені у календарі, та потурбуйтесь про те, щоб вчасно оновити свій захист.

Які щеплення слід оновити у дорослому віці?

Щеплення | 11:30, 12.03.2024

Перевірте, чи маєте захист від усіх важких інфекцій, що зазначені у календарі, та потурбуйтесь про те, щоб вчасно оновити свій захист.

А ви пам'ятаєте про вакцинацію?

Які щеплення варто робити батькам

Щеплення | 20:00, 23.01.2024

А ви пам'ятаєте про вакцинацію?

Вакцина АКДП від кашлюку, дифтерії та правця. Введення адсорбованої коклюшно-дифтерійно-правцевої вакцини (АКДП) дозволяє сформувати імунітет до збудн

Коли роблять щеплення АКДП?

Щеплення | 08:20, 13.01.2024

Вакцина АКДП від кашлюку, дифтерії та правця. Введення адсорбованої коклюшно-дифтерійно-правцевої вакцини (АКДП) дозволяє сформувати імунітет до збудників перелічених інфекційних хвороб та є єдиним методом їх профілактики.

Інколи батьки воліють відмовлятися від щеплення через власні переконання.

Для чого взагалі потрібна вакцинація дітям

Щеплення | 21:00, 08.01.2024

Інколи батьки воліють відмовлятися від щеплення через власні переконання.

Далеко не вся інформація про вакцинацію є правдивою та достовірною.

Міфи про вакцинацію. У що не варто вірити батькам

Щеплення | 21:00, 05.01.2024

Далеко не вся інформація про вакцинацію є правдивою та достовірною.

Не варто думати, що щеплення - це виключно дитяча справа.

Коли батькам слід робити вакцину від дифтерії та правця

Хвороби | 21:00, 01.01.2024

Не варто думати, що щеплення - це виключно дитяча справа.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: