Чи впливають гаджети на розвиток мови у дитини?

Adoption
Date
  • 1353 Переглядів
Як і чому потрібно обмежувати час перебування дитини в світі яскравих картинок, розповіла дитяча логопединя Дар'я Горбачова.

2538_5b_.jpg (27.64 Kb)

Від народження і до року життя дитина вивчає світ звуків — вслухається в розмови батьків і мультяшних героїв, агукає, кричить, лепече. Вимовляє короткі слова по складах — «ба-ба-ба», «ма-ма-ма».

У цей період, який називається довербальним, дитина вчиться відрізняти голос мами від голосу свинки Пеппи, голос людини — від голосу домашньої тварини. У неї формується розуміння значення слів і усного мовлення. Дитина виконує прохання: «зачини двері», «обійми маму», «погладь кішку».

З року до двох років дитина вживає в усному мовленні словосполучення і нескладні слова, наприклад, назва предметів, фруктів або тварин, використовує міміку, жести, дієслова, наприклад, «дай», «на» в значенні «тримай» або «візьми».

У три роки словниковий запас дитини збільшується. Вона розрізняє кольори, форми, розміри предметів. У промові може використовувати словосполучення і короткі фрази.

Перші три роки життя дитини — це сенситивний, тобто найбільш сприятливий період для формування розмовної мови. І саме в цей період дитина сильно потребує спілкування з батьками та однолітками.

Якщо дитина мовчки кожен день спілкується з екраном планшета або телефона, їй буде нецікаво гортати паперову книжку, грати в «нудні» розвивальні ігри. І складно підтримувати діалог з живим співрозмовником, тому що інформація, отримана від екранного друга, не розвиває, а залишається набором звуків і незв'язаних образів. Звідси — затримка мовного розвитку.

За даними ЮНЕСКО, 93% сучасних дітей віком від 3 до 5 років щодня проводять біля екрану близько 4-4,5 години. Сумарно цей час перевищує час спілкування з батьками. Водночас із досліджень відомо, що кожні 30 хвилин, проведені в віртуальному світі, збільшують відставання в розвитку мови до 49%.

У залежних від ґаджетів дітей спостерігається:

- неправильна вимова слів;
- труднощі з вираженням своїх почуттів чи бажань під час комунікації з однолітками чи дорослими;
- бідний словниковий запас;
- щоденна необхідність користуватися ґаджетом від 1 до 3 годин на день;
- плач або істерика у разі заборони скористатися ґаджетом;
- погане розуміння прочитаної інформації у молодшому шкільному віці;
- труднощі зі сприйняттям і запам'ятовуванням усного мовлення;
- замкнутість і закритість.

Правило перше і основне — обмежуйте або зводите до мінімуму час, проведений дитиною біля екрана телефона або планшета. Дітям у віці 3-5 років вистачить 15-20 хвилин в день.

Правило друге — контролюйте, що дивиться ваша дитина. Я раджу практикувати спільний перегляд розвивальних мультфільмів або відеороликів.

Правило третє — не заспокоюйте дитину ґаджетом, якщо вона, наприклад, відмовляється їсти кашу або тихенько посидіти, поки мама розмовляє з начальником. Так вона вчиться вами маніпулювати і не вчиться керувати своїми емоціями.

Правило четверте — проводьте з дитиною час. Розмовляйте з нею, разом грайте в настільні ігри, гуляйте в парку, читайте книжки, готуйте улюблені страви, прибирайте. Розвиток мовлення у дошкільника повністю залежить від батьків. За даними досліджень, близько 70% інформації про світ дитина дізнається до 5 років. В цей час вона вчиться ставити запитання, слухати співрозмовника, висловлювати свої думки, запам'ятовувати інформацію. І якщо до 5 років пасивна дитина була занурена у світ, де увагу утримувала яскрава і динамічна віртуальна реальність, її буде надзвичайно важко чимось зацікавити.

Правило п'яте — делікатно прищеплюйте дитині розуміння того, що ґаджет — це не іграшка, а пристрій, що дозволяє отримувати нові знання і обмінюватися досвідом.

Захистити дитину від ґаджетів в сучасному світі неможливо, та й не потрібно. Але можна навчити її правильно ними користуватися на благо собі без шкоди для психічного здоров'я і розумового розвитку.

Не перекладайте відповідальність за розвиток своєї дитини на розвивальні ігри в смартфоні, генетику або педагогів. Будьте терплячими і залученими в життя людини. яка підростає Основа всебічного розвитку — спілкування, розвивальні ігри, читання книг, малювання і т. д.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: гаджети, дитина, розвиток, розвиток мови, розвиток мовлення


Система Orphus

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:


Новини по темі

Чи можна підготувати дитину до школи самостійно?

Як правильно готувати дитину до школи?

Дитина | 05:00, 05.07.2022

Чи можна підготувати дитину до школи самостійно?

Багато хто помилково вважає, що в ідеальних сім'ях люди не сваряться. Приховані емоції мають накопичувальний ефект, враховуючи, що резерв нервової сис

Як навчити дитину не приховувати емоції?

Психологія | 12:00, 04.07.2022

Багато хто помилково вважає, що в ідеальних сім'ях люди не сваряться. Приховані емоції мають накопичувальний ефект, враховуючи, що резерв нервової системи обмежений, у результаті накопичення негативу настає нервове напруження і навіть депресії. Так я

Виховання дівчинки батьком є не менш важливим, ніж уплив мами на долю дочки. Усі життєві установки у дитини формуються з народження, адже батьки розмо

5 порад, як стати кращим татом для дівчинки?

Тато | 10:00, 04.07.2022

Виховання дівчинки батьком є не менш важливим, ніж уплив мами на долю дочки. Усі життєві установки у дитини формуються з народження, адже батьки розмовляють з нею, починають розвивати мало не з дитинства. Підходи до виховання у мами і тата часто-густ

Травма голови у немовлят може бути результатом багатьох дій. Синдром струшеної дитини є однією з форм серйозної черепно-мозкової травми. У ранньому ві

Ознаки травми голови у дитини

Дитина | 08:30, 04.07.2022

Травма голови у немовлят може бути результатом багатьох дій. Синдром струшеної дитини є однією з форм серйозної черепно-мозкової травми. У ранньому віці голова немовляти дуже ніжна через джерельця, або м’які плями. М'яка пляма - це частина черепа дит

Страх - це природний стан організму в очікуванні небезпеки. Доросла людина має всі сили і можливості подолати свої фобії. А ось дитині треба допомогти

Як страхи дитини впливають на її майбутнє?

Психологія | 07:00, 04.07.2022

Страх - це природний стан організму в очікуванні небезпеки. Доросла людина має всі сили і можливості подолати свої фобії. А ось дитині треба допомогти це зробити. Іноді вона не розуміє, що відбувається. Завдання батьків - правильно ставитися до дитяч

Кардинальні фізіологічні, психологічні та емоційні зміни призводять до того, що змінюється й поведінка дитини. Батьки повинні пам'ятати про такий важл

Що батькам треба знати про перехідний вік у хлопчиків?

Психологія | 05:00, 04.07.2022

Кардинальні фізіологічні, психологічні та емоційні зміни призводять до того, що змінюється й поведінка дитини. Батьки повинні пам'ятати про такий важливий період і заздалегідь до нього морально підготуватися.

Слинотеча - це ненавмисне виділення слини з рота. Хоча в більшості випадків слинотеча у малюка є нормальним явищем, спостерігайте за поведінкою дитини

Чому в дитини сильно виділяється слина?

Дитина | 00:30, 04.07.2022

Слинотеча - це ненавмисне виділення слини з рота. Хоча в більшості випадків слинотеча у малюка є нормальним явищем, спостерігайте за поведінкою дитини, щоб визначити, чи є у вас причини для занепокоєння.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: