Як розвивати пам'ять дітей різного віку?

Adoption
Date
  • 474 Переглядів
Пам'ять краще розвивати ще змалку, й у цьому добре допомагають спеціальні вправи для розвитку дитячої пам’яті, які батьки зможуть відтворити вдома або на прогулянці з дітьми.

0106_5.jpg (46.28 Kb)

Є декілька видів пам’яті: образна (зорова, слухова, моторна, емоційна), словесно-логічна – і за активністю виділяють мимовільну та довільну. Якщо процес запам’ятовування вимагає зусиль, у роботу включається довільна пам’ять. Учені стверджують, що можемо поліпшити, натренувати всі види пам’яті, враховуючи вікові особливості дитини.

У молодшому дошкільному віці, а саме 3–4 роки, краще застосовувати ігрову діяльність, завдяки якій дитина швидко та легко запам’ятовує все, що їй цікаво. Особливе значення в цьому віці має емоційно забарвлене читання казок, історій, віршів. Дитині дуже легко запам’ятати, коли нова інформація викликає яскраві емоції.

У середньому та старшому дошкільному віці (4–5 років) здібності відтворювати предмети, які запам’яталися, значно підвищуються. Діти починають свідомо ставити за мету запам’ятовувати певний матеріал і повторювати його до засвоєння. Опановують прості арифметичні дії, учаться читати та вже можуть класифікувати матеріал за категоріями, створюючи зорові образи, які допомагають краще запам’ятовувати.

Як розвивати пам’ять в 1–2 роки
У такому віці можна розвивати дитячу пам’ять за допомогою іграшок. Картки чи аудіальні вправи навряд чи зацікавлять дитину у віці до 2 років. Оберіть улюблені іграшки дитини й розкладіть їх перед нею, щоби вона їх запам’ятала. Потім сховайте іграшки й запропонуйте дитині їх пошукати. Коли вона буде шукати іграшки, вона концентруватиме свою зорову пам’ять і згадуватиме, що то були за іграшки та як вони виглядають.

Ця вправа викликає багато позитивних емоцій. Дитина дуже радіє, коли знаходить іграшку. Якщо робити цю вправу постійно й щоразу ховати іграшки в одному ж самому місці, дитина це також запам’ятає. Це хороший тренажер пам’яті для такого віку.

Як розвивати пам’ять у 2–3 роки
У такому віці можна починати вчити короткі вірші та невеликі дитячі пісеньки. Це можуть бути пісні про дощик, сонечко, тварин чи того ж самого колобка. Бажано супроводжувати текст рухами. Наприклад, коли в пісні колобок катиться, відтворюйте це рухами, аби дитина повторювала. Із часом вона вивчить слова, мелодію та рухи. Ця вправа задіює одночасно два види пам’яті: рухову та словесну – що дуже добре.

Як розвивати пам’ять у 3–4 роки
У такому віці в дітей починає добре працювати уява. Зовсім маленькі діти не розуміють, як уявляти щось. А у віці 3–4 років їм це вже добре вдається. Тому з трьох років варто застосовувати вправи на уяву. Попросіть дитину уявити якусь тварину й описати її.

Також у такому віці вже можна застосовувати картки. Наприклад, покладіть перед дитиною картки з тваринами й одну картку з транспортом. Попросіть її обрати, що тут зайве. Дитина починає пригадувати й аналізувати інформацію, задіюючи свою пам’ять. Також попросіть її пояснити свій вибір, тоді мозок задіює ще більше процесів.

Також у цьому віці дітям дуже цікаво досліджувати побутові предмети на дотик і форму. Наприклад, дитина бачить, що мама на кухні користується невідомим для неї предметом, їй стає цікаво його пощупати та дізнатися, чи він твердий, м’який, а може, колючий. Можна називати дитині предмети й просити сказати, який він: твердий, м’який, колючий, гладкий. Або навпаки, просити назвати всі тверді предмети, які вона бачить на кухні, наприклад.

Як розвивати пам’ять у 5–7 років
У такому віці для розвитку пам’яті можна застосовувати цифри, пропускати їх або рахувати героїв у казках чи піснях. Наприклад, ви розповідаєте дитині казку й говорите, що там було 3 зайчики, а потім, у якийсь момент, запитуєте: «А ти пам’ятаєш, скільки зайчиків було в тій казці?» Дитина починає пригадувати.

Дуже важливо багато говорити та запитувати дитину, що вона робила в садку або про що мріє. У такому віці дитина вже здатна добре уявляти. Можна грати з нею в гру «Уяви автомобіль», хоча це може бути й тварина або казковий герой. Головне, щоби дитина сама уявила й створила образ у своїй голові.

Якщо це машина, запитайте, як вона виглядає, якого вона кольору, розміру, що вона вміє. Протягом дня ви можете раптово просити дитину пригадати цю машину, щоби вона ще раз розповіла, як вона виглядає. Дитина постійно пригадує й у якийсь момент так добре запам’ятовує й уявляє цей образ у своїй голові, що може його відтворити на малюнку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: як розвивати пам'ять дитини


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Як тільки у батьків народжується маля, вони  прагнуть дати йому усе найкраще. І дуже важливо не пропутити момент у розвитку маляти, коли стають помітн

Як розпізнати аутизм у дитини?

Хвороби | 00:30, 22.04.2024

Як тільки у батьків народжується маля, вони прагнуть дати йому усе найкраще. І дуже важливо не пропутити момент у розвитку маляти, коли стають помітними перші ознаки аутизму.

Чому одні дітки мучаться через коліки практично з народження, хоча мама

Чи можливо перемогти коліки у немовлят?

Немовля | 12:10, 21.04.2024

Чому одні дітки мучаться через коліки практично з народження, хоча мама "сидить" на строгій дієті, а інші ніколи їх і не мають, не зважаючи на те, що їсть породілля на грудному вигодовуванні? І чи можливо "вилікувати" цю проблему у немовлят?

Батьки хочуть, щоб їхні діти були здорові і щасливі. Саме тому вони стараються складати повноцінний раціон для дітей з корисних продуктів, іноді

Коли батькам потрібно хвилюватися через вагу дитини?

Дитина | 11:20, 21.04.2024

Батьки хочуть, щоб їхні діти були здорові і щасливі. Саме тому вони стараються складати повноцінний раціон для дітей з корисних продуктів, іноді "розбавляючи" його смаколиками. Проте, є бабусі і дідусі, які обожнюють тішити малечу чимось смачненьким,

Кліщі вже не сплять. І помилково вважати, що його можна

Як правильно витягнути кліща з тіла дорослого чи дитини?

Здоров'я | 10:30, 21.04.2024

Кліщі вже не сплять. І помилково вважати, що його можна "підхопити", гуляючи за містом, десь на природі. Навіть на дитячому майданчику, де є кущі чи трава, або дерева, можуть бути ці кровопивці. І перше й головне завдання батьків після кожної прогуля

Не всі діти полюбляють апельсиновий сік, хоч він і є джерелом вітаміну С. Та сам сік трішки кислуватий, у нього доволі насичений смак і аромат, що суч

Чи не може нашкодити апельсиновий сік в дитячому меню?

Дитяче харчування | 09:30, 21.04.2024

Не всі діти полюбляють апельсиновий сік, хоч він і є джерелом вітаміну С. Та сам сік трішки кислуватий, у нього доволі насичений смак і аромат, що сучасні діти не завжди сприймають за позитивні якості. Тож ми вирішили вияснити, чи може апельсиновий с

Мабуть, усі батьки стикалися з явищем, коли дитина абсолютно здорова, але систематично відмовляється їсти, навіть ті страви, які раніше обожнювала. Чи

Чому здорова дитина відмовляється їсти?

Дитяче харчування | 06:20, 21.04.2024

Мабуть, усі батьки стикалися з явищем, коли дитина абсолютно здорова, але систематично відмовляється їсти, навіть ті страви, які раніше обожнювала. Чи варто через це хвилюватися? Що може бути причиною такої поведінки? Розбираємося разом.

Діатез - це не хвороба, а схильність організму. Якщо говорити протими словами, це реакція на ті чи інші подразники. І тут важливо виявити, на що саме

Ерез що у дітей до року виникає діатез?

Алергія | 01:20, 21.04.2024

Діатез - це не хвороба, а схильність організму. Якщо говорити протими словами, це реакція на ті чи інші подразники. І тут важливо виявити, на що саме реагує дитячий організм.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: