Як покращити дитячу пам'ять?

Adoption
Date
  • 420 Переглядів
Пам’ять – важливий психічний процес, який створює підґрунтя до навчання та розвитку. Її краще розвивати ще змалку, й у цьому добре допомагають спеціальні вправи для розвитку дитячої пам’яті, які батьки зможуть відтворити вдома або на прогулянці з дітьми.

4755_3.jpg (29.26 Kb)

Є декілька видів пам’яті: образна (зорова, слухова, моторна, емоційна), словесно-логічна – і за активністю виділяють мимовільну та довільну. Якщо процес запам’ятовування вимагає зусиль, у роботу включається довільна пам’ять. Учені стверджують, що можемо поліпшити, натренувати всі види пам’яті, враховуючи вікові особливості дитини.

У молодшому дошкільному віці, а саме 3–4 роки, краще застосовувати ігрову діяльність, завдяки якій дитина швидко та легко запам’ятовує все, що їй цікаво. Особливе значення в цьому віці має емоційно забарвлене читання казок, історій, віршів. Дитині дуже легко запам’ятати, коли нова інформація викликає яскраві емоції.

У середньому та старшому дошкільному віці (4–5 років) здібності відтворювати предмети, які запам’яталися, значно підвищуються. Діти починають свідомо ставити за мету запам’ятовувати певний матеріал і повторювати його до засвоєння. Опановують прості арифметичні дії, учаться читати та вже можуть класифікувати матеріал за категоріями, створюючи зорові образи, які допомагають краще запам’ятовувати.

Важливо розвивати дитячу пам’ять для подальшого розвитку, щоби дитина могла себе проявити в майбутньому. Із самого народження діти спостерігають за тим, що їх оточує й запам’ятовують багато нової інформації. Що менший вік, то коротше за часом мають бути вправи. Із віком дитина вже може відтворити й запам’ятовувати набагато більше.

Як розвивати пам’ять в 1–2 роки
У такому віці можна розвивати дитячу пам’ять за допомогою іграшок. Картки чи аудіальні вправи навряд чи зацікавлять дитину у віці до 2 років. Оберіть улюблені іграшки дитини й розкладіть їх перед нею, щоби вона їх запам’ятала. Потім сховайте іграшки й запропонуйте дитині їх пошукати. Коли вона буде шукати іграшки, вона концентруватиме свою зорову пам’ять і згадуватиме, що то були за іграшки та як вони виглядають.

Ця вправа викликає багато позитивних емоцій. Дитина дуже радіє, коли знаходить іграшку. Якщо робити цю вправу постійно й щоразу ховати іграшки в одному ж самому місці, дитина це також запам’ятає. Це хороший тренажер пам’яті для такого віку.

Як розвивати пам’ять у 2–3 роки
У такому віці можна починати вчити короткі вірші та невеликі дитячі пісеньки. Це можуть бути пісні про дощик, сонечко, тварин чи того ж самого колобка. Бажано супроводжувати текст рухами. Наприклад, коли в пісні колобок катиться, відтворюйте це рухами, аби дитина повторювала. Із часом вона вивчить слова, мелодію та рухи. Ця вправа задіює одночасно два види пам’яті: рухову та словесну – що дуже добре.

Як розвивати пам’ять у 3–4 роки
У такому віці в дітей починає добре працювати уява. Зовсім маленькі діти не розуміють, як уявляти щось. А у віці 3–4 років їм це вже добре вдається. Тому з трьох років варто застосовувати вправи на уяву. Попросіть дитину уявити якусь тварину й описати її.

Також у такому віці вже можна застосовувати картки. Наприклад, покладіть перед дитиною картки з тваринами й одну картку з транспортом. Попросіть її обрати, що тут зайве. Дитина починає пригадувати й аналізувати інформацію, задіюючи свою пам’ять. Також попросіть її пояснити свій вибір, тоді мозок задіює ще більше процесів.

Також у цьому віці дітям дуже цікаво досліджувати побутові предмети на дотик і форму. Наприклад, дитина бачить, що мама на кухні користується невідомим для неї предметом, їй стає цікаво його пощупати та дізнатися, чи він твердий, м’який, а може, колючий. Можна називати дитині предмети й просити сказати, який він: твердий, м’який, колючий, гладкий. Або навпаки, просити назвати всі тверді предмети, які вона бачить на кухні, наприклад.

Як розвивати пам’ять у 5–7 років
У такому віці для розвитку пам’яті можна застосовувати цифри, пропускати їх або рахувати героїв у казках чи піснях. Наприклад, ви розповідаєте дитині казку й говорите, що там було 3 зайчики, а потім, у якийсь момент, запитуєте: «А ти пам’ятаєш, скільки зайчиків було в тій казці?» Дитина починає пригадувати.

Дуже важливо багато говорити та запитувати дитину, що вона робила в садку або про що мріє. У такому віці дитина вже здатна добре уявляти. Можна грати з нею в гру «Уяви автомобіль», хоча це може бути й тварина або казковий герой. Головне, щоби дитина сама уявила й створила образ у своїй голові.

Якщо це машина, запитайте, як вона виглядає, якого вона кольору, розміру, що вона вміє. Протягом дня ви можете раптово просити дитину пригадати цю машину, щоби вона ще раз розповіла, як вона виглядає. Дитина постійно пригадує й у якийсь момент так добре запам’ятовує й уявляє цей образ у своїй голові, що може його відтворити на малюнку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: дитяча пам'ять, пам'ять дитини


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Читання друкованих книг покращує здатність розуміти текст, на відміну читання з електронних пристроїв.

Друковані книги виявилися кориснішими за електронні для мозку дітей

Дитина | 10:30, 14.07.2024

Читання друкованих книг покращує здатність розуміти текст, на відміну читання з електронних пристроїв.

Завдяки материнському молоку в перші тижні життя в організмі малюка з'являються найважливіші імунні клітини.

Вчені пояснили, чому грудне вигодовування корисне для імунітету

Немовля | 09:30, 14.07.2024

Завдяки материнському молоку в перші тижні життя в організмі малюка з'являються найважливіші імунні клітини.

Вираз «нема грошей», який постійно повторюють батьки, виробляє у дітей звичку жити у стані жертви з обмеженими матеріальними можливостями. У цьому вип

Головні помилки, яких батьки припускаються у фінансовому вихованні дітей

Виховання | 07:40, 14.07.2024

Вираз «нема грошей», який постійно повторюють батьки, виробляє у дітей звичку жити у стані жертви з обмеженими матеріальними можливостями. У цьому випадку у дитини може зникнути вміння мріяти, бажати та дозволяти собі мати більше.

Вчені з університету Суррея у Великій Британії виявили, що розвинена дрібна моторика пов'язана з меншою кількістю поведінкових проблем у дітей із синд

Вчені виявили, що малювання корисне для дітей з СДУГ

Дитина | 06:20, 14.07.2024

Вчені з університету Суррея у Великій Британії виявили, що розвинена дрібна моторика пов'язана з меншою кількістю поведінкових проблем у дітей із синдромом дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ).

Їхній мозок реагує на негативні батьківські коментарі так само, як на фізичний біль.

Критика з боку батьків ранить підлітків

Школярі | 01:20, 14.07.2024

Їхній мозок реагує на негативні батьківські коментарі так само, як на фізичний біль.

Вчені з Національного університету Сінгапуру виявили, що діти, які вміють чекати і чинити опір спокусі задля досягнення високих довгострокових цілей,

Названо якість характеру, яка сприяє успіхам у навчанні

Навчання | 14:50, 13.07.2024

Вчені з Національного університету Сінгапуру виявили, що діти, які вміють чекати і чинити опір спокусі задля досягнення високих довгострокових цілей, процвітають у навчанні.

Вчені з'ясували: коли ми сміємося, в наш організм надходить більше кисню, що сприятливо впливає на всі внутрішні процеси. Також сміх допомагає нам впо

Як сміх впливає інтелект дитини?

Розвиток дитини | 12:10, 13.07.2024

Вчені з'ясували: коли ми сміємося, в наш організм надходить більше кисню, що сприятливо впливає на всі внутрішні процеси. Також сміх допомагає нам впоратися з депресією, тривогою та стресом, є потужним знеболюючим, природним джерелом серотоніну, дофа

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: