Як розпізнати в дитини біполярний розлад?

Adoption
Date
  • 192 Переглядів
На жаль, в Україні більшість людей взагалі не знають, хто такі - біполярні люди. Як вони себе позиціонують, як з ними спілкуватися... І це дуже сумно. Більше того, це можна виявити ще з дитинства. І батькам варто бути обізнаними у цьому питанні.

7018_8.jpg (27.69 Kb)

Про те, як батькам розпізнати прояви розладу, які його причини та лікування, розповів кризовий психолог Сергій Михайлик.

Біполярний розлад — це ментальне захворювання, яке трапляється у близько 1% людей на планеті. Простою мовою, основні прояви хвороби — це чергування протилежних станів, так званих епізодів: маніакального і депресивного.

Тривалість та вираженість цих симптомів — індивідуальна, але узагальнено можна сказати, що стан манії — це епізод надмірного емоційного піднесення, активності та нереалістичного сприйняття себе і світу.

Людина в цей момент абсолютно щиро переконана у своїх силах, можливостях і навіть тих обставинах, на які немає жодного впливу. Наприклад вірить, що на 100% виграє мільйон у лотерею чи навіть вважає себе обраною вищими силами людиною.

Це так званий стан дереалізації, у ньому людина також погано усвідомлює ризики й небезпеки.

Такі епізоди можуть тривати від кількох днів, до кількох місяців. Їх змінюють депресивні фази. Умовно кажучи, психіка людини з біполярним розладом жонглює цими двома станами. І після максимального піднесення настає стан повного знесилення, глибокої безнадії й апатії. У цей період людині може бути складно робити навіть найпростіші побутові речі: встати з ліжка чи почистити зуби.

Як біполярний розлад проявляється у дітей
Діагноз біполярний розлад фахівці ставлять переважно вже дорослим людям у віці близько 19-20 років, коли їхня психіка уже майже повністю сформована і діагностувати розлад простіше. Але це не означає, що саме тоді він з’являється.

Причини захворювання найбільше пов’язують зі спадковістю: якщо хтось у родині має біполярний розлад, імовірність, що він проявиться у дитини, до 10 разів вища.

Водночас чим менший вік дитини, тим складніше розпізнати у неї симптоми. Її психіка все ще нестабільна і разючі зміни, спричинені розладом, простежити набагато важче. Але періоди нереалістичного сприйняття себе і світу так чи інакше помітні. Вони сильно гіперболізовані.

Наприклад, дитина раптом починає щиро вірити, що напише контрольну на найвищий бал, хоча взагалі не знає матеріал, або вважає, що зможе підняти автомобіль. Водночас такі очікування дитина озвучує абсолютно серйозно протягом певного часу, а через кілька днів чи тижнів навпаки стає абсолютно зневіреною у своїх силах.

Є ще кілька факторів, на які батькам варто також звернути увагу. Насамперед як дитина спить і їсть, адже порушення сну і апетиту — це один із найпоширеніших симптомів ментальних розладів, зокрема біполярного.

Друге — здатність концентруватися. Вона може бути сильно порушеною або через маніакальну фазу від надміру енергії, або через депресивну, коли дитина може втрачати інтерес до всього, що її оточує.

Важливо знати, що частина цих симптомів може бути ознакою й інших ментальних розладів, тому достеменно це визначити зможе тільки лікар.

Що робити, якщо є симптоми біполярного розладу
Головна порада — не нагнітати ситуацію, не лякати себе і дитину, а звернутися до клінічного або кризового психолога, якщо ви помітили у дитини прояви, схожі на біполярний розлад. Перед візитом варто поспостерігати за сином чи донькою протягом певного часу і зафіксувати для себе тривалість та характер симптомів.

Адже перше, що цікавитиме психолога — як давно у дитини змінюється поведінка, скільки тривають проблеми зі сном чи апетитом. Іншими словами: якщо ви помітили щось нетипове у дитячій поведінці вчора, то сьогодні записуватися на консультацію ще рано.

За потреби психолог скерує вас до психіатра або ж спростує ваші переживання, якщо вони не підтвердяться. Чого точно не варто робити, то це записуватися до п’яти лікарів одразу. Це ніяк не допоможе, а тільки налякає дитину і виснажить вас.

Друге, на чому варто особливо наголосити, — не вдавайтеся до альтернативної й “народної” медицини. Так ви тільки витратите час і гроші, розчаруєтеся і спровокуєте для дитини додатковий стрес, коли з неї щось намагатимуться викачати яйцем.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: біполярний розлад, біполярний розлад в дитини


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Помилково вважати, що неврози - це проблема дорослих. У дітей вони теж часто трапляються. І батькам важливо вчасно помітити симптоматику і, не чекаючи

Симптоми неврозу в дітей

Хвороби | 07:40, 22.06.2024

Помилково вважати, що неврози - це проблема дорослих. У дітей вони теж часто трапляються. І батькам важливо вчасно помітити симптоматику і, не чекаючи покращення стану, звернутись до лікаря.

Раніше ми вже писали, щ о кашель - це не самостійне захворювання, а лише його симптом. Тож дуже важливо знайти його причину. Інакше лікування не дасть

Чим лікувати постійний сухий кашель у дитини?

Хвороби | 06:20, 22.06.2024

Раніше ми вже писали, щ о кашель - це не самостійне захворювання, а лише його симптом. Тож дуже важливо знайти його причину. Інакше лікування не дасть бажаного результату.

Не кожен біль в вушку - це отит в дитини. Як би дивно це не звучало, отити найчастіше трапляються саме влітку. Часто це буває через те, що діти довго

Болить вушко: як розпізнати отит в дитини?

Хвороби | 08:30, 21.06.2024

Не кожен біль в вушку - це отит в дитини. Як би дивно це не звучало, отити найчастіше трапляються саме влітку. Часто це буває через те, що діти довго купаються у воді, а виходячи з неї, не витирають вуха. Холодний вітер та різниц температур можуть п

З прикормом важливо бути обережними. Кожного нового продукту варто давати дитині зовсім трішки і при відсутності негативних реакцій дозування можна зб

Як правильно вводити в раціон дитини овочі, фрукти і ягоди?

Дитяче харчування | 06:20, 21.06.2024

З прикормом важливо бути обережними. Кожного нового продукту варто давати дитині зовсім трішки і при відсутності негативних реакцій дозування можна збільшувати з кожним днем.

Часто батьки

Чи безпечні усі фрукти влітку для дітей з алергією?

Дитяче харчування | 01:20, 21.06.2024

Часто батьки "звинувачують" фрукти в появі алергічних симптомів, які насправді є проявами інших захворювань. Тому дуже важливо при появі реакції на з'їдний фрукт звернутися до лікаря, щоб з'ясувати, чи справді він є причиною появи неприємних симптомі

Діти часто травмуються при активному відпочинку і батькам дуже важливо знати, як потрібно надавати допомогу в такій ситуації. Є травми, які не потребу

Переломи і травми: як допомгти дитині?

Дитина | 00:30, 21.06.2024

Діти часто травмуються при активному відпочинку і батькам дуже важливо знати, як потрібно надавати допомогу в такій ситуації. Є травми, які не потребують огляду лікаря, достатньо лише правильно обробити ранку або зафіксувати ніжку чи руку при розтяжц

Ще жодна дитина не виросла, ні разу не хворіючи. Кашель - це доволі частий симптом багатьох вірусних та бактеріальних недуг. Тож важливо знати, коли і

Сироп від кашлю - друг чи ворог у лікуванні дітей?

Хвороби | 11:20, 20.06.2024

Ще жодна дитина не виросла, ні разу не хворіючи. Кашель - це доволі частий симптом багатьох вірусних та бактеріальних недуг. Тож важливо знати, коли і як його потрібно лікувати.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: