Офтальмолог розповів, як вберегти дітей від незворотного пошкодження зору

Adoption
Date
  • 164 Переглядів
У медицині існує такий термін як макулопатія. Це стан, за якого зір погіршується на фоні пошкодження центральної ділянки сітківки. Сітківка складається із декількох шарів фоторецепторних клітин, які приймають, аналізують і трансформують зображення в нервові імпульси. Наприклад, завдяки колбочкам, яких на сітківці дорослої людини близько 7 млн, ми бачимо і розрізняємо кольори у світлий час доби. Палички натомість допомагають нам добре бачити ввечері та вночі, поглинаючи червоні промені світла.

3321_15.png (347. Kb)


Зумисний або випадковий опік сітківки лазерною указкою – одна з причин зниження зору внаслідок опіку сітківки з розвитком рубця. Ще 2013 року в журналі Американської академії офтальмології йшлося про те, що лазерні указки небезпечні та призводять до збільшення випадків пошкодження сітківки у дітей. Дитині достатньо впродовж декількох секунд посвітити собі указкою в око, аби "випалити" одразу кілька шарів сітківки. Що відбувається далі?

Якщо ступінь пошкодження середній або важкий, одразу з’являються характерні симптоми – сильний біль в оці, поколювання, набряк, сльозотеча, спазм повіки. Якщо пошкодження поверхневе, запускається поступове, безсимптомне погіршення зору (розмитість, поява темних плям), і проблема виявляється випадково під час профілактичного огляду в лікаря. Але в обох випадках зміни незворотні, оскільки відновити пошкоджену сітківку неможливо. Під час опіку на її поверхні утворюється заглиблення, або "ямка", внаслідок чого порушується робота одразу кількох шарів сітківки. Що більше шарів пошкоджено, то більш виражені порушення.

Сітківка – найтонша нервова тканина, яка має складну будову і містить буквально мільйони клітин, які передають до мозку зорові сигнали. А саме в мозку формується чітке, кольорове зображення, оскільки наші очі – це так звані датчики, що збирають інформацію. Для того, щоб, наприклад, пересадити сітківку як кришталик чи рогівку, пересаджені клітини потрібно підключити до нервової системи, а це надзвичайно складне завдання.

Безпекові заходи
Вважається, що лазерна указка потужністю 5 мВт є безпечною для людини. Але для очей дітей, зір яких активно формується, небезпечною може бути лазерна указка навіть потужністю 1 мВт. Тому ваші діти повинні знати два правила.

Перше – лазерною указкою не можна світити в очі собі та іншим спеціально або задля інтересу/розваги.

Друге – якщо все ж таки лазер взаємодіяв з очима, потрібно одразу повідомити дорослих.

Якщо ви вчитель і користуєтеся лазерною указкою під час занять, виділіть 10-15 хвилин часу і розкажіть дітям про можливу небезпеку. Не забороняйте нею світити в очі собі чи комусь лише для того, аби заборонити. Поясність їм, що лазерний промінь здатен "випалити" клітини сітківки, завдяки якій ми добре бачимо вдень та вночі, пізнаємо навколишній світ, читаємо, навчаємося. І, на жаль, відновити пошкоджену лазерним променем сітківку поки що неможливо. Тому зір погіршується, найчастіше він змінюється суттєво і ці зміни мають незворотний характер.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: зір дитини


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Поліомієліт - це гостре інфекційне захворювання, яке вражає центральну нервову систему. Вірус передається від людини до людини через руки, він може за

Чим поліомієліт загрожує дітям і як запобігти зараження?

Хвороби | 06:20, 27.05.2024

Поліомієліт - це гостре інфекційне захворювання, яке вражає центральну нервову систему. Вірус передається від людини до людини через руки, він може залишатись на іграшках та побутових речах.

Як багато пар хочуть мати дитину, але не можуть, бо їм поставили сумний діагноз

Науковці виявили ген, який відповідає за безпліддя

Безпліддя | 00:30, 27.05.2024

Як багато пар хочуть мати дитину, але не можуть, бо їм поставили сумний діагноз "безпліддя"?! Як тепер стало відомо, за нього відповідає один ген. І його виявили українські вчені.

Правильно зібрана аптечка дозволить почуватися впевнено у випадку виникнення непередбачуваних ситуацій зі здоров’ям.

Що має бути у домашній аптечці?

Здоров'я | 14:50, 26.05.2024

Правильно зібрана аптечка дозволить почуватися впевнено у випадку виникнення непередбачуваних ситуацій зі здоров’ям.

В Україні діє державна програма, яка допомагає стати батьками парам, що мають труднощі із заплідненням. Для пацієнтки лікування відбувається безкоштов

Де в Україні безкоштовно лікувати безпліддя?

Безпліддя | 11:20, 26.05.2024

В Україні діє державна програма, яка допомагає стати батьками парам, що мають труднощі із заплідненням. Для пацієнтки лікування відбувається безкоштовно, всі кошти медзакладу сплачує держава.

Щодо кави багато сууперечливих тем: поки одні медики стверджують, що вона небезпечна для гіпертоніків і тих, хто має серцево-судинні захворювання, інш

Еспресо може допомогти уникнути хвороби Альцгеймера – вчені

Здоров'я | 09:30, 26.05.2024

Щодо кави багато сууперечливих тем: поки одні медики стверджують, що вона небезпечна для гіпертоніків і тих, хто має серцево-судинні захворювання, інші пропонують випивати напій щодня, щоб запобігти серйозних захворювань.

Нове дослідження, показує, що штучний інтелект безпечно використовувати для виявлення раку грудей, і він може зробити роботу лікарів ще ефективнішими.

ШІ виявив на 20% більше випадків раку молочної залози, ніж досвідчені лікарі

Хвороби | 07:40, 26.05.2024

Нове дослідження, показує, що штучний інтелект безпечно використовувати для виявлення раку грудей, і він може зробити роботу лікарів ще ефективнішими.

Якщо часто закладає вуха, варто звернутися до лікаря, а не займатися самолікуванням.

7 причин, чому може закладати вуха і що з цим робити?

Здоров'я | 12:10, 25.05.2024

Якщо часто закладає вуха, варто звернутися до лікаря, а не займатися самолікуванням.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: