Якщо підліток сперечається з батьками: добре це чи погано?

Adoption
Date
  • 97 Переглядів
У п'ятницю ввечері підліток запитує: «Можна я сьогодні залишуся ночувати у друга?», хоча ви вже говорили йому, що забороняєте залишатися на ніч у товариша. Зазвичай ми наполягаємо на своєму, але іноді змінюємо свою думку, однак не через те, що не вважаємо своє слово важливим, а тому, що перше рішення було прийнято без достатніх підстав. У батьків суперечки з підлітком викликають стрес і думки про те, що дитина їх не поважає. Ми побоюємося, що наші дії приведуть до того, що підліток отримає владу в родині. Це викликає занепокоєння. Однак дослідження свідчать, що суперечки й розбіжності з підлітком можуть мати користь для нього.

7813_5.jpg (40.12 Kb)

Американські психологи провели дослідження, у ході якого з'ясували, що підлітки не бачать нічого поганого в розбіжностях з батьками. Багато підлітків вважає, що це тільки зміцнює взаємини між ними, оскільки дає змогу побачити ту чи іншу ситуацію з точки зору батьків. Сім'ї, у яких конфлікти відбуваються час від часу, більш згуртовані, ніж ті, у яких вони відбуваються занадто часто або їх немає взагалі. Серед учасників дослідження 46 % матерів і всього 26 % дочок вважали, що суперечки руйнують стосунки між батьками й дітьми. Тут є ще один важливий момент: навіть якщо підліток просить багато чого, він зазвичай згоден і на менше. Наприклад, одна з учасниць дослідження просила в батьків дозволу зробити татуювання, але погодилася й на те, що їй дозволили купити пару взуття, яку вона хотіла. Це відбувається тому, що для підлітка важливіше, щоб його почули, а не виграти в суперечці.

Ще один погляд на природу суперечок між батьками й підлітками дає дослідження американських соціологів. Метою цієї розвідки було з'ясувати, чи є відмінності у вихованні дітей у сім'ях, що належать до робітничого, середнього й нижчого класу.

Соціологи з'ясували, що кожен соціальний клас дотримується своїх принципів виховання, які мають ті чи інші переваги й недоліки. Батьки, котрі належать до робітничого й нижчого класу, заохочували ігри дітей у дворі. У результаті діти, які виростають у таких сім'ях, більш самостійні, ніж діти, котрі належать до середнього класу. Вони можуть самі зайняти себе, менше конфліктують з однолітками. Такі діти також звикли поважати владу, більш слухняні, ніж їхні однолітки. З іншого боку, батьки – представники середнього класу – розглядають свою дитину як проект. Вони більше часу приділяють іграм зі своїми дітьми, записують їх у різні гуртки і спортивні секції, контролюють їхнє навчання в школі. Однак у таких сім'ях діти менш самостійні, частіше сперечаються з батьками. Найнесподіваніше в цьому те, що діти, які належать до середнього класу, мають більші вимоги до життя порівняно з рештою однолітків. Суперечки з батьками виникали в них через те, що діти не сприймали владу батьків як належне, прагнучи отримати значні привілеї.

Вочевидь, часті суперечки не дають користі. Є імовірність того, що дитина, яка часто сперечається в підлітковому віці, виростає вимогливою. Але наступного разу, коли підліток не захоче їхати до бабусі або вчасно повертатися додому, пам'ятайте, що суперечка з цього приводу може бути корисною і для його розвитку, і для ваших взаємин.

Щоб упоратися зі стресом у таких ситуаціях, використовуйте просту техніку. Перш ніж зайняти якусь позицію, віднесіть її до однієї з трьох груп. До першої групи належить усе, що викликає небезпеку для дитини. Ці рішення не обговорюються (наприклад, прохання дитини вести машину під час поїздки, якщо вона ще недосвідчений водій). До другої групи належать різні обставини, які можуть змінюватися. Наприклад, дитина повинна о 10-й годині вечора повертатися додому, але на вихідних можуть бути винятки з цього правила. До третьої групи належать проблеми, які ви спочатку вважаєте важливими, але насправді вони не досить істотні (наприклад, підліток хоче купити що-небудь).

Батьки можуть припускатися помилок, переоцінюючи важливість предмета суперечки з підлітком. Наприклад, питання про те, коли дитині повертатися додому, батьки спочатку можуть відносити до першої групи, у той час як воно насправді належить до другої.

У вихованні підлітків важлива гнучкість. Діти гнучких батьків краще вміють пристосовуватися до життєвих обставин, аніж діти авторитарних або ліберальних батьків. Такі діти щасливіші, краще вчаться в школі, встановлюють міцніші взаємини з батьками, ніж їх однолітки.

І запам'ятайте: підлітки прагнуть не підпорядковуватися батькам, а здобути хоча б трохи самостійності у своїх діях. Вони хочуть ходити на вечірки, купувати модні речі, грати в комп'ютерні ігри тощо. Це їхні природні бажання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: підліток сперечається з батьками


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Дитячі малюнки — це не мистецтво, а мова, якою вони спілкуються. А чи знаєте ви, що кожен дитячий малюнок може вам багато про що розказати? Як навчити

Чому батькам потрібно звертати увагу на дитячі малюнки?

Психологія | 08:00, 28.01.2023

Дитячі малюнки — це не мистецтво, а мова, якою вони спілкуються. А чи знаєте ви, що кожен дитячий малюнок може вам багато про що розказати? Як навчитися читати витвори вашої малечі?

Сьогодні матері, які виховують дитину самі, без батька, – звичне явище для суспільства. Це складно, адже мама повинна замінити обох батьків, але цілко

Як виростити дитину без батька?

Мама | 05:00, 27.01.2023

Сьогодні матері, які виховують дитину самі, без батька, – звичне явище для суспільства. Це складно, адже мама повинна замінити обох батьків, але цілком можливо.

Батькам дуже важливо вміти балансувати між

Основні табу в спілкуванні з дітьми

Сімейні справи | 05:00, 25.01.2023

Батькам дуже важливо вміти балансувати між "все можна" і "не можна нічого".

Що, якби весь секрет кращого життя зводився до одного, - доброти?

Користь доброти для нашого здоров’я

Здоров'я | 08:30, 24.01.2023

Що, якби весь секрет кращого життя зводився до одного, - доброти?

Сім’я повинна жити не інтересами дитини, а інтересами сім’ї. Я не можу уявити, щоб моїй дитині подарували шоколадку, а вона не розділила її на три час

Правила психічного здоров'я сім'ї від доктора Комаровського

Доктор Комаровский | 08:00, 24.01.2023

Сім’я повинна жити не інтересами дитини, а інтересами сім’ї. Я не можу уявити, щоб моїй дитині подарували шоколадку, а вона не розділила її на три частини.

Якщо дитині дозволяють злитися вдома, вона навряд чи стане робити це на вулиці. Це нормально, коли дитина плаче, істерить вдома, але не варто допускат

Чому дитині інод треба позлитися?

Психологія | 05:00, 23.01.2023

Якщо дитині дозволяють злитися вдома, вона навряд чи стане робити це на вулиці. Це нормально, коли дитина плаче, істерить вдома, але не варто допускати, щоб це траплялося часто.

Щоденні скандали негативно впливають на психічний розвиток дітей та можуть стати причиною розвитку агресивної поведінки або, навпаки, їх зайвої скутос

Батьківський крик руйнує мозок дитини - дослідження

Здоров'я | 05:00, 23.01.2023

Щоденні скандали негативно впливають на психічний розвиток дітей та можуть стати причиною розвитку агресивної поведінки або, навпаки, їх зайвої скутості і низької самооцінки.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: