Якщо підліток сперечається з батьками: добре це чи погано?

Adoption
Date
  • 264 Переглядів
У п'ятницю ввечері підліток запитує: «Можна я сьогодні залишуся ночувати у друга?», хоча ви вже говорили йому, що забороняєте залишатися на ніч у товариша. Зазвичай ми наполягаємо на своєму, але іноді змінюємо свою думку, однак не через те, що не вважаємо своє слово важливим, а тому, що перше рішення було прийнято без достатніх підстав. У батьків суперечки з підлітком викликають стрес і думки про те, що дитина їх не поважає. Ми побоюємося, що наші дії приведуть до того, що підліток отримає владу в родині. Це викликає занепокоєння. Однак дослідження свідчать, що суперечки й розбіжності з підлітком можуть мати користь для нього.

7813_5.jpg (40.12 Kb)


Американські психологи провели дослідження, у ході якого з'ясували, що підлітки не бачать нічого поганого в розбіжностях з батьками. Багато підлітків вважає, що це тільки зміцнює взаємини між ними, оскільки дає змогу побачити ту чи іншу ситуацію з точки зору батьків. Сім'ї, у яких конфлікти відбуваються час від часу, більш згуртовані, ніж ті, у яких вони відбуваються занадто часто або їх немає взагалі. Серед учасників дослідження 46 % матерів і всього 26 % дочок вважали, що суперечки руйнують стосунки між батьками й дітьми. Тут є ще один важливий момент: навіть якщо підліток просить багато чого, він зазвичай згоден і на менше. Наприклад, одна з учасниць дослідження просила в батьків дозволу зробити татуювання, але погодилася й на те, що їй дозволили купити пару взуття, яку вона хотіла. Це відбувається тому, що для підлітка важливіше, щоб його почули, а не виграти в суперечці.

Ще один погляд на природу суперечок між батьками й підлітками дає дослідження американських соціологів. Метою цієї розвідки було з'ясувати, чи є відмінності у вихованні дітей у сім'ях, що належать до робітничого, середнього й нижчого класу.

Соціологи з'ясували, що кожен соціальний клас дотримується своїх принципів виховання, які мають ті чи інші переваги й недоліки. Батьки, котрі належать до робітничого й нижчого класу, заохочували ігри дітей у дворі. У результаті діти, які виростають у таких сім'ях, більш самостійні, ніж діти, котрі належать до середнього класу. Вони можуть самі зайняти себе, менше конфліктують з однолітками. Такі діти також звикли поважати владу, більш слухняні, ніж їхні однолітки. З іншого боку, батьки – представники середнього класу – розглядають свою дитину як проект. Вони більше часу приділяють іграм зі своїми дітьми, записують їх у різні гуртки і спортивні секції, контролюють їхнє навчання в школі. Однак у таких сім'ях діти менш самостійні, частіше сперечаються з батьками. Найнесподіваніше в цьому те, що діти, які належать до середнього класу, мають більші вимоги до життя порівняно з рештою однолітків. Суперечки з батьками виникали в них через те, що діти не сприймали владу батьків як належне, прагнучи отримати значні привілеї.

Вочевидь, часті суперечки не дають користі. Є імовірність того, що дитина, яка часто сперечається в підлітковому віці, виростає вимогливою. Але наступного разу, коли підліток не захоче їхати до бабусі або вчасно повертатися додому, пам'ятайте, що суперечка з цього приводу може бути корисною і для його розвитку, і для ваших взаємин.

Щоб упоратися зі стресом у таких ситуаціях, використовуйте просту техніку. Перш ніж зайняти якусь позицію, віднесіть її до однієї з трьох груп. До першої групи належить усе, що викликає небезпеку для дитини. Ці рішення не обговорюються (наприклад, прохання дитини вести машину під час поїздки, якщо вона ще недосвідчений водій). До другої групи належать різні обставини, які можуть змінюватися. Наприклад, дитина повинна о 10-й годині вечора повертатися додому, але на вихідних можуть бути винятки з цього правила. До третьої групи належать проблеми, які ви спочатку вважаєте важливими, але насправді вони не досить істотні (наприклад, підліток хоче купити що-небудь).

Батьки можуть припускатися помилок, переоцінюючи важливість предмета суперечки з підлітком. Наприклад, питання про те, коли дитині повертатися додому, батьки спочатку можуть відносити до першої групи, у той час як воно насправді належить до другої.

У вихованні підлітків важлива гнучкість. Діти гнучких батьків краще вміють пристосовуватися до життєвих обставин, аніж діти авторитарних або ліберальних батьків. Такі діти щасливіші, краще вчаться в школі, встановлюють міцніші взаємини з батьками, ніж їх однолітки.

І запам'ятайте: підлітки прагнуть не підпорядковуватися батькам, а здобути хоча б трохи самостійності у своїх діях. Вони хочуть ходити на вечірки, купувати модні речі, грати в комп'ютерні ігри тощо. Це їхні природні бажання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: підліток сперечається з батьками


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Діти — це не лише щастя, але і великий стрес, з яким не кожен батько в змозі впоратися. Іноді діти викликають не просто роздратування, але і справжніс

Що робити, якщо власна дитина викликає у вас "агресію"?

Сімейні справи | 11:20, 21.02.2024

Діти — це не лише щастя, але і великий стрес, з яким не кожен батько в змозі впоратися. Іноді діти викликають не просто роздратування, але і справжнісінький напад агресії, з чим, природно, необхідно працювати самостійно або із залученням фахівця. Ми

Батьки діляться на три категорії: авторитарні, авторитетні і ліберальні. Експерти сходяться на думці, що при помірно авторитетному стилі виховання, за

Чому ви перестали бути авторитетом для своєї дитини?

Сімейні справи | 07:40, 21.02.2024

Батьки діляться на три категорії: авторитарні, авторитетні і ліберальні. Експерти сходяться на думці, що при помірно авторитетному стилі виховання, зазвичай, виростають найбільш врівноважені і щасливі діти.

Розвиток здорової самооцінки важливий для усіх дітей — це безпосередньо пов'язано з тим, наскільки дитина впевнена у собі, і як вона відчуває свої зді

Як сформувати у своєї дитини нормальну самооцінку?

Психологія | 01:20, 21.02.2024

Розвиток здорової самооцінки важливий для усіх дітей — це безпосередньо пов'язано з тим, наскільки дитина впевнена у собі, і як вона відчуває свої здібності та таланти. Дітям з низькою самооцінкою часто доводиться зіштовхуватися з труднощами у навчан


Не завжди можна зрозуміти, що вами маніпулюють.

Газлайтинг як вид психологічної маніпуляції

Психологія | 17:00, 20.02.2024

Не завжди можна зрозуміти, що вами маніпулюють.

Виховання дітей — завдання не з легких. Годування малюка і підтримання домашнього затишку, приборкання істерик молодшого і розгадування примх старшого

Егоїстичні речі, які повинна дозволити собі кожна мама

Мама | 00:30, 20.02.2024

Виховання дітей — завдання не з легких. Годування малюка і підтримання домашнього затишку, приборкання істерик молодшого і розгадування примх старшого — у кругообігу повсякденних справ мами часто забувають, що їх турботи потребує ще дехто. Вони самі.

А ви помічали таке за своїм малюком?

Пасивна агресія. Що це таке і чому вона буває в дитини

Психологія | 21:00, 19.02.2024

А ви помічали таке за своїм малюком?

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: