ПІЗНЯ ВАГІТНІСТЬ

Adoption
Date
  • 10420 Переглядів
Зараз не рідко можна побачити старшу жінку з немовлям на руках. Така тенденція пов'язана з багатьма соціальними чинниками. З початку незалежності України почалося стрімке зростання числа жінок, що народжують у віці під сорок і навіть за сорок. За декілька років на 90% зросла кількість породіль серед жінок 35-39 років, на 87% збільшилося число молодих мам, яким 40 і більше. Термін «літня першороділля» сьогодні застосовують для породіль старших за 35 років. Відбувся суттєвий зсув вікової планки жінки, здатної завагітніти і народити. Якими причинами це викликано, з'ясовувала "Наша мама".

Почнемо з того, що сучасний стандарт життя передбачає сексуальну активність і регулярне сексуальне життя у жінок, яким не тільки «за 30», але і «за 40», і «за 50» ... Тим самим, природно, зберігається і сама можливість завагітніти.

При цьому досить велике число вагітностей в зрілому віці виявляються несподіваними (і небажаними) для жінок. Про це свідчить хоча б той факт, що, за даними статистики, більше 70% вагітностей у пізньому репродуктивному віці (після 35 років) перериваються штучними абортами. Адже більшість жінок до 35-40 років вже вирішили питання планування сім'ї, і їх вагітність - результат нехтування протизаплідними засобами або недієвості колишніх методів контрацепції, які стали неадекватними у зв'язку з різними - в тому числі і віковими - змінами в організмі: так, скажімо, нерідкі випадки, коли фізіологічний метод контрацепції, заснований на обчисленні сприятливих для зачаття днів, «дає збій» у зв'язку з порушенням циклу, обумовленим започаткованим клімаксом.

Багато жінок справедливо вважають, що з віком їх здатність до зачаття падає, і перестають приділяти належну увагу контрацепції. Однак, падіння здатності до зачаття аж ніяк не рівнозначне безпліддю, і ризик випадкової вагітності у немолодої, що не оберігається, часто виявляється вищим, ніж у молодої, і яприбегаюка вдається до контрацепції.

І хоча в даний час зберігається лише кожна десята вагітність жінок старших за 40 років, не будемо забувати, що 20 років тому число таких пологів було істотно меншим, так що в наявності обнадійлива тенденція - все менше число жінок допускає небажану вагітність, все більше жінок, «випадково» завагітнівши в зрілому віці, приймає рішення народжувати - не тільки зберігаючи життя зачатої дитини, але і в якійсь мірі повертаючи свою молодість.

Однак аж ніяк не завжди вагітність жінки, якій далеко за 30, виявляється випадковою і небажаною. Все частіше жінки свідомо відкладають народження дітей «на потім» - до досягнення кар'єрних успіхів, вирішення житлового питання, і просто до заміжжя, адже в сучасному світі шлюбний вік збільшився. І це не примха і не капризи, це об'єктивна, хоча і тривожна, тенденція. Адже якщо фізичної зрілості сучасна людина досягає набагато раніше, ніж його предки, то час соціальної зрілості, коли людина готова до створення сім'ї і виховання дітей, коли вона самостійно, не вдаючись до сторонньої допомоги, може забезпечити сім'ї та дітям гідний рівень життя, настає лише років до тридцяти. Швидше за все, саме в цьому - основна причина того, що так постаріли сьогоднішні молоді батьки.

Втім, досить велике число жінок, для яких пізні пологи виявляються не першими. Великий відсоток розлучень в сучасному суспільстві призводить до того, що безліч жінок у віці 30-40 років вступає в повторний шлюб і бажає народити дитину від нового чоловіка. Але й у вірного подружжя саме до 35-40 років досить часто з'являються можливості "завести другу дитину» - у них міцні позиції на роботі, стабільний дохід, гарна квартира. І - що примітно - бажання не просто народити другу дитину, але й мати різностатевих дітей. Опитування показують, що очікування, пов'язані з появою дитини певної статі, набагато сильніше не у тих батьків, які чекають первістка, а у тих, хто хоче саме братика для старшої доньки чи неодмінно сестричку вже старшому синові. Ця обставина пояснює і той факт, що у третьої вагітності жінки більше шансів завершитися пологами, якщо двоє старших дітей - одностатеві.

Але жінки, які вирішили завагітніти у віці більше 35 років часто стикаються з тим, що зачаття в їхньому віці пов'язане з істотними труднощами (при цьому зовсім неважливо, чи хоче жінка народити первістка, другу чи третю дитину). Адже здатність жінки завагітніти починає знижуватися десь після 30 років, тому не дивно, що чим старша жінка, тим більше часу їй буде потрібно, щоб завагітніти. Це обумовлено різними причинами. З плином років у жінок знижується число овуляцій - все більша кількість менструальних циклів проходить без утворення яйцеклітини, і настання вагітності в такий цикл, природно, неможливе.

У багатьох жінок з віком розвиваються такі захворювання, як ендометріоз (захворювання слизової оболонки матки, пов'язане з гормональним дисбалансом, що перешкоджає імплантації ембріона), непрохідність труб, при якій потрапляння яйцеклітини в порожнину матки стає неможливим тощо. З'являються і різні екстрагенітальні захворювання, що перешкоджають настанню вагітності. Так, якщо у жінки молодшої 30 років шанс завагітніти протягом одного місячного циклу складає 20%, то у жінки старше 40 - всього 5%.

Втім, як ми вже сказали, те, що для зачаття потрібно більше часу, аж ніяк не рівнозначне безпліддю. І все ж не слід втрачати часу: якщо вагітність не наступає після 6 місяців статевого життя без контрацепції, варто звернутися до лікаря, щоб виявити причини, що перешкоджають зачаттю. Більшість жінок старші 35-ти здатні завагітніти, виносити і народити здорову дитину, і сучасна медицина в силах їм у цьому допомогти.

Порушуючи тему вагітності в зрілому віці, не можна не сказати про жінок, для яких можливість завагітніти тільки за допомогою медицини стала єдиним шансом випробувати щастя материнства. Серед тих, хто звертається в клініки ЕКО (екстракорпорального запліднення) з останньою надією є дуже багато тих, кому і за 30, і навіть за 40. Шанси народити у таких жінок в два рази менші, ніж у молодих, але це хоч якісь шанси в порівнянні з діагнозом, який 20 років тому звучав безжальним вироком.

Сьогодні лікарі закликають жінок не затягувати з лікуванням безпліддя і вдаватися до допомоги допоміжних репродуктивних технологій, адже чим молодша пацієнтка, тим більше шансів на успіх ... Але це сьогодні, коли у світі живе вже більше мільйона людей, що народилися за допомогою ЕКЗ. А сорокарічна жінка з первинним безпліддям 20 років тому не мала можливості вдатися до цієї процедури (перша дитина «з пробірки» з'явився на світ лише в 1978 році). Безумовно, розвиток допоміжних репродуктивних технологій, перш за все екстракорпорального запліднення, - один з факторів, що обумовили зростання числа пізніх вагітностей і «пристарілих» молодих мам.

МЕДИЧНІ ПРОБЛЕМИ ВАГІТНОСТІ у пізньому репродуктивному ПЕРІОДІ

Ризик для жінки

Викидень. Якщо у жінок молодших за 30 ризик викидня становить 10%, то у жінок 30-39 років він складає вже 17%, а у жінок 40-44 років зростає до 33%. Зростаючий ризик невиношування вагітності пов'язаний не тільки з віковими змінами всього жіночого організму, але і зі старінням самих яйцеклітин, в результаті якого набагато частіше відбувається зачаття плоду з грубими генетичними порушеннями.

Плацентарні проблеми (хронічна плацентарна недостатність, передчасне відшарування плаценти).

Загострення хронічних захворювань. Вагітність може викликати загострення практично будь-якого з хронічних захворювань, а з віком ймовірність наявності у жінки таких захворювань лише збільшується. Безумовно, безперервного медичного спостереження зажадає вагітність на тлі хронічних захворювань нирок.

Більш ніж уважне медичне ведення вагітності необхідне при захворюваннях серцево-судинної системи, зокрема при артеріальній гіпертензії. Артеріальна гіпертензія сама по собі є досить поширеним ускладненням вагітності, а якщо жінка і страждала цим захворюванням, вагітність може погіршити її загальний стан.

У жінок старших за 40 років в 3 рази частіше, ніж до 30, розвивається діабет вагітних. Діабет вагітних вимагає дотримання дієти і виконання спеціальних призначень (приблизно 15% жінок призначаються ін'єкції інсуліну). У жінок, хворих на цукровий діабет, під час вагітності збільшується ризик:

• прееклампсії;
• передчасних пологів;
• плацентарних ускладнень;
• специфічного ураження плода - діабетичної фетопатії;
• мертвонародження

Розвиток ускладнень вагітності:

• гестозу (прееклампсії) - в зрілому віці жінки більш схильні до цих ускладнень, ніж у молодості;
• кровотеч (вони можуть бути викликані гормональними порушеннями і проблемами, пов'язаними з плацентою);
• артеріальної гіпертензії (у жінок старше 40 гіпертонія розвивається в 2 рази частіше, ніж у тих, хто молодше 30), що збільшує ризик прееклампсії; гіпертензія вимагає ретельного спостереження за станом матері і плоду під час вагітності та пологів.

Багатоплідна вагітність (вік 35-39 - пік близнюкових пологів).

Ускладнення в перебігу пологів (велика ймовірність слабкості родової діяльності, більший ризик розривів м'яких родових шляхів внаслідок зменшення еластичності тканин, кровотечі, викликані плацентарними проблемами тощо).

Кесарів розтин. У первістків 35-40 років ймовірність розродження шляхом операції кесаревого розтину становить 40%, старше 40 років - 47% (в той час як лише 14% жінок молодших за 30 років народжують за допомогою кесаревого розтину).

Ризик для дитини

- Передчасні пологи.
- Мала вага.
- Більш тривалий, ніж у молодих жінок, період пологів.
- Ризик хромосомних відхилень у плоду. На жаль, з віком батьків ризик народження дитини з будь-якими хромосомними відхиленнями різко зростає. Це пов'язано з різними і не до кінця вивченими причинами, в числі яких можна відзначити і старіння статевих клітин, і збільшується з віком часу впливу на організм людини різних патогенних факторів і токсичних речовин. (До речі, з генними мутаціями пов'язано і збільшення відсотка викиднів у немолодих жінок).

Кількість захворювань, що викликаються хромосомними відхиленнями, достатньо велика, однак найбільш відомий страх у батьків викликає синдром Дауна - комбінація розумової відсталості і відхилень у фізичному розвитку, зумовлена присутністю однієї зайвої 21-ї хромосоми. Імовірність появи дитини з синдромом Дауна зростає пропорційно віку матері.

Однак, навіть у п'ятдесятирічної жінки є великий шанс (більше 90%) народити здорову дитину, а взагалі 97% жінок, що пройшли пренатальні дослідження, отримують підтвердження того, що ймовірність народження повноцінної дитини у них така ж, як і у більш молодих жінок.

Крім того, сучасний розвиток пренатальної діагностики дає родині можливість на досить ранньому терміні вагітності обстежити плід і виявити (а частіше - виключити) можливі відхилення Пройти такого роду обстеження було б незайвим і молодій жінці, тим більше не можна нехтувати медико-генетичною консультацією тим, хто за віком увійшов до «групи ризику». До речі, дехто з медиків саме у розквіті пренатальної діагностики бачить одну з причин зростання числа немолодих матерів: жінки знайшли впевненість у тому, що і після сорока зможуть народити здорову дитину.

Отже, про що ж свідчать дані численних досліджень? Як не парадоксально, вони оптимістичні: вони говорять про те, що переважна більшість жінок, що зважилися на пізні пологи, народжують здорових дітей!

Вам належить заново пережити або вперше відкрити щастя материнства. Ви вже достатньо живете у світі і володієте тією мудрістю, якої немає у двадцятирічних, Ви вже знаєте: ніщо не дістається даром, без трудів, жертв і зусиль; у Вас вже достатньо сил і терпіння, щоб подолати всі труднощі. І любов, і почуття, які народяться з цією дитиною, змінять Ваше життя. Щастя материнської любові, гордість за свою дитину, друга молодість - все це Вам належить пережити в найближчі роки, але для цього зараз, в ці 9 місяців, від Вас буде потрібна увага, зібраність, терпіння, залізна воля і самодисципліна, а зчасом і готовність до самопожертви; потрібно набагато більше сил, ніж від молоденької дівчинки, але не шкодуйте про це - все це віддасться сторицею!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: пізня вагітність, термін, пологи, захворювання, переваги


Система OrphusДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:


Новини по темі

Що впливає на цей процес? Повідомляє сайт Наша мама.

У кого найчастіше виникають розтяжки на шкірі

Вагітність та пологи | 23:00, 17.09.2020

Що впливає на цей процес? Повідомляє сайт Наша мама.

Кілька порад мамам. Повідомляє сайт Наша мама.

Цистит під час вагітності: чи можна вилікувати недугу

Вагітність та пологи | 14:00, 02.09.2020

Кілька порад мамам. Повідомляє сайт Наша мама.

Який вони маимуть вплив? Повідомляє сайт Наша мама.

Чи можна приймати антибіотики і протизаплідні таблетки одночасно

Вагітність та пологи | 10:00, 25.08.2020

Який вони маимуть вплив? Повідомляє сайт Наша мама.

Чому не так страшно ставати матір'ю після 35? Повідомляє сайт Наша мама.

Три переваги пізнього материнства

Вагітність та пологи | 10:00, 15.08.2020

Чому не так страшно ставати матір'ю після 35? Повідомляє сайт Наша мама.

Чим вони загрожують вашому організму? Повідомляє сайт Наша мама.

Сім побічних ефектів від прийому протизаплідних таблеток

Вагітність та пологи | 18:00, 07.08.2020

Чим вони загрожують вашому організму? Повідомляє сайт Наша мама.

Стан, якого не уникнути. Повідомляє сайт Наша мама.

Як позбутися кровотечі з носа під час вагітності

Вагітність та пологи | 19:00, 30.07.2020

Стан, якого не уникнути. Повідомляє сайт Наша мама.

Причина не завжди у правильному/неправильному використанні. Повідомляє сайт Наша мама.

В яких випадках тест на вагітність може показувати неправильний результат

Вагітність та пологи | 19:00, 25.07.2020

Причина не завжди у правильному/неправильному використанні. Повідомляє сайт Наша мама.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: