Як правильно критикувати і сварити підлітка: 10 порад

Adoption
Date
  • 1973 Переглядів
Найчастіше батьків хвилює, як хвалити дитину, щоб не перехвалити і не нашкодити її самооцінці. Але краще задатися питанням, як правильно критикувати підлітка і дитину будь-якого віку. Адже не всі з нас вміють це робити безболісно для критикованого.
6293_chto-delat-esli-podrostok-ne-hochet-uchitsja.jpg (28.42 Kb)

Як і похвала, так і критика для дітей молодшого віку і підлітків має основні правила. У будь-якому випадку, фрази а-ля "Мені не подобається", "Це погано" і інші прояви нібито критики не є нею насправді. Це просто суб'єктивне "фе", яке може зачепити дитину.

Критика повинна бути доброзичливою, націленою на допомогу і головне - аргументованою. Тоді і навчити дитину правильно реагувати на критику буде простіше. Психотерапевт Катерина Сігітова розповіла про "етикет" критики. Її поради можна застосувати до підлітків.

Отже, що таке критика? Це аналіз, оцінка і розбір будь-якого твору, явища або продукту і навіть людини, із зазначенням можливостей поліпшення.
Яка у критики мета? Як не дивно, але допомогти її об'єкту в тому, щоб поліпшити себе або своє творіння, стимулювати на розвиток. Правильна критика викликає гарні почуття і позитивно мотивує, тому що об'єкт критики розуміє: він не один, йому допомагають, за якість його роботи переживають з позиції "пліч-о-пліч".

Ознаки гарної критики

• вона виходить з позиції "пліч-о-пліч з автором";

• вона поважна, тобто бере до уваги працю іншої людини і / або результат цієї праці;

• вона мотивує на зміни;

• вона викликає інсайти (осяяння) про те, як можна щось поліпшити;

• вона не зачіпає самооцінку. В ідеалі, взагалі її не стосується, тому що не може бути ніякої потреби поранити чуже его, щоб донести свою думку.

Як правильно критикувати підлітка

1. Почніть з чогось позитивного і якісно його похваліть. Важливо зробити це щиро, тобто дійсно знайти в предметі критики хороше, і докладно розповісти, чому вам це здається важливим. Фальшива похвала легко розпізнається.

2. Приберіть всі ваші негативні емоції в сторону, щоб не викликати спрацьовування захисту. Не придушуйте свої почуття зовсім - просто відкладіть на час, так як вони зараз вам будуть заважати.

3. Якщо ваша критика усна - використовуйте теплі підкріплення, позитивну мову тіла, посмішку. Дайте відчути вашу доброзичливість. Якщо письмова - те ж саме, в межах можливостей друкованого тексту.

4. Коли приступаєте власне до пунктів зауважень, замість вказівних пропозицій використовуйте Я-повідомлення: замість "ви не праві" - "я не згоден". Так ви уникнете звинувачувального тону.

5. Будьте якомога точніші та детальному в описі суті того, що треба поміняти і поліпшити. Чим докладніше - тим краще.

6. Робіть акцент на поведінці / продукті / творінні, а не на самій людині. Так ви збережете її від почуття "я якийсь неправильний, піду краще полежу в кущах".

7. Постарайтеся увійти в позицію критикованого, а не віщати, як все погано, зі своєї позиції. Іноді після цього стає зрозуміло, що якісь пункти вашої критики легше озвучити, ніж зробити, якщо врахувати все, що вже врахував він. А деякі потрібно робити інакше, ніж вам здається.

8. Не говоріть занадто багато одразу. Обмежтеся двома-трьома пунктами, інші можна додати, якщо буде діалог.

9. Давайте готові рішення, тобто поради по процесу, які можна прямо одразу взяти і використовувати. Якщо готових немає - придумайте хоча б одне. Це полегшить критикованому завдання.

10. Обов'язково закінчите чимось позитивним, і знову - хваліть якісно і детально. Чим краще погладите на початку і в кінці, тим краще буде сприйнято те, що в середині.

І, будь ласка, пам'ятайте: мета вашого втручання - допомогти підлітку стати краще, виправити проблему. Ви не розслабляєтеся за допомогою критики, ви не відпрацьовуєте свій стрес, ви не тішите своє его. Якщо все-таки ви це робите, зупиніться і подумайте: чи дійсно у вас є обгрунтовані зауваження, або вам просто потрібно з кимось поговорити. Якщо ж ви ПРАВДА хочете допомогти - переконайтеся, що ваша критика містить саме цей посил. Дуже непросто буває відокремлювати головне від другорядного, але найкраща критика - як раз, усвідомлена і ретельно продумана. Для критикованого вона ще й найзручніша, бо її можна негайно взяти в роботу.

За допомогою такої критики проблеми та шляхи їх вирішення видно дуже чітко. При цьому критикований не отримує "безкоштовного бонусу" у вигляді демотивації і відчуття власної неправильності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: виховання, підлітки, поради


Система Orphus

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:


Новини по темі

Період  4 – 5 років – один з етапів  дорослішання дитини. І завдання кожного з батьків у даному випадку – допомогти своєму маляті максимально комфортн

Криза 5 років: Як проявляєтья і що робити батькам?

Дитина | 07:00, 03.07.2022

Період 4 – 5 років – один з етапів дорослішання дитини. І завдання кожного з батьків у даному випадку – допомогти своєму маляті максимально комфортно подолати цю стадію, допомогти йому на психологічному рівні, не залишити наодинці з проблемами та т

Підлітки особливо гостро на все реагують, що нерідко призводить до конфліктів. Тому, щоб підтримувати нормальне спілкування з підлітком, батькам потрі

Що не можна говорити підліткам?

Дитина | 05:00, 03.07.2022

Підлітки особливо гостро на все реагують, що нерідко призводить до конфліктів. Тому, щоб підтримувати нормальне спілкування з підлітком, батькам потрібно ретельно добирати слова. Які фрази не варто казати своїм дітям?

Ситуації, коли діти не виконують прохання та доручення батьків, – не рідкість. Якщо дитина відкладає все на потім або не робить вчасно, вигадує відмов

Чому дитина не виконує прохання батьків?

Дитина | 12:00, 01.07.2022

Ситуації, коли діти не виконують прохання та доручення батьків, – не рідкість. Якщо дитина відкладає все на потім або не робить вчасно, вигадує відмовки, щоб не виконувати домашні завдання або не прибирати у своїй кімнаті, це засмучує дорослих. Спроб

Багато батьків опинялися хоч раз у ситуації, коли дитина вживає ненормативну лексику. Дехто вважає, що краще вдати, ніби нічого не почув, а інші кажут

Якщо дитина почала говорити лайливі слова

Дитина | 07:00, 01.07.2022

Багато батьків опинялися хоч раз у ситуації, коли дитина вживає ненормативну лексику. Дехто вважає, що краще вдати, ніби нічого не почув, а інші кажуть, що потрібно відреагувати та поговорити з дитиною. Як саме про це розмовляти, які питання поставит

У Каліфорнії ще 50 років тому порівняли два стилі виховання. В одному дитсадку виховували дітей із родин, які вважали: треба якомога більше свободи, п

Як розумно забороняти щось дітям?

Виховання | 07:00, 30.06.2022

У Каліфорнії ще 50 років тому порівняли два стилі виховання. В одному дитсадку виховували дітей із родин, які вважали: треба якомога більше свободи, приймати синів і доньок такими, як вони є, щоб ті змалечку могли самореалізуватися. Тож і вихователі

Для того, щоб залучити дитину до виконання домашніх обов’язків, їй має бути цікаво.

Привчаємо дитину до домашніх обов'язків

Дитина | 12:00, 29.06.2022

Для того, щоб залучити дитину до виконання домашніх обов’язків, їй має бути цікаво.

У стресовій ситуації людині дуже важко впоратись з власними емоціями, а з емоціями дитини впоратись і поготів. Але це не означає, що це неможливо. Не

Як не зриватись на дитині, коли вона істерить і капризує?

Мама | 05:00, 29.06.2022

У стресовій ситуації людині дуже важко впоратись з власними емоціями, а з емоціями дитини впоратись і поготів. Але це не означає, що це неможливо. Не забуваймо, що мозок готовий до керування емоціями повною мірою аж до двадцяти одного року. До 6–7 ро

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: