Як розпізнати в дитини біполярний розлад?

Adoption
Date
  • 171 Переглядів
На жаль, в Україні більшість людей взагалі не знають, хто такі - біполярні люди. Як вони себе позиціонують, як з ними спілкуватися... І це дуже сумно. Більше того, це можна виявити ще з дитинства. І батькам варто бути обізнаними у цьому питанні.

7018_8.jpg (27.69 Kb)


Про те, як батькам розпізнати прояви розладу, які його причини та лікування, розповів кризовий психолог Сергій Михайлик.

Біполярний розлад — це ментальне захворювання, яке трапляється у близько 1% людей на планеті. Простою мовою, основні прояви хвороби — це чергування протилежних станів, так званих епізодів: маніакального і депресивного.

Тривалість та вираженість цих симптомів — індивідуальна, але узагальнено можна сказати, що стан манії — це епізод надмірного емоційного піднесення, активності та нереалістичного сприйняття себе і світу.

Людина в цей момент абсолютно щиро переконана у своїх силах, можливостях і навіть тих обставинах, на які немає жодного впливу. Наприклад вірить, що на 100% виграє мільйон у лотерею чи навіть вважає себе обраною вищими силами людиною.

Це так званий стан дереалізації, у ньому людина також погано усвідомлює ризики й небезпеки.

Такі епізоди можуть тривати від кількох днів, до кількох місяців. Їх змінюють депресивні фази. Умовно кажучи, психіка людини з біполярним розладом жонглює цими двома станами. І після максимального піднесення настає стан повного знесилення, глибокої безнадії й апатії. У цей період людині може бути складно робити навіть найпростіші побутові речі: встати з ліжка чи почистити зуби.

Як біполярний розлад проявляється у дітей
Діагноз біполярний розлад фахівці ставлять переважно вже дорослим людям у віці близько 19-20 років, коли їхня психіка уже майже повністю сформована і діагностувати розлад простіше. Але це не означає, що саме тоді він з’являється.

Причини захворювання найбільше пов’язують зі спадковістю: якщо хтось у родині має біполярний розлад, імовірність, що він проявиться у дитини, до 10 разів вища.

Водночас чим менший вік дитини, тим складніше розпізнати у неї симптоми. Її психіка все ще нестабільна і разючі зміни, спричинені розладом, простежити набагато важче. Але періоди нереалістичного сприйняття себе і світу так чи інакше помітні. Вони сильно гіперболізовані.

Наприклад, дитина раптом починає щиро вірити, що напише контрольну на найвищий бал, хоча взагалі не знає матеріал, або вважає, що зможе підняти автомобіль. Водночас такі очікування дитина озвучує абсолютно серйозно протягом певного часу, а через кілька днів чи тижнів навпаки стає абсолютно зневіреною у своїх силах.

Є ще кілька факторів, на які батькам варто також звернути увагу. Насамперед як дитина спить і їсть, адже порушення сну і апетиту — це один із найпоширеніших симптомів ментальних розладів, зокрема біполярного.

Друге — здатність концентруватися. Вона може бути сильно порушеною або через маніакальну фазу від надміру енергії, або через депресивну, коли дитина може втрачати інтерес до всього, що її оточує.

Важливо знати, що частина цих симптомів може бути ознакою й інших ментальних розладів, тому достеменно це визначити зможе тільки лікар.

Що робити, якщо є симптоми біполярного розладу
Головна порада — не нагнітати ситуацію, не лякати себе і дитину, а звернутися до клінічного або кризового психолога, якщо ви помітили у дитини прояви, схожі на біполярний розлад. Перед візитом варто поспостерігати за сином чи донькою протягом певного часу і зафіксувати для себе тривалість та характер симптомів.

Адже перше, що цікавитиме психолога — як давно у дитини змінюється поведінка, скільки тривають проблеми зі сном чи апетитом. Іншими словами: якщо ви помітили щось нетипове у дитячій поведінці вчора, то сьогодні записуватися на консультацію ще рано.

За потреби психолог скерує вас до психіатра або ж спростує ваші переживання, якщо вони не підтвердяться. Чого точно не варто робити, то це записуватися до п’яти лікарів одразу. Це ніяк не допоможе, а тільки налякає дитину і виснажить вас.

Друге, на чому варто особливо наголосити, — не вдавайтеся до альтернативної й “народної” медицини. Так ви тільки витратите час і гроші, розчаруєтеся і спровокуєте для дитини додатковий стрес, коли з неї щось намагатимуться викачати яйцем.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: біполярний розлад, біполярний розлад в дитини


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Якщо ваша дитина проковтнула гострий предмет, магніти чи кнопкоподібну батарейку, слід негайно звернутися за медичною допомогою в дитячий стаціонар.

Дитина проковтнула сторонній предмет: що робити?

Дитина | 09:30, 28.05.2024

Якщо ваша дитина проковтнула гострий предмет, магніти чи кнопкоподібну батарейку, слід негайно звернутися за медичною допомогою в дитячий стаціонар.

Діти бувають різні. Хтось емоційний, а хтось - стриманий і

Які проблеми з поведінкою дитини не можна ігнорувати?

Дитина | 07:40, 28.05.2024

Діти бувають різні. Хтось емоційний, а хтось - стриманий і "закритий". І це НОРМАЛЬНО! Не можуть усі стрибати весь день, або ж чемно сидіти і малювати пейзажі. Батькам потрібно це знати. Однак є проблеми з поведінкою, на які не можна закривати очі.

Кожна мама і тато хочуть дати своїй дитині найкраще. Ми любимо у них все хороше і навіть маленькі негативні якості. Але що робити, коли дитина поводит

5 неочевидних ознак, що ваша дитина виросте токсичною людиною

Дитина | 14:50, 27.05.2024

Кожна мама і тато хочуть дати своїй дитині найкраще. Ми любимо у них все хороше і навіть маленькі негативні якості. Але що робити, коли дитина поводиться абсолютно токсично?

Батьки намагаються захистити свою дитину від усіх небезпек, у тому числі від хвороб. Саме для цього й існують щеплення. Проте не всі діти легко перено

Почервоніння або температура: якщо у дитини є реакція на щеплення

Щеплення | 09:30, 27.05.2024

Батьки намагаються захистити свою дитину від усіх небезпек, у тому числі від хвороб. Саме для цього й існують щеплення. Проте не всі діти легко переносять вакцинацію, можливі такі реакції, як біль в місці уколу, температура і слабкість. Що з цим роби

Багато батьків помилково вважають, що навесні та, особливо влітку, дітям не потрібно давати вітамін Д, оскільки сонця достатньо на вулиці. Та це не зо

Чи потрібно додатково давати дітям вітамін D?

Вітаміни | 08:30, 27.05.2024

Багато батьків помилково вважають, що навесні та, особливо влітку, дітям не потрібно давати вітамін Д, оскільки сонця достатньо на вулиці. Та це не зовсім так.

Поліомієліт - це гостре інфекційне захворювання, яке вражає центральну нервову систему. Вірус передається від людини до людини через руки, він може за

Чим поліомієліт загрожує дітям і як запобігти зараження?

Хвороби | 06:20, 27.05.2024

Поліомієліт - це гостре інфекційне захворювання, яке вражає центральну нервову систему. Вірус передається від людини до людини через руки, він може залишатись на іграшках та побутових речах.

Лікарі часом диву даються, що можуть проковтнути діти. Подробицями ділимося у нашій статті.

Флакон з парфумів, морква і вейп: Сторонні предмети, які ковтали діти

Дитина | 08:30, 26.05.2024

Лікарі часом диву даються, що можуть проковтнути діти. Подробицями ділимося у нашій статті.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: