Високочутливі діти: хто вони і як ми можемо їм допомогти?

Adoption
Date
  • 4025 Переглядів
Є таке поняття високочутлива дитина (highly sensitive child). Тут ділимося основними моментами про високочутливих дітей (ВЧД).

5362_a830383e-9df8-45-84c3-93e80ee08e0b-620x412.jpg (34.71 Kb)

Ми обробляємо безліч сигналів із зовнішнього світу та сприймаємо їх по-різному. Наш мозок засвоює всього три-п'ять відсотків цих сигналів, відсіваючи інше, щоб не сталося перевантаження. І його завдання – не пустити зайве.

У ВЧД – підвищена чутливість до цих сигналів. Вони сприймають і вловлюють більше ніж зазвичай, але не більше, ніж зможе обробити мозок. Але такий великий обсяг інформації все одно перевантажує їх.

Близько 20 відсотків дітей має таку сприйнятливу нервову систему (рівною мірою хлопчики і дівчатка).

Вони помічають багато деталей, відзначають те, що інші навіть не звернули б увагу. Вони гостро реагують світ, шуми, запахи. Вони чутливі до одягу – бирок, швів, тканини. Вони вибіркові в їжі. У ВЧД часто виявляються алергії. Такі діти завжди помічають зміни у зовнішності та перепади настрою. Вони відчувають чужі переживання, швидко вловлюють інтонації та гостро реагують на будь-які слова – і критику, і навіть похвалу. Їх легше зачепити необережним словом чи поглядом.

Їм тяжко даються зустрічі з чужими людьми. Їм некомфортно перебувати у гучних компаніях. У нових ситуаціях вони зазвичай дуже обережні та неквапливі. Вони довго розмірковують, перш ніж щось зроблять.

ВЧД сором'язливі і не завжди ладнають з іншими. Їм важко йти на контакт із однолітками, вони можуть обходити майданчики стороною і не хотіти брати участь в іграх, поки інші діти спокійно грають один з одним.

Збоку може здаватися, що вони примхливі і розпещені, але, звичайно, це не так. Наш світ занадто великий для них, він буквально на них тисне. Навіть їхні почуття, будь то тривога чи радість, можуть виявитися для них занадто сильними, що вони не знають, як це винести.

Оскільки вони більш уразливі та вразливі, їм легше заподіяти біль.

Якщо у вас є високочутлива дитина, це непросто. І це назавжди.

Ця дитина стане високочутливою дорослою (можливо і ви один з них), але коли ми дорослішаємо і зріємо, деякі речі даються нам трохи легше, ніж це було в дитинстві.

Як ми, як батьки, можемо їм допомогти.

Дуже важливо давати час для відпочинку. Оскільки мозок таких дітей втомлюється швидше, важливо давати час на сон і вільну гру. Гра вважається активним видом відпочинку.

Ми допомагаємо впоратися з тим, що не виходить в систему регулювання сенсорної інформації. Ми фільтруємо шуми – знижуємо стимуляцію. Якщо можемо не йти в дуже галасливе місце – не йдемо. Можемо зменшити кількість гостей – зменшуємо. Допомагає дотримання режиму та ритуалів.

Що більше знайомого буде (місць, людей, речей, ігор, їжі), то легше буде ВЧД.

Ми допомагаємо встановити пріоритети уваги. Слідкуємо за базовими потребами, фокусуємо увагу на головне, підтримуємо прив'язаність і допомагаємо з турбуючими ситуаціями. Захищаємо відчуття наших дітей.

ВЧД важче адаптуватися до нового, тому важливо їм допомогти. Дати виплакати це, дати місце злості, роздратування, страху, допомогти висловити це. Разом шукати ваші способи (що важливо для будь-якої дитини). Звичайно, треба розповідати заздалегідь, що буде (але не надто, інакше можна викликати зайву тривогу). Чим менша непередбачуваність, тим легше в майбутньому буде пережити мінливість світу.

Важливо не підштовхувати таких дітей до «норми», а дати побути собою: не наполягати на участі у грі, не змушувати читати вірші чи грати на гітарі при гостях. Таким дітям легше у малих групах. Вони можуть довше звикати до дітей та дорослих (тому може знадобитися триваліша адаптація в саду).

З віком і зрілістю їм буде легше адаптуватися, легше інтегруватися в суспільство, але їм буде важливий тил і безпечний простір будинку. Тому важливо зміцнювати стосунки, не відштовхувати дитину, а навпаки, дати їй простір побути собою та оберігати це у ньому. Навіть підлітку потрібні дорослі, до яких можна прийти, коли необхідно.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: мама, сайт для мам, вагітність, дитина, пологи, дієта, важливо, допомогти, більше, завжди, занадто, можуть, зазвичай, інформації, дорослих


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Як тільки у дитини підвищується температура, батьки схильні до паніки і переживань. Проте, дуже важливо визначити, через що піднялась температура.

Як правильно збивати температуру у новонародженого і дітей до року?

Немовля | 06:20, 18.04.2024

Як тільки у дитини підвищується температура, батьки схильні до паніки і переживань. Проте, дуже важливо визначити, через що піднялась температура.

Зараз цей метод вже значно менш поширений серед народних методів лікуваня нежитю, а за часів молодості наших бабусь практикувалось лікування захворюва

Ніколи не робіть цього дітям! Прогрівати ніс при нежитю небезпечно

Хвороби | 06:20, 17.04.2024

Зараз цей метод вже значно менш поширений серед народних методів лікуваня нежитю, а за часів молодості наших бабусь практикувалось лікування захворювань носа за допомогою гріття. І для цього не рідко використовували теплі варені яйця або теплі компре

Поки погода змінюється і нас чекає дощ та похолодання, ми думками вже гріємось на сонечку. І заздалегідь готуємось до теплих днів та прогулянок під со

Як одягати малюка в спеку і коли краще гуляти?

Дитина | 09:30, 15.04.2024

Поки погода змінюється і нас чекає дощ та похолодання, ми думками вже гріємось на сонечку. І заздалегідь готуємось до теплих днів та прогулянок під сонцем. Особливо важлива наступна інофрмація для батьків.

Під час відпочинку з дитиною біля водойми чи озера, моря, не залишайте дитину саму ні на хвилину і не заспокоюйте ебе тим, що дитина вміє триматися на

Скоро літо: як уникнути утоплення дитини?

Дитина | 06:20, 15.04.2024

Під час відпочинку з дитиною біля водойми чи озера, моря, не залишайте дитину саму ні на хвилину і не заспокоюйте ебе тим, що дитина вміє триматися на воді. Статистика показує, що 47% дітей у віці 10−17 років, які потонули, вміли плавати.

Дитина стала вже достатньо дорослою і виникла потреба користуватися дезодорантом, але ви не впевнені в тому, що ті, які продаються в мас-маркеті, не з

Як власноруч виготовити дезодорант для дітей власними руками?

Дитина | 08:30, 14.04.2024

Дитина стала вже достатньо дорослою і виникла потреба користуватися дезодорантом, але ви не впевнені в тому, що ті, які продаються в мас-маркеті, не зашкодять здоров'ю сина чи дочки? У нас є вирішення для такої проблеми.

Чи безпечні вони? Чи варто хвилюватися, якщо у дитини йде з неї кров?

Що батькам потрібно знати про родимки у дітей

Здоров'я | 07:40, 14.04.2024

Чи безпечні вони? Чи варто хвилюватися, якщо у дитини йде з неї кров?

Коли дитина хвилюється, батьки одразу хочуть її заспокоїти і підтримати. І в ці моменти говорять: «Не бійся». Психологиня зазначила, чому так робити н

Психолог розповів, як підтримати невпевнених в собі дітей

Дитина | 06:20, 14.04.2024

Коли дитина хвилюється, батьки одразу хочуть її заспокоїти і підтримати. І в ці моменти говорять: «Не бійся». Психологиня зазначила, чому так робити не варто.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: