Як навчити дитину поважати чужу власність?

Adoption
Date
  • 152 Переглядів
Дітям дошкільного віку буває складно зрозуміти необхідність поважати власність інших людей. З кожним роком, який вони проводять у дошкільних навчальних закладах в оточенні предметів, які їх притягують і належать дитячому садку або іншим дітям, вони все більше й більше дізнаються про баланс між тим, чого хочуть вони, й потребами та правами інших. При цьому важливо врахувати, що такі навички залишаються в них, незважаючи ні на що, усе ще на стадії розвитку.

5431_9.jpeg (27.03 Kb)


Дошкільники ще не мають того рівня розвитку мозку, щоб завжди контролювати та керувати своїми бажаннями, й можуть діяти імпульсивно, засовуючи бажану іграшку собі в кишеню або грубо поводитись із тендітними предметами. Їх рівень розвитку також обумовлює наявність певного егоцентризму, що проявляється в тому, що їм важко побачити світ з точки зору інших людей (проте легко зі своєї). Вони також можуть мати труднощі при розумінні самої ідеї власності, їм дійсно нелегко примиритися з різницею в поняттях особистої речі й речі, якою потрібно ділитися (про що їм так часто нагадують у дитячому садку).

Якщо ваша дитина бере та/або псує речі інших дітей, це зовсім не означає, що вона погана дитина, або незабаром почне проявляти все більш серйозну девіантну поведінку (поведінку, що відхиляється від загальноприйнятих норм), – ні. Це просто означає, що ви повинні навчити її поважати власність інших людей, і чим раніше ви це зробите, тим легше буде виправити це дуже розповсюджене, насправді, явище.

Не робіть великої проблеми через викрадену або пошкоджену річ

Якщо ви це зробите, ваша дитина навчиться лише дуже ефективного способу привертати вашу увагу. Тому краще спокійно порозмовляйте з нею та поясніть, що відчувають інші люди, коли їхні речі ламають чи беруть без дозволу. Обов’язково поєднайте ваші слова із життєвим досвідом своєї дитини, бо дітям цього віку треба дуже багато практикуватись у тому, як ставити себе на місце іншої людини. Скажіть таке: «Як би ти почувався, якби цей хлопчик взяв твою улюблену річ і закинув її в інший кінець кімнати? А тепер подумай, чи хочеться цьому хлопчику, щоб ти теж так добре ставився до його речей. Я знаю, що наступного разу в тебе вийде зробити саме так». Коли ви порозмовляєте зі своєю дитиною, використовуючи такий підхід, то допоможете їй розвивати емпатію, яка слугує міцною основою для формування соціальних навичок.

Навчіть дитину того, наскільки важлива для вас чесність

Хай ваш малюк відразу ж поверне річ, яку він узяв, або розповість власнику про її пошкодження. Не робіть це замість дитини. Потренуйтеся завчасно в тому, що він скаже. Не підскакуйте відразу, щоби пояснити, що сталось, – хай ваша дитина спробує все зробити самостійно, навіть якщо вона соромиться або починає плакати, просто дайте їй шанс вирішити цю ситуацію самостійно.

Попросіть власника речі розповісти про те, що він відчуває у зв’язку з тим, що сталося

Після цього попросіть дитину повторити те, що було сказано. Підкресліть, що ви знаєте, що цього разу ваша дитина не зробила правильний вибір, але тепер, коли вона все знає про те, що відчувають інші при неповажному ставленні до їхніх речей, ви переконані, що наступного разу дитина прийме найкраще рішення.

Вдома обміркуйте наслідки вчинку дитини

Не дозволяйте малюку брати речі без дозволу, навіть якщо це вам жодним чином не заважає й у принципі не є якоюсь проблемою. Поясніть про наслідки, які неминуче настануть, якщо дитина візьме щось без дозволу, та непохитно притримуйтесь їх. Придумайте (превентивно) те саме і для тендітних предметів та включіть у розробку таку поведінку, яка може завдати їм шкоди, навіть якщо дитина поки що не робила нічого подібного. Наслідки не повинні бути спрямовані на покарання дитини, але повинні навчити її важливих речей, тому вибрані вами наслідки мусять включати ремонт зламаного або відновлення стосунків з тією дитиною, в якої було щось узято.

Запропонуйте їй прості фрази та запитання, наприклад: «Будь ласка, можна, я подивлюся твою книгу?» або «Будь ласка, можна, я пограю із твоїм м’ячем?». Обов’язково попрактикуйтеся з нею в тому, щоб, коли дитина погодиться, сказати їй «дякую». Найважливіше при цьому навчити її реагувати та казати «Усе добре, я розумію», якщо інший малюк відмовить їй, сказавши «ні». Ваша дитина повинна зрозуміти, що якщо річ належить не їй, то поділитись чи ні – це право вибору тієї людини, а сама вона не має права використовувати щось лише тому, що вона цього хоче, навіть якщо вона ввічливо попросила.

Хай ваші діти бачать, що ви самі завжди поважаєте власність інших

Чи ввічливо ви попросили дозволу взяти щось, що вам знадобилось, чи просто мовчки взяли це? Якщо ви ненавмисно зламали щось потрібне, що ви будете робити? Ви чесно визнаєте свою помилку та запропонуєте відремонтувати речі чи, може, запропонуєте оплатити власнику шкоду? Ви – головний зразок для наслідування вашої дитини, тож пам’ятайте, що вона завжди спостерігає, слухає й учиться саме у вас.

Іноді діти проявляють руйнівну поведінку, щоби привернути вашу увагу

Тому переконайтеся, що приділяєте своїй дитині позитивну увагу, особливо, якщо вона з повагою ставиться до інших людей та їхніх речей.

Усі ми, включаючи дорослих, вважаємо речі інших людей набагато привабливішими, ніж усе те, що маємо самі. Такі речі захоплюють і надихають нас, захоплюють нашу увагу, а все тому, що вони є для нас новими й незнайомими.

Діти дошкільного віку постійно експериментують із правилами та межами свого світу, в якому так багато нових і цікавих речей, і один з багатьох уроків, які вони повинні отримати, полягає саме в повазі до майна інших людей. Якщо ви можете спокійно обговорити ситуацію та правильно використати неминучі наслідки, незабаром, коли справа дійде до питань ставлення до власності інших людей, ваша дитина правильно відрегулює свою поведінку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: дитина, ділитися, дитина не хоче ділитися, дитина забирає іграшки


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Смузі – це смачний і поживний напій, який допоможе вашим дітям отримати необхідні вітаміни та мінерали. Ці змішані напої - чудовий спосіб включити фру

Корисні рецепти смузі для дітей

Дитяче харчування | 08:00, 20.03.2023

Смузі – це смачний і поживний напій, який допоможе вашим дітям отримати необхідні вітаміни та мінерали. Ці змішані напої - чудовий спосіб включити фрукти та овочі в раціон дитини. Крім того, смузі можна готувати в нескінченних комбінаціях смаків.

Всі ми хочемо, щоб наші діти були здоровими та міцними, вірно? Якісне харчування з фруктами, овочами, цільними зернами та нежирними білками є ключем д

Вітаміни, які потребує кожна дитина - рекомендації нутриціолога

Вітаміни | 07:00, 20.03.2023

Всі ми хочемо, щоб наші діти були здоровими та міцними, вірно? Якісне харчування з фруктами, овочами, цільними зернами та нежирними білками є ключем до здоров'я. Але давайте подивимося правді у вічі – навіть при здоровому харчуванні нашим дітям важко

Афти бувають не тільки у дорослих. Якщо ваша дитина скаржиться на біль у роті або їй важко їсти, варто заглянути у її рот. Якщо ви помітили невелике б

Афта у малюка: причини, симптоми, лікування

Дитина | 14:00, 18.03.2023

Афти бувають не тільки у дорослих. Якщо ваша дитина скаржиться на біль у роті або їй важко їсти, варто заглянути у її рот. Якщо ви помітили невелике біле або червонувате кільце на внутрішній стороні її губ або на яснах, у вашої дитини може бути афта.

Пухирі з лихоманкою — герпес — у 2-річної дитини не рідкість. Маленькі діти особливо чутливі до вірусу, який викликає ці хворобливі ураження. Немає лі

Пухирі з лихоманкою у 2-річної дитини

Дитина | 08:30, 18.03.2023

Пухирі з лихоманкою — герпес — у 2-річної дитини не рідкість. Маленькі діти особливо чутливі до вірусу, який викликає ці хворобливі ураження. Немає ліків від вірусу, який викликає гарячкові пухирі, однак існують пероральні та місцеві ліки, які можуть

Ротавірус, поширена причина вірусної діареї, викликає запалення шлунка та кишечника, відоме як гастроентерит. Крім сильної водянистої діареї, ротавіру

Продукти, яких слід уникати, якщо дитина має ротавірус

Дитина | 00:30, 18.03.2023

Ротавірус, поширена причина вірусної діареї, викликає запалення шлунка та кишечника, відоме як гастроентерит. Крім сильної водянистої діареї, ротавірус викликає блювоту і може призвести до зневоднення і навіть смерті. Цей вірус спричиняє понад півміл

Сніданок є найважливішим прийомом їжі протягом дня. Тому важливо подавати на сніданок правильні продукти, особливо дітей. Адже є деякі продукти, яких

Продукти, які не можна давати дитині на сніданок

Дитяче харчування | 10:00, 17.03.2023

Сніданок є найважливішим прийомом їжі протягом дня. Тому важливо подавати на сніданок правильні продукти, особливо дітей. Адже є деякі продукти, яких краще уникати, якщо хочете щоб ваші діти росли сильними і здоровими.

У кожного з нас різні темперамент, тип мислення та характер, тому впоратися з роллю школяра може бути важко навіть дитині, яка досягла 7-річного віку.

5 ознак того, що дитина готова до школи

Дитина | 05:00, 17.03.2023

У кожного з нас різні темперамент, тип мислення та характер, тому впоратися з роллю школяра може бути важко навіть дитині, яка досягла 7-річного віку. Перевіряючи готовність дитини до школи, фахівці приділяють особливу увагу навичкам малюка, його пси

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: