Клімакс. Діагностика та лікування

Adoption
Date
  • 26349 Переглядів
82_2.jpg

Кламакс, або, як ще називають, менопауза - такий же природній період у житті жінки, як, наприклад, статеве дозрівання.

"Наша мама" дізнавалась, які основні ознаки кламаксу, і який спосіб життя потрібно вести під час такого періоду.


Клімакс не приходить відразу, він атакує поступово. Починається з так званих ранніх розладів. У цей період можуть спостерігатися кровотечі (які іноді обумовлені пухлиною), а також рядом порушень, які об'єднуються терміном "кліматичний синдром". Цей синдром особливо часто спостерігається в лютому - березні, що, мабуть, пов'язаний з весняним гіповітамінозом, втомою організму після зими. Основна скарга - так звані припливи, тобто раптові почервоніння обличчя, шиї, грудей, потилиці, що супроводжуються почуттям жару. Такий стан триває 2-3 хв, частіше по вечорах, особливо тяжкі припливи в нічний час. Під час припливів спостерігається рясне виділення поту. Нерідко відзначається нервозність, дратівливість, головні болі, скачки артеріального тиску, прискорене серцебиття, напади задухи, озноб, слабкість, зниження лібідо, сонливість, неспокій, безсоння, відчуття страху, пригнічений і навіть депресивний стан. Температура тіла може час від часу підвищуватися з непередбачуваної і незрозумілої причини. У деяких жінок в кліматичному періоді підвищується артеріальний тиск, іноді з'являються болі в області серця, в колінних суглобах, рідше - суглобах пальців (ендокринні артрити).

Також може виникнути біль при статевих актах, підвищена пітливість, поколювання або тремтіння в кінцівках, періодичне оніміння кінцівок, запаморочення, різка зміна настрою, пригніченість, втома, напруженість. Якщо у одних жінок може знижуватися або навіть зникати статевий потяг (лібідо), в інших, навпаки, воно підвищується, але з різних причин (імпотенція в чоловіка, сексуальна безграмотність, рідкісні сексуальні відносини з об'єктивних причин) не завжди задовольняється. На тлі складного психологічного стану жінки, підвищеної нервозності і зниженої самооцінки в сім'ї може виникнути непроста атмосфера із звинуваченнями чоловіка у зраді, конфлікти.

Інші в цей час важко переносять присутність близьких людей, вони перестають любити чоловіка, дітей, собаку - їх все дратує. Крім того, в період клімаксу жінка перебуває в стані психологічного стресу, збільшується це тим, що в цей час виникають проблеми з підростаючими або вже дорослими дітьми, старшими і хворими батьками. Важливу роль відіграє і громадська думка, згідно з якою нерідко вважається, що менопауза - це кінець жіночності і початок старості, тобто - час втрат. Дуже важливо тримати себе в руках і не вживатися в роль хворої, в іншому випадку сім'ї розпадаються - чоловіки йдуть, діти починають поводитися неправильно.

Клімакс, кліматичний період - це перехід від репродуктивного періоду, коли жінка хоче і може мати дитину, до стану, в якому вона вже не може зачати. Тобто це своєрідна сходинка (клімакс у перекладі з грецької і означає "ступінь") в житті, коли біологічний запас фолікулів, в яких дозрівають яйцеклітини, вичерпується, а значить, організму не потрібні і гормони, призначені для процесу репродукції. Він перестає їх виробляти - відбувається порушення циклічності секреції статевих гормонів і зменшується їх кількість, сповільнюються функції статевих залоз, поступово згасає функція яєчників. В результаті "виключення" яєчників у жінки припиняються менструації.

Кліматичний період складається з трьох фаз: пременопауза, менопауза, постменопауза. Найбільш значимі гормональні зміни, які проявляються в помітних порушеннях фізичного та емоційного стану жінки, відзначаються в пременопаузі. Це період, який об'єднує час, коли у жінки місячні стають нерегулярними, припиняються зовсім і два роки після цього. Пременопауза триває близько чотирьох років.

Якщо протягом року не було самостійних менструацій, можна говорити, що остання менструація і є менопаузою. Природна менопауза починається у віці 50-52 років. Припинення менструацій у 40-44 роки розглядається як рання менопауза, а в 36-39 років - передчасна. Якщо у жінки видалені яєчники і (або) матка, то наступаюча в результаті цього менопауза називається хірургічною або штучною. Ранній менопаузі сприяють активне куріння (більше 10 сигарет на добу), стреси, недостатня маса тіла; деякі хронічні захворювання: ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, порушення функції щитовидної залози, цукровий діабет 1-го типу. Менструації можуть припинитися після застосування хіміотерапії, опромінення з приводу тяжких захворювань.

Наступ постменопаузи визначають за датою останньої менструації, але встановлення цього терміну можливе тільки через 12 місяців після її самостійного припинення.

Згасання функції яєчників закладено природою, а це означає, що воно не повинне проходити болісно. І 20-30 відсотків жінок «перехідного» віку зберігають в цей час гарне самопочуття в усіх відношеннях. Ну, можуть бути, рідкісні припливи з пітливістю іноді і їх наздоганяють. Однак, 70 відсотків скаржаться на стан здоров'я, будучи абсолютно впевненими, що саме з клімаксу й почалося його погіршення. Насправді менопауза - своєрідний підсумок того, як жінка протягом всього життя дбала про себе, в якому стані опинилися напередодні менопаузи її органи. Адже естрогени регулюють роботу не тільки репродуктивної системи і молочних залоз, а й серцево-судинної, центральної нервової, дихальної, сечовидільної систем, від їх активності залежить щільність кісток, стінок кровоносних судин, стан шкіри і слизових оболонок ...

Кліматичні розлади, які може відчувати жінка, діляться на передчасні, що тривають зазвичай перші 2 роки після закінчення місячних: припливи, підвищена пітливість, прискорене серцебиття, перепади тиску, дратівливість, слабкість, депресія. Середньочасні, які проявляються через 2-5 років після менопаузи: сухість і свербіж у піхві, нетримання сечі, опущення органів малого тазу, зміни шкіри. Пізні наздоганяють жінку через 5-10 років після менопаузи: збільшення ваги і перерозподіл жиру за чоловічим типом, серцево-судинні проблеми, прогресуюча втрата щільності кісткової тканини - остеопороз.

Статистика говорить про те, що жінка перестає собі подобатися через два роки після закінчення місячних, коли на голові волосся помітно рідшає, над верхньою губою з'являються «вусики», шкіра відверто втрачає пружність, з'являються помітні зморшки, а у деяких - акне, як у підлітків . Вона гладшає і незважаючи ні на які героїчні зусилля - заняття спортом, найсуворіші дієти - може тільки зупинити набір ваги, але повернути колишню, докліматичну вагу не виходить. Це результат переважання чоловічих гормонів над жіночими - андрогенів над естрогенами. Так, якась кількість естрогену в організмі є, незважаючи на те, що яєчники їх вже не виробляють. Організм не може обходитися без них і, заповнюючи недолік естрогенів, він змушений «добувати» їх з чоловічих гормонів - андрогенів - за допомогою складних хімічних перетворень. А вони відбуваються тільки в підшкірно-жировій клітковині, тому організм всіма силами намагається її зберегти і примножити.

Недолік естрогену виражається різним чином. Великі і малі статеві губи тоншають, стають млявими і сухими, вхід у піхву звужується і втрачає еластичність, з'являється біль при статевому акті, болі в сечовому міхурі, при сечовипусканні, нетримання сечі. У молочних залозах залозиста тканина замінюється жировою і сполучною, тому груди втрачають пружність і форму. Вплив щитовидної залози на обмін речовин слабшає, і вага тіла збільшується - жир поступово накопичується на "проблемних" зонах: животі, сідницях, стегнах і підборідді. Те, що яєчники виробляють все менше і менше гормонів (естрогенів), може супроводжуватися не тільки клімактеричним синдромом. Пізніми симптомами клімаксу, що з'являються в постменопаузі, можуть стати важкі порушення обміну речовин, такі як атеросклероз - відкладення жирових речовин на внутрішній оболонці судин, остеопороз (зниження маси кісткової тканини) і старіючу слабкорозумність (хвороба Альцгеймера).

Діагностика

У 40-45 років жінці потрібно звернутися до гінеколога-ендокринолога - такому, який поставиться до клімаксу неформально. У критичному віці варто пройти більш поглиблені дослідження: перевірити рівень холестерину в крові - зробити аналіз на ліпіди, кольпоскопію, УЗД репродуктивних органів, щитовидної залози, денситометрію - дослідження щільності кісток, і, звичайно, мамографію, навіть якщо жінка, дотримуючись порад лікарів, проводить щомісячний самоконтроль стану грудей. Потрібно також досліджувати функцію печінки, виконати ЕКГ і перевірити зір. Корисно самій скласти графік артеріального тиску (кілька днів поспіль вимірювати його вранці і ввечері в один і той же час), а також графік зміни ваги в залежності від з'їденої їжі, і теж показати їх лікарю. Тільки гінеколог-ендокринолог, обробивши всю інформацію, може вирішити, чи потрібна Вам в період перебудови організму гормональна терапія (ЗГТ), яка є основним і найбільш ефективним методом лікування кліматичних розладів.

Лікування

Золотий стандарт в боротьбі з проявами клімаксу - замісна гормональна терапія (прийом препаратів, що містять жіночі гормони). Лікарі називають її бігом вгору по сходах, що ведуть вниз: чим швидше біжиш, тим більше шансів якщо не повернути молодість, то хоча б залишатися на місці і зупинити стрімке старіння організму. При цьому дози гормонів призначають настільки великі, як це необхідно, і настільки маленькі, як це можливо, щоб створити умови, при яких зниження концентрації естрогенів в організмі відбувається поступово, не провокуючи зрив у роботі органів і систем. Але іноді замісна гормонотерапія на користь не піде. Протипоказаннями до неї є естрогенозалежних злоякісних пухлин, рак молочної залози, гострий тромбофлебіт, тяжкі захворювання печінки та нирок з порушенням їх функцій.

Препарати, що використовуються в замісній терапії, заповнюючи дефіцит статевих гормонів, усувають і симптоми, пов'язані з їх нестачею. Жінкам, які страждають від «припливів», вони допомагають суттєво поліпшити самопочуття, починаючи вже з 2-4-го тижня прийому усувають сечостатеві порушення. Раннє призначення знижує вдвічі ризик виникнення інфаркту міокарда та інсульту головного мозку. Застосування гормональної терапії - найефективніший метод профілактики і лікування остеопорозу, і якщо лікування розпочато в перші 5-7 років з моменту настання менопаузи, ризик виникнення переломів кісток передпліччя та шийки стегна знижується вдвічі. У жінок, які отримували гормональну терапію, ризик виникнення хвороби Альцгеймера знижується на 40-60%.

В арсеналі лікарів широкий вибір лікарських препаратів - таблетки, свічки, креми, пластирі, гелі, підшкірні імплантати. Дози статевих гормонів підібрані таким чином, щоб ефективно усунути симптоми кліматичного періоду і уникнути ускладнень менопаузи, але разом з тим в мінімальному ступені впливати на матку і молочну залозу.

З часом, в залежності від зміни стану жінки, один препарат може бути замінений іншом. Приймаючи їх, слід регулярно відвідувати лікаря, своєчасно проходити щорічні обстеження.

Однак багато хто ставиться до замісної терапії з упередженням. Одні бояться розвитку онкологічних пухлин, інші не хочуть одужувати. Все це міфи - на порожньому місці нічого не виростає, в тому числі злоякісна пухлина. А перш ніж призначити будь-який препарат, проводиться ретельне обстеження для оцінки стану всього організму, а не тільки гормонально залежних органів репродуктивної системи і молочних залоз. Що стосується набору ваги, то при прийомі препаратів, навпаки, вага нормалізується, а якщо застосувати ще й додаткові зусилля, можна і схуднути.

Для тих же, хто категорично не сприймає замісну терапію або має протипоказання для неї, є альтернативні методи - вітамінотерапія, гомеопатія, фітотерапія (прийом рослинних препаратів-антидепресантів, а також препаратів, що містять фітоестрогени - гормоноподобні речовини, «обманки» для організму). Фізіотерапевтичні процедури теж допомагають впоратися з неприємними проявами під час менопаузи. Альтернативні методи ефективно усувають "припливи" та інші порушення, але ніяк не допомагають впоратися з причиною розвитку серцево-судинних проблем або проблем, пов'язаних з центральною нервовою системою. Перш ніж використовувати ці методи, слід порадитися з лікарем - тільки гінеколог-ендокринолог може вирішити, чи потрібна жінці замісна терапія, або можна обійтися загальнозміцнюючими засобами.

На жаль, при всіляких порушеннях, які супроводжують клімакс, багато жінок звертаються до фахівців різного профілю: терапевтів, невропатологів, гінекологів, хірургів, кожен з яких, не враховуючи, що симптоми є проявом кліматичного синдрому, призначають "свої" ліки. Тобто впливають на окремі процеси, а не на справжню причину нездужань. Крім того, їхній достаток приводить до ефекту поліпрагмазії - станом, при якому одні ліки є антагоністами, а інші мають здатність знижувати активність третіх. А між тим, в країнах Європи та Америки накопичений багаторічний досвід застосування замісної терапії, при якій заповнюється дефіцит естрогену, що і викликає різноманітні порушення в організмі жінки під час клімаксу.

І все ж треба розуміти, що клімакс - не хвороба, а природний процес у житті жінки, такий же, як статеве дозрівання, менструація, вагітність і пологи. І всього лише у частини жінок природні процеси під впливом зовнішніх чинників (неполадки зі здоров'ям, погана екологія, численні стреси, відсутність повноцінного відпочинку, регулярного повноцінного сексу) проходять з певними складнощами, які можна і потрібно лікувати. Будучи результатом вікової перебудови організму, неприємні симптоми нерідко проходять без лікування. Але якщо вони позначаються на якості життя, потрібно лікуватися.

Спосіб життя

Важливо пам'ятати, що клімакс - один з ланок у ланцюзі змін, які жінка переживає з народження до смерті, а наш організм - збалансована біологічна система, дуже чутлива і володіє величезним запасом міцності, і якщо йому не заважати і не шкодити, він впорається і з цими змінами.

Головне - не залишатися наодинці зі своїми проблемами, не зациклюватися на них, треба шукати вихід зі складних ситуацій. Якщо впоратися зі своїм настроєм важко, не треба соромитися звертатися до психолога, психотерапевта. Ні в якому разі не можна відмовлятися від сексу, тим більше що тільки зараз можна отримувати від нього повноцінну радість, не турбуючись про необхідність запобігання.

У цей час потрібно скорегувати свій режим дня і раціон харчування, відмовитися від шкідливих звичок. Потрібно вранці і ввечері приймати контрастний душ, займатися фізичними вправами, більше рухатися. Жінки, які займаються спортом, легше переносять припливи.

Треба відмовитися від куріння, не зловживати кавою. Це - не загальні слова, це дійсно потрібно. Необхідно дотримуватися здорового режиму праці та відпочинку - спати стільки, скільки потребує організм, не доводити стан втоми до виснаження сил. У харчуванні варто дотримуватися простих, відомих правил - більшу частину добового раціону з'їдати вранці, пам'ятаючи народну мудрість "сніданок з'їж сам". На ніч не наїдатися. Якщо відчуття голоду заважає заснути, можна з'їсти будь-який фрукт або овоч, за винятком банана і винограду, трохи сухофруктів (не родзинок).

Щоб не набирати зайву вагу, необхідно їсти не рідше п'яти разів на день (бажано, по годинах), але потрохи. Особливо це важливо для тих, у кого нездорова печінка. Вона весь час повинна мати "матеріал" для роботи. Доведеться відмовитися від жирного і солодкого. Якщо Вам важко без солодкого, можна з'їсти пару шматочків гіркого шоколаду. Треба їсти чорний хліб грубого помелу, макаронні вироби з твердих сортів пшениці, крупи - вівсянку і гречку, дуже корисний сірий рис. Між іншим, каші на воді нормалізують обмін речовин і сприяють виведенню токсинів. Жирну свинину з раціону краще взагалі виключити, а м'ясо птиці вживати без шкіри, в якій занадто багато жиру. Як не дивно, найдієтичніше м'ясо - це качатина.

Молочні продукти (кефір, сир, натуральні йогурти) організму необхідні, але їх жирність має бути мінімальною - 0-1%. У сирі повинно бути жиру менше 45%. Це - сулугуні, сири типу едам, гауда, тільзітер, моцарелла. В останньому багато ненасичених жирних кислот, що сприяє травленню. Вершкову олію треба замінити рослинною. Причому її варто урізноманітнити - якщо Ви готуєте на соєвій олії, заправляйте салат оливковою. Багато ендокринологів рекомендують приймати мікрокристалічну целюлозу, яка сприяє нормалізації діяльності шлунково-кишкового тракту - по 3-5 таблеток безпосередньо перед їжею, а якщо є проблеми із зайвою вагою, то і по 8. Необхідно приймати полівітаміни з мікроелементами.

"Наша мама" бажає Вам здорового і щасливого протікання клімаксу!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: клімакс, самопочуття, лікування, симптоми


Система OrphusДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:


Новини по темі

Поради, які допоможуть зберегти фізичну форму

Мама | 15:00, 22.02.2021

Зараз ми живемо в такому світі, де час летить дуже швидко і ми нічого не встигаємо. Але щоб бути щасливим і здоровим потрібно хоч трохи приділяти увагу фізичній підготовці. Але для повноцінних занять спортом необхідно досить багато вільного часу.

Астматикам не варто боятись коронавірусу

Патологія | 13:00, 22.02.2021

Австралійські вчені представили в Journal of Asthma нову роботу, яка визначає ризики тяжкого перебігу COVID-19 і смерті від нього серед людей, які страждають на астму.

Аналіз слини передбачить важкість перебігу коронавіру

Новини | 10:30, 18.02.2021

Дослідження Єльського університету показало, що аналіз слини може передбачити розвиток важкої форми COVID-19.

Люди, які живуть найдовше

Мама | 10:00, 03.02.2021

Нове дослідження припускає, що люди, які починають доросле життя з індексом маси тіла (ІМТ) в межах норми, а в більш пізньому віці переходять до повноти, але ніколи не страждають ожирінням, як правило, живуть довше за всіх.

Підказує портал МОЗ України. Повідомляє сайт Наша мама.

Як зареєструвати дитину під час пандемії COVID-19

Консультації | 18:00, 08.10.2020

Підказує портал МОЗ України. Повідомляє сайт Наша мама.

Нові цифри від МОЗ України. Повідомляє сайт Наша мама.

Скільки будуть коштувати пологи цього року

Консультації | 13:00, 03.10.2020

Нові цифри від МОЗ України. Повідомляє сайт Наша мама.

Нарешті! Повідомляє сайт Наша мама.

Верховна Рада повернула батькам "Пакунок малюка"

Консультації | 15:00, 02.10.2020

Нарешті! Повідомляє сайт Наша мама.

Коментарі до новини

 Коментує: BideExceell  | 6.01.2014 - 13:27
Можем собрать для Вас контакты только Ваших потенциальных клиентов несколько десятков тысяч в течение суток Skype: prodawez389 ICQ: 6288862
 Коментує: TotduddyIdort  | 10.01.2014 - 13:51
Moжем coбpaть для Bаc по интернет kонтakты тoльko Bашиx пoтeнциальных клиентoв неckольkо дeсятkов тыcяч в течeниe сyтok ICQ: 6288862 Skype: prodawez389

Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: