Чи страшна для новонароджених жовтуха?

Adoption
Date
  • 912 Переглядів
Не рідко у немовлят виявляють такзвану жовтушку. Чи небезпечна вона для новонародженого?

9262_660x935_1_a08e1803d6ea7a28ae99096ace40a2cc723x1024_0xc35dbb80_20399982015273521.jpg (23.76 Kb)


Жовтяниця (її ще називають гіпербілірубінемією) – це стан, при якому шкіра та слизові оболонки набувають жовтуватого відтінку через надлишок пігменту крові – білірубіну.

Види жовтяниці:
- Коньюгаційна – внаслідок порушення процесів перетворення непрямого білірубіну у прямий.
- Гемолітична – внаслідок підвищеного розпаду еритроцитів.
- Механічна – внаслідок механічної перешкоди відтоку жовчі в дванадцятипалу кишку.
- Печінкова – це пошкодження тканин печінки, яке відбувається при гепатиті.
- Фізіологічна (жовтяниця новонароджених) – так звана тимчасова кон’югаційна жовтяниця.

Жовтяниця новонародженого виникає тому, що еритроцити плоду містять особливий гемоглобін F – фетальний. Після народження еритроцити руйнуються. Підвищення рівня білірубіну в крові новонароджених пов’язано з недостатньою здатністю печінки до його розщеплення внаслідок незрілості ферментних систем печінки, що є фізіологічною особливістю новонародженої дитини. Крім того, у новонародженої дитини є дефіцит білка, який відповідає за транспортування білірубіну, що сприяє його накопиченню. А також, печінка новонародженої дитини має більш низьку видільну здатність.

Розповсюдженість жовтяниці новонароджених
У 50 % доношених дітей на другий або третій день після народження з’являється жовтяниця. Як правило, через тиждень вона проходить.
У 80 % недоношених дітей жовтяниця з’являється на п’ятий-сьомий день після народження. Ця жовтяниця проходить протягом двох місяців після народження.

Визначають два види жовтяниць новонароджених:
- фізіологічна жовтяниця – звичайний стан для більшості новонароджених дітей, вона проявляється протягом перших 3-5 діб життя і триває до періоду дозрівання печінки (від 14 до 21 діб життя), цей вид жовтяниці не є небезпечниим для життя дитини;
- патологічна жовтяниця – утворення надто великої кількості білірубіну у крові дитини, що може бути небезпечним для неї, рівень білірубіну крові піднімається до високих цифр, що може призвести до ураження клітин головного мозку.

Серед симптомів жовтяниці основним є жовте забарвлення шкіри, а іноді і слизових оболонок очей. Крім того, при жовтяниці новонароджених спостерігаються зміни у біохімічному аналізі крові. При цьому розміри печінки та селезінки не збільшуються, сеча та кал зберігають звичайне забарвлення. Загальний стан новонародженого з фізіологічною жовтяницею, як правило, не змінюється. При патологічній жовтяниці у новонародженого може спостерігатись сонливість, млявість, в деяких випадках судоми. Патологічна жовтяниця також може призвести до глухоти, церебрального паралічу та затримки розумового розвитку дитини.

Зустрічається жовтяниця «від грудного молока». Ця жовтяниця з’являється через тиждень після народження дитини, зникає до 3-4 тижня життя. Вважається, що причиною цієї жовтяниці є вміст певних видів жирних кислот у молоці матері. Ці речовини пригнічують функції печінки, сповільнюють перетворення непрямого білірубіну у прямий. При такій жовтяниці необхідно якомога частіше годувати дитину грудним молоком для того, щоб організм з калом швидше виділяв білірубін.

У новонароджених може розвинутись жовтяниця при гіпотиреозі (зниженні функціональної активності щитовидної залози). Крім жовтяниці, при гіпотиреозі спостерігаються набряки, сухість волос, грубість голосу, підвищення рівня холестерину в крові. Така жовтяниця виникає на 2-3 день після народження та згасає до 3-12 тижня, але може тривати до 4-5 місяців життя. Лікується гіпотиреоз ендокринологом.

Причиною механічної жовтяниці у новонародженого може стати непрохідність печінкових або жовчного протоків. Для такого виду жовтяниці новонароджених характерне жовте з зеленуватим відтінком забарвлення шкіри, свербіж, потемніння сечі та знебарвлення калу.

Гемолітична жовтяниця з’являється внаслідок несумісності крові матері та дитини по групі або резус-фактору. Характеризується така жовтяниця підвищеним руйнуванням еритроцитів, що призводить до анемії.

Поява жовтяниці в перші години або добу після народження дитини є поганою прогностичною ознакою, свідчить про високі цифри білірубіну, при яких може виникнути так звана «ядерна жовтяниця» або «білірубінова енцефалопатія». Цей стан характеризується пропитуванням білірубіном сірої речовини головного мозку. Ознаки захворювання – сонливість, погане ссання, зміна рефлексів, монотонний слабкий крик, стогнання.

Лікування жовтяниці новонародженої дитини
Коли у новонародженої дитини з’являються ознаки жовтяниці, медичний працівник проводить повне клінічне обстеження дитини та аналізи крові з метою виявлення причини жовтяниці та вирішує чи необхідно лікування цієї жовтяниці.

Пам’ятайте, найкраща профілактика та лікування жовтяниці – раннє грудне вигодовування.

На сьогодні головним методом зниження токсичності білірубіну при фізіологічній жовтяниці є фототерапія (світлолікування). Шкіру дитини освітлюють спеціальною установкою для фототерапії. Під дією світла білірубін перетворюється в нетоксичні похідні, основне з яких є «люмірубін». У нього інший шлях виведення і через 12 годин він виходить з організму з калом і сечею. До тих пір, поки існують показання, сеанси фототерапії повинні повторюватися регулярно. Оптимальною схемою для більшості новонароджених є постійна фототерапія з перервами на годування. Кількість годувань 8-12 на добу.

Побічним явищем фототерапії може бути лущення шкіри, часті розріджені випорожнення, а у деяких дітей може спостерігатись сонливість.

Дитячий медичний центр ММ «Добробут» використовує для лікування жовтяниці новонароджених систему фототерапії зі светлодіодами «NeoBLUE». Світлодиоди блакитного світла не виділяють значної енергії в ультрафіолетовій (УФ) частині спектру, тому дитина не зазнає надмірного ультрафіолетового опромінення, а також світлодиоди блакитного світла не виділяють значної енергії в інфрачервоній частині спектра, тому не відбувається надмірне виділення тепла на новонародженого. Система фототерапії зі светлодіодами «NeoBLUE» відноситься до класу обладнань А, який може використовуватися в домашніх умовах під керівництвом працівника сфери охорони здоров’я.

Додатково для лікування жовтяниць новонароджених призначають сорбенти, гепатопротектори, при розвитку анемії - препарати заліза, вітамін Є, фолієву кислоту. Інфузійна терапія проводиться у разі дефіциту рідини, у дитини на кілограм маси тіла та у випадках наростання загального білірубіну сироватки крові до критичних рівнів.

В особливо важких випадках жовтяниці новонароджених застосовують операцію замінного переливання крові.

У таких випадках батькам обов’язково слід звернутися за медичною допомогою у разі жовтяничного забарвлення шкіри новонародженої дитини:
- відмова від грудного годування або годування з пляшечки;
- у дитини з’явилась в’ялість або сонливість;
- втрата ваги більше 10 % від народження;
- у дитини пожовтіли кінцівки, ступні та долоні;
- жовтяниця зберігається без тенденції до зменшення у доношеної дитини після 14 днів життя, а в недоношеної дитини – після 21 дня життя.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Звичка, яка є причиною раку грудей у жінок
Як знати, чи є у дитини глисти
Фахівці назвали слова, через які ти хворієш
Дитина спить і скрегоче зубами: чи варто хвилюватись?


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: немовля, новонароджений, дитина, хвороби, жовтяниця, жовтушка


Система OrphusДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:


Новини по темі

Російські науковці розповіли, що у них вийшло створити унікальний спосіб, який допомагає визначити здоров'я майбутньої дитини по сечі її матері.

Здоров'я майбутнього малюка можна визначити по сечі мами

Мама | 12:30, 17.01.2019

Російські науковці розповіли, що у них вийшло створити унікальний спосіб, який допомагає визначити здоров'я майбутньої дитини по сечі її матері.

Багато батьків вважають, що за краще давати дитині на пробу можна тільки один новий продукт вдень, але чи це так - читайте далі.

Скільки нових продуктів на день можна давати на пробу малюку

Немовля | 17:00, 16.01.2019

Багато батьків вважають, що за краще давати дитині на пробу можна тільки один новий продукт вдень, але чи це так - читайте далі.

Всі діти плачуть. Іноді здається, що дитина не перестане плакати, що б ви не робили. Ось як можна заспокоїти немовля.

Пози, які заспокоюють маленьку дитину

Немовля | 10:00, 05.01.2019

Всі діти плачуть. Іноді здається, що дитина не перестане плакати, що б ви не робили. Ось як можна заспокоїти немовля.

Якщо малюк, якому ще немає року, чухає вушка, то потрібно дізнатися причину і її чим скорше вирішити, якщо вона небезпечна для здоров'я дитини.

Причини, чому в немовлят сверблять вушка

Немовля | 17:00, 04.01.2019

Якщо малюк, якому ще немає року, чухає вушка, то потрібно дізнатися причину і її чим скорше вирішити, якщо вона небезпечна для здоров'я дитини.

Склад суміші постійний, на відміну від грудного молока, яке змінюється від годування до годування, і навіть під час одного годування. Тому, у дітей, щ

Як мають виглядати випорожнення дитини на грудному вигодовуванні

Немовля | 10:00, 04.01.2019

Склад суміші постійний, на відміну від грудного молока, яке змінюється від годування до годування, і навіть під час одного годування. Тому, у дітей, що харчуються сумішшю, вид калу не змінюється, і випорожнення відбуваються регулярно. На виключно гру

Американські вчені з Колумбійського університету в Нью-Йорку з'ясували, що кожен набраний жінкою кілограм під час вагітності збільшує вагу новонародже

Як зайва вага вагітних впливає на плід

Вагітність та пологи | 23:30, 31.12.2018

Американські вчені з Колумбійського університету в Нью-Йорку з'ясували, що кожен набраний жінкою кілограм під час вагітності збільшує вагу новонародженого на 7 грамів. До того ж у майбутньому малюк може зіткнутися з проблемою ожиріння, онкозахворюван

Какие критерии важнейшие при выборе детской одежды - цена, качество, цвет?

Одежда из какой ткани лучше всего подходит малышу

Дитина | 00:26, 29.12.2018

Какие критерии важнейшие при выборе детской одежды - цена, качество, цвет?

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: