Що головне у вихованні дітей?

Adoption
Date
  • 213 Переглядів
Багато батьків помилково вважають, щострогість - фундамент у вихованні дитини. Однак фахівці поспішають заперечити цей факт.

2099_3.jpg (34.76 Kb)


Дослідження вчених з США показало, що любов батьків важливіша, ніж стиль або методи виховання.

Ці питання вивчала група дослідників з Гарвардського університету (США).

Один з ініціаторів експерименту, професор Ін Чен, каже: «Я іноземець, який проживає в США протягом десяти років. І час від часу я відчуваю сильне здивування, коли бачу, наскільки традиції виховання в США відрізняються від тієї культури, у якій виховувався я сам. Мене зацікавило питання: чи є у вихованні дітей якийсь універсальний елемент, від якого залежить успішність всього процесу».

У більш ранньому дослідженні вчені з Гарвардського університету дійшли висновку, що люди, які з теплотою згадують своє дитинство і вважають, що батьки виховували їх з любов'ю і прийняттям, досягають більшого процвітання в житті.

Це відкриття саме по собі мало велике значення. Однак дані, які використовувалися в цьому дослідженні, були обмежені. Опитані в ході дослідження дорослі виховувалися за часів, коли в культурі було прийнято суворе виховання. Тому було незрозуміло: чи пов'язана вищевказана закономірність тільки із суворим вихованням або з чимось ще? Чи зможуть діти стати успішними в житті, якщо їх виховувати більш демократично?

Нове дослідження дало відповіді на ці питання. Результати дослідження були опубліковані в журналі «Nature Human Behavior».

У цьому дослідженні взяли участь люди, які виховувалися в період, коли було популярне демократичне виховання. Дослідження проходило в два етапи: в 1996 опитувалися учасники віком 9-17 років, а в 2004 - учасники віком 10-17 років. Потім учені порівняли результати, отримані від двох груп. У цілому дослідження проводилося в період з 1997 по 2013 рік.

У попередніх дослідженнях розглядався зв'язок стилів виховання з конкретними проблемами, такими як вживання наркотиків. Дослідники з Гарвардського університету припустили, що для більш об'єктивних результатів слід розглядати позитивне виховання дітей і його вплив на їх благополуччя в майбутньому. Для цієї мети вчені визначили три аспекти позитивного виховання: чи задоволені діти взаємовідносинами з батьками, чи встановлюють батьки сімейні традиції і який стиль виховання вони використовують.

Як і очікувалося, вчені виявили, що всі три аспекти позитивно впливають на успішність у дорослому житті. Однак коли вчені розглянули різні стилі виховання дітей, вони виявили щось дивовижне.

При будь-якому стилі виховання любов батьків і тепла атмосфера в сім'ї дає позитивні результати і сприятливо впливає на процвітання в дорослому віці.

Найважливішим відкриттям у дослідженні було те, що люди, котрі задоволені своїми взаєминами з батьками (іншими словами, якщо вони відчували, що їх люблять), були більш успішними у дорослому житті. Це не було несподіваним результатом для вчених і відповідало результатам, які вони отримали раніше.

У ході експерименту вчені використовували опитувальник, у якому респонденти оцінювали вислови на кшталт: «Мама і тато виявляють до мене досить любові і прихильності». Питання були спрямовані на те, щоб з'ясувати, наскільки діти задоволені ставленням до них батьків, спілкуванням з ними, емоційним зв'язком з ними і способами вирішення конфліктів.

У ході аналізу відповідей була виділена група респондентів (33%), які найбільш задоволені своїми стосунками з батьками. Ці респонденти відрізнялися великим емоційним благополуччям, мали менший ризик депресії, тривожних розладів, надмірної ваги, розладів харчової поведінки і вживання наркотиків. Така закономірність спостерігалася у всіх вікових групах досліджуваних.

Один з організаторів дослідження професор Тайлер Вандервіл, повідомив: «Результати дослідження показують, що любов батьків відіграє головну роль у вихованні дітей. Питання, що представлені в опитувальнику, стосуються любові батьків по відношенню до своїх дітей. Ця любов сильно впливає на майбутнє дитини. Ймовірно, варто заново ввести поняття «любов» у сферу психічного здоров'я».

Стилі виховання мають менше значення у вихованні дітей, ніж прийнято вважати

Коли дослідники вивчали стилі виховання дітей, вони, перш за все, прагнули дізнатися, наскільки вимогливі батьки і наскільки вони чуйні до своїх дітей. Якщо не розглядати крайні випадки, коли батьки піддають дітей насильству або нехтують ними, можна виділити три основні стилі виховання: авторитарний, демократичний і ліберальний.

Вважається, що найкращим стилем виховання є демократичний. Як показало дослідження, демократичні батьки краще проявляють любов до своїх дітей і встановлюють межі. Такі батьки очікують кращої поведінки від своїх дітей і дуже прив'язані до них. Вони сильно залучені до виховного процесу і при цьому заохочують у дітях самостійність.

Навпаки, авторитарні батьки вимагають багато від своїх дітей і демонструють невисокий рівень прихильності. Дитина авторитарних батьків ніби отримує повідомлення: «Роби, що я говорю. Твоя потреба в самостійності і твої почуття не важливі».

Протилежністю авторитарним є ліберальні батьки, які просто хочуть, щоб їхні діти були щасливі. Вони мало вимагають і очікують від своїх дітей, але дуже чуйно реагують на їхні потреби і почуття. У їх вихованні відсутній контроль, і вони практично не використовують покарання.

Попереднє дослідження показало, що і авторитарний, і ліберальний стиль виховання мають для дітей негативні наслідки. Тому вчені очікували того ж і в другому дослідженні. Насправді вони виявили, що авторитарне виховання батьків призводить до високої здатності вираження емоцій, меншої схильності до депресії і надмірної ваги у дітей.

Однак далі вчені були здивовані тим, що вони виявили. У попередніх дослідженнях було встановлено сильний зв'язок між ліберальним стилем виховання і ризиком психічних захворювань і тривожних розладів. Однак у даному дослідженні такий зв'язок виявилася значно слабкішим, ніж очікувалося. Вчені вважають, що це пов'язано з їх способом аналізу даних. Стилі виховання в останньому дослідженні розглядалися як постійні величини, а в попередніх стилі виховання порівнювалися один з одним.

Так, у дітей авторитарних батьків спостерігалася схильність до депресивних симптомів. Але якщо при цьому батьки були більш терпимими і проявляли любов до дітей, симптоми депресії були м'якшими.

Коли дослідники проаналізували дані про стилі виховання в поєднанні з даними про задоволеність дітей відносинами з батьками, вони дійшли висновку, що найсильніше на благополуччя дітей впливають прояви любові, а стилі виховання впливають не так сильно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: виховання дитини, батьки, любов, батьківська любов


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Найчастіше не може постояти за себе дитина тих батьків, які й самі в дитинстві були не в змозі дати відсіч кривдникам та агресорам.

Чому дитина не може постояти за себе?

Дитина | 10:30, 22.07.2024

Найчастіше не може постояти за себе дитина тих батьків, які й самі в дитинстві були не в змозі дати відсіч кривдникам та агресорам.

Відсутність довіри до оточуючихЩоб не шукати в людях каверзи, дитину з дитинства повинні оточувати позитивно налаштовані та врівноважені родичі. Якщо

Що буде з недолюбленими дітьми?

Психологія | 09:30, 22.07.2024

Відсутність довіри до оточуючихЩоб не шукати в людях каверзи, дитину з дитинства повинні оточувати позитивно налаштовані та врівноважені родичі. Якщо у сім'ї нормою є скандали, істерики, з'ясування стосунків на підвищених тонах, це лякає малюка. Згод

Якщо в людини не відбулося відділення від батьків, і вона залишилася залежною від них, від їхньої думки, емоцій, вона наполегливо намагатиметься позбу

Наслідки надмірної залежності дитини від батьків

Сімейні справи | 07:40, 22.07.2024

Якщо в людини не відбулося відділення від батьків, і вона залишилася залежною від них, від їхньої думки, емоцій, вона наполегливо намагатиметься позбутися залежності вже у своїй новій сім'ї.

Купати новонародженого ОБОВ'ЯЗКОВО в марганцівці/ромашці/чередіМІФ: купати у відварах трав малюка зовсім не обов'язково, профілактично рекомендується

Міфи і правда про догляд за дітьми від наших бабусь

Дитина | 00:30, 22.07.2024

Купати новонародженого ОБОВ'ЯЗКОВО в марганцівці/ромашці/чередіМІФ: купати у відварах трав малюка зовсім не обов'язково, профілактично рекомендується при появі запалень, подразнень, висипань, оскільки ромашка та низка – природні антисептики.

Батьки, нам часто здається, що ми знаємо, як виховувати своїх дітей. А давайте дізнаємося, що вони про це думають.

Правила виховання щасливих дітей за словами самих дітей

Виховання | 07:40, 21.07.2024

Батьки, нам часто здається, що ми знаємо, як виховувати своїх дітей. А давайте дізнаємося, що вони про це думають.

Психологи наголошують, що батькам варто частіше хвалити своїх дітей.

Як правильно балувати дитину?

Психологія | 06:20, 21.07.2024

Психологи наголошують, що батькам варто частіше хвалити своїх дітей.

Британська компанія Soreen спільно з благодійною організацією Youth Sport Trust провела дослідження з метою визначити найважчий і найвеселіший вік дит

Дослідження виявило найважчий і найвеселіший дитячий вік для батьків

Психологія | 01:20, 21.07.2024

Британська компанія Soreen спільно з благодійною організацією Youth Sport Trust провела дослідження з метою визначити найважчий і найвеселіший вік дитини.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: