Продукти для здоров'я, які потрібно включити в меню дитини з 1 року до 3 років

Adoption
Date
  • 1473 Переглядів
Важливо правильно розподілити обсяг споживаної їжі між усіма прийомами їжі. Нормою вважається триразове харчування з двома перекушуваннями. Також допускається давати молочний чи кисломолочний напій на ніч. Але тут слід керуватися особливостями дітей. Наприклад, активні діти до часу підготовки до сну можуть вже зголодніти після вечері.

5941_5.jpg (46.64 Kb)

Збалансованим вважається режим, коли меню сніданку та вечері становить приблизно 20-25% від загального добового обсягу, а обіду – 30-35%. Не треба забувати про другий сніданок і полудень. Вони також враховуються для загального обсягу їжі на добу. Варто уникати додаткового догодовування малюка всілякими продуктами та перекушуваннями, які він дуже любить і випрошує. Це може вплинути на апетит та перешкоджати формуванню здорового режиму харчування.

Отже, на сніданок та вечерю припадає приблизно 280-300 мл від загального обсягу, на обід – 380-420 мл, на перекушування – 170-180 мл.

Зразок:

Сніданок 8-00 – 9-00 ранку. Тут необхідно орієнтуватися на режим сну дитини. Якщо він встає дуже рано, то й снідати буде раніше. Відповідно, всі прийоми їжі також зсуваються більш раніше. Швидше за все, перед сном йому потрібен молочний напій.

Обід 12-30 – 13-00. Рекомендується перед обідом організувати прогулянку, щоб малюк встиг витратити енергію та добре зголодніти. Можна на прогулянці дати йому невеликий перекус. Тоді слід стежити, щоб з його прийому до обіду пройшло щонайменше 2 годин.

Полуденок 16.30. Слід пам'ятати, що це не повноцінний прийом їжі. До цього часу діти ще не встигають зголодніти. Їм потрібно трохи заповнити енергію. Досить невеликого десерту у вигляді фруктів, сухофруктів чи шматочка натурального зефіру.

Вечеря 19-00. Можна повечеряти трохи раніше, не рекомендується переносити вечірній прийом їжі на більш пізній час. Малюк має встигнути трохи розтратити отриману енергію перед сном. Вечеря має відбутися не пізніше ніж за 2 години до сну.

Якщо дитина воліє починати ранок із годування молоком, то сніданок має бути через 1,5-2 години після цього. Не потрібно прагнути до суворого виконання рекомендованого графіка, але й не варто надто вільно його трактувати. Правильний режим, який повторюється день у день, допомагає сформувати здорові звички в харчуванні, позбавити батьків і малюка від багатьох проблем у майбутньому, як фізичних, так і психологічних.

Основа здоров'я людини, у тому числі й малюка полягає у збалансованому харчуванні. Це стосується не тільки обсягів їжі, що споживається, але і її калорійності, складу. У продуктах повинні бути всі необхідні дитячому організму корисні мікроелементи, речовини, вітаміни. Тому так важливо стежити за тим, що є дитина та в яких кількостях.

Добова норма для однорічної дитини становить приблизно 1300 кілокалорій. Звичайно, необхідно враховувати особливості, розміри та вагу малюка. У жодному разі не варто зловживати, як перегодовувати, так і не догодовувати його, якщо здається, що дитина занадто велика. В обсягах їжі це приблизно 1100-1200 мл на добу.

У раціоні повинні бути всі речовини: білки, жири, вуглеводи, мікроелементи, вітаміни. Це забезпечують овочі, фрукти, злаки, молочні та кисломолочні продукти, м'ясо, риба. Слід пам'ятати, що є спеціальні рекомендації, що обумовлюють кількість вживаного препарату та частоту його прийому.

Якщо м'ясо допускається їсти щодня в обсязі 100 гр, то риба рекомендується 1-2 рази на тиждень, не більше 40гр. Не треба забувати про сіль та цукор. Це також важливі речовини, які повинні надходити в організм, але слід ретельно стежити за кількістю їх вживання.

Питний режим
Про необхідність та обсяги допоювання дитини ведуться постійні суперечки. Вони відбуваються не лише між мамами та іншими родичами, а й фахівцями. Наприклад, ВООЗ рекомендує не напувати малюка додатково, якщо він знаходиться на грудному вигодовуванні. Вважається, що він, отже, отримує все необхідне в достатній кількості, у тому числі рідина. Якщо дитина вже почала їсти іншу їжу, тоді потрібно давати їй воду.

Багато фахівців рекомендують спиратися на спостереження за власним малюком. Йому можна запропонувати воду, якщо він п'є, то потребує її, якщо відмовляється, то йому справді всього достатньо. Для пиття краще використовувати спеціальну дитячу воду. Вона збалансована за складом та не вимагає кип'ятіння, додатково санітарної обробки.

У будь-якому випадку із введенням прикорму, варто задуматися про те, щоб малюкові діставало і рідини. Потрібно давати воду регулярно. Коли раціоні з'являються фруктові соки, обсяг води розраховується і з урахуванням. На добу дитині потрібно давати обмежену кількість соку, тому що в ній містяться додаткові речовини, з якими не слід переборщувати. Обсяг розраховується виходячи із віку малюка. Вік у місяцях множиться на 10, тому виходить допустимий обсяг соку на добу.

Приблизний добовий обсяг рідини у перші місяці життя становить 100-125 мл.

Цей показник індивідуальний. Одні діти п'ють більше, інші – менше. Це також слід враховувати. У спеку обсяг споживаної рідини може збільшитися і до 500 мл. Також питний режим необхідний під час лихоманки, діареї. Потрібно пам'ятати, що питний режим є важливим складником правильної роботи всіх систем організму.

Чим годувати дитину з року до трьох років
У цьому питанні немає єдності й на думку фахівців. Одні наполягають на тому, що раціон дитини повинен залишатися спеціальним, йому потрібно продовжувати готувати окремо. Інші говорять про те, що його можна вже переводити на загальний стіл. До віку 1 року малюк вже познайомився з більшістю базових продуктів, у нього прорізалося кілька зубів, він може справитися і зі звичайною їжею.

Більшість фахівців дотримуються думки, що можна годувати малюка тим, що їсть уся сім'я, але з урахуванням особливостей його організму. Не застосовувати великої кількості спецій, солі, виключити смажене, жирне, консервоване. Виключити фастфуд та десерти з великим вмістом цукру та трансжирів.

Молочні продукти є основою раціону дитячого харчування. Саме з них організм отримує білок, жир, кальцій та вітаміни. У цей період ще частина малюків продовжує приймати грудне молоко, але вже доповнюється і замінюється молочними продуктами.

Цілісне молоко все ще не рекомендоване для вживання, тому що його організму малюка ще важко засвоїти, воно може викликати алергічну реакцію. Можна вибрати спеціалізовані молочні продукти, вони збалансовані та підходять для харчування.

Також у раціон можна включати кисломолочні продукти та сир. Молоко можна вживати і самостійно, й у складі страв. Потрібно дотримуватись рекомендованих норм. А також намагатись вибирати продукти без вмісту великої кількості цукру, барвників, смакових добавок. Допускається сир у невеликих кількостях, але не надто солоний та не гострий.

Фрукти та овочі в харчуванні дитини
Ці два види продуктів обов'язково повинні бути присутніми у дитячому раціоні. Вони є джерелами клітковини, без якої неможливе нормальне функціонування травної системи. Також є джерелами корисних речовин, вітамінів, мікроелементів. Їх обсяг має бути достатнім.

До року новонароджені вже встигають познайомитися з більшістю овочів та фруктів, тепер можна поступово вводити буряк, зелений горошок, квасолю, абрикоси, відстежуючи реакцію організму. Особливо обережно потрібно поводитися з бобовими. Вони є джерелом білка, але важко засвоюється організмом. Вони часто бувають причинами спучування живота. Тому їх необхідно довго готувати та давати не частіше 1 разу на тиждень.

Фрукти та овочі можна давати, як у сирому вигляді, так і такими, що пройшли термічну обробку. Для початку рекомендується робити з них пюре, поступово збільшуючи розміри шматочків. Їх краще варити та готувати на пару. Уникати агресивної обробки, наприклад, смаження.

М'ясо, риба, яйця у харчуванні дитини
Це найважливіші елементи живлення. Вони забезпечують зростання та розвиток дітей. Частка тваринного білка у повноцінному раціоні має бути не менше ніж 70% від загальної кількості білка. У цьому віці допускаються всі види м'яса нежирного: яловичина, свинина, кролик, баранина. Не треба забувати і про птаха: курка, індичка.

М'ясні продукти є важливим джерелом легкозасвоюваного заліза, цинку, вітамінів групи B. Допускаються субпродукти, але в обмежених кількостях, не частіше 1 разу на тиждень. Ковбасні вироби, зокрема й сосиски, перебувають під забороною.

Можна включати в харчування і нежирну рибу, краще за білі сорти: тріска, мінтай. Червону рибу та багато морепродуктів краще поки не включати до раціону. Вони є досить сильними алергенами, хоча містять безліч корисних речовин. Риба повинна бути 1-2 рази на тиждень, що забезпечить нормальний рівень йоду та фосфору, нормальний розумовий та психоемоційний розвиток.

Яйця є також важливим аспектом харчування. Вони можуть бути курячими чи перепелиними. Їх можна подавати вареними круто, у омлетах, у складі інших продуктів, наприклад, сирників.

Крупи, борошняні та хлібобулочні вироби в раціоні дитини
Ще одна основа дитячого харчування, без якої дитина не отримуватиме достатньо енергії та мікроелементів. До того ж зернові, макаронні та хлібобулочні вироби добре поєднуються з іншими групами продуктів, дають можливість урізноманітнити меню, врівноважити раціон.

Вони дають тривале відчуття ситості, є джерелом енергії. Ці продукти повинні бути присутніми в щоденно меню малюка. Краще з каші розпочинати день. Як самостійна страва, вони не повинні застосовуватися більше 1 разу на добу, але можуть бути доповненням до інших продуктів та страв.

Солодощі
Питання, чи можна давати однорічному малюкові солодощі, які у якій кількості цікавить багатьох батьків. Їм хочеться порадувати дитину, почастувати чимось смачненьким. Але з цим краще почекати. Усі кондитерські вироби на основі маргарину, трансжирів, з додаванням консервантів, покращувачів краще виключити з раціону зовсім.

Під забороною перебувають і шоколад, торти, тістечка. Горіхи в подрібненому вигляді краще використовувати як добавку до каш. Але є продукти, якими можна пригостити дитину: натуральний зефір, пастила, мармелад. Не більше 15 г на добу. Наприклад, дати їх на полудень.

Напої
До вибору напоїв також потрібно відповідати. Намагатися уникати тих, які містять багато цукру, барвники, покращувачі смаку, консерванти. Навіть натуральні соки, приготовані самостійно вдома, можуть бути використані в обмежених обсягах.

Краще їх замінити компотами, морсами зі свіжих або швидкозаморожених ягід, фруктів, сухофруктів. Не можна давати дитині каву та чай. Їх цілком здатна замінити проста питна вода.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: здоров'я, дитина, дитяче харчування


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Цей рецепт здатен витіснити з вашого ранкового столу всілякі оладки та млинці. І не через те, що наш солодкий омлет смачніший (страви занадто різні, щ

Солодкий омлет на сніданок для дітей

Харчування | 14:00, 24.05.2024

Цей рецепт здатен витіснити з вашого ранкового столу всілякі оладки та млинці. І не через те, що наш солодкий омлет смачніший (страви занадто різні, щоб порівнювати їх смакові якості), а тому, що він готується в рази швидше. Та й метушні з ним менше

Ніхто не сперечається, що дітям потрібно давати усе найкраще. І якщо дорослим іноді хочеться скуштувати

Енергетичні напої збільшують ризик психічних розладів у дітей

Дитина | 08:30, 24.05.2024

Ніхто не сперечається, що дітям потрібно давати усе найкраще. І якщо дорослим іноді хочеться скуштувати "хімії" (хот-доги, газована вода), то дітям дозволяти це варто вкрай рідко. Особливо коли мова про енергетики.

Діти обожнюють солодощі. А хто їх не любить? Проте, виявилося, що вживання цукру може негативно вплинути на розвиток дитини, зокрема, розумових здібно

Вживання цукру в дитинстві може негативно вплинути на розвиток мозку

Дитяче харчування | 00:30, 24.05.2024

Діти обожнюють солодощі. А хто їх не любить? Проте, виявилося, що вживання цукру може негативно вплинути на розвиток дитини, зокрема, розумових здібностей.

За крайнє десятиліття багато медиків б'ють на сполох: адже дитяче ожиріння стає не рідкістю, а закономірністю. Тож батькам настійливо рекомендують сте

Фруктовий сік може бути причиною дитячого ожиріння

Харчування | 08:30, 23.05.2024

За крайнє десятиліття багато медиків б'ють на сполох: адже дитяче ожиріння стає не рідкістю, а закономірністю. Тож батькам настійливо рекомендують стежити за харчуванням своїх дітей. І тепер стало відомо, що фруктовий сік - не така вже й корисна їжа.

Давати гриби дітям до трьохрічного віку не можна. Та це не означає, що всі гриби - погані і їсти їх дітям взагалі не варто. Чи можна годувати дітей гр

Чи можна давати дітям гриби: З яких варто починати?

Дитяче харчування | 09:30, 12.05.2024

Давати гриби дітям до трьохрічного віку не можна. Та це не означає, що всі гриби - погані і їсти їх дітям взагалі не варто. Чи можна годувати дітей грибами і які можна включити у раціон – розповідає нутриціолог Ірина Наконечна.

Якщо молоко мами правильно зберігати, тоді мама зможе відлучатися на деякий час, а малюк зможе залишатися ситим, перебуваючи під наглядом люблячих тат

Як зберігати грудне молоко правильно?

Дитяче харчування | 08:30, 07.05.2024

Якщо молоко мами правильно зберігати, тоді мама зможе відлучатися на деякий час, а малюк зможе залишатися ситим, перебуваючи під наглядом люблячих тата чи бабусі, або ж няні. Не достатньо просто сцідитися і помістити молоко в посудину і морозилку. А

Фрукти корисні, але для деяких дітей, особливо з алергією, окремі різновиди можуть бути шкідливими і навіть небезпечними. Саме тому сьогодні детально

Чи всі фрукти влітку безпечні для дітей з алергією?

Дитяче харчування | 01:30, 06.05.2024

Фрукти корисні, але для деяких дітей, особливо з алергією, окремі різновиди можуть бути шкідливими і навіть небезпечними. Саме тому сьогодні детально про це поговоримо.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: