Як батькам пережити кризові періоди у дитини?

Adoption
Date
  • 170 Переглядів
Психологи вважають, що кризовий період - це час, коли дитина змінює свої пріоритети і відбувається скачок розвитку. Проте, усе не так легко дається, як виглядає на перший погляд. Особливо для батьків.

61_6.jpg (34.03 Kb)

Криза новонародженості (перші 6-8 тижнів життя)
Поява на світ супроводжується для малюка фізичними та психологічними труднощами. Новонароджена дитина намагається адаптуватися до нового навколишнього середовища, вчиться зігрівати себе, приймати і перетравлювати їжу. Важлива роль мами в цей період - навчитися бути максимально чуйною і уважною. Правильно організований режим годування, догляд і достатнє перебування на свіжому повітрі допоможуть дитині швидше звикнути до цього світу.

Будь-які перепади настрою батьків, сварки з близькими людьми, гучні телефонні розмови або безперервно увімкнений телевізор негативно впливатимуть на малюка.

Велике значення в цей період має грудне вигодовування, оскільки в цей момент дитина отримує не тільки корисну їжу, але і душевне спілкування. Малюк навчається встановлювати емоційний зв'язок, реагувати на обійми, проявляти свою радість швидкими рухами рук і ніг (так званий «комплекс пожвавлення»), посміхатися. Саме поява посмішки, і свідчить про перехід до нового періоду.

Криза раннього дитинства (12-18 місяців)
Цей період розвитку дитини пов'язаний з початком ходіння, становленням мови і першими «акціями протесту». Щоб дитина добре розвивалася фізично необхідно приділяти увагу активним іграм на свіжому повітрі, зарядці та організації вільного простору для пересування в домашніх умовах. Малюк, що багато рухається, рідше хворіє і активніше розвивається розумово порівняно з дитиною, що постійно сидить в манежі або перебуває у візочку.

Поява перших слів малюка, вимовлених свідомо, приводить батьків у захват. Психологи радять правильно вимовляти слова, звертаючись до дитини, не спотворювати тон, не наслідувати дитячу вимову, оскільки це може призвести до ускладнень у розвитку правильного мовлення.

У цьому ж віці дитина проявляє свої перші «вольові» рішення. Це можуть бути «акції протесту» і протиставлення себе іншим. Боротися з крихіткою марно, адже саме зараз він потребує безумовної та постійною батьківської любові та підтримки.

Криза трьох років (2-4 роки)
Цей період є найбільш гострим, оскільки в цей період відбувається усвідомлення власного «Я», формується гостра потреба діяти самостійно. Дитина говорить «я сам(а)!», стає важко керованою і часто повторює «ні» або «хочу так». Якщо малюк кидає на підлогу свої іграшки, голосно кричить і тупотить ногами, не реагує на прохання, гнівно розмахує кулаками і плаче без причини - це завжди привід для батьків почитати книги дитячих психологів з практичними порадами щодо способів вирішення подібних ситуацій.

У цьому віці дитина сприймає «науку» тільки в ігровій формі. З цієї причини важливо приділяти велику увагу вірному вибору ігор, що мають відповідати віку дитини, носити розвиваючий характер та такі, що мають здатність переключати увагу «маленької особистості».

Необхідно зарядитися терпінням і бути послідовним у своїх словах і діях. Батькам потрібно домовитися, що вони можуть дозволити дитині, а що категорично «не можна». Неправильним є поведінка батьків, при якій малюк отримує те, що він хотів, якщо він сильно плаче або кричить, і нерви мами «здають». Це швидко закріплює погану звичку усього домогтися криком. Важливо пам'ятати, що емоційне сприйняття дитини з кожним днем збагачується, тому надмірні подразники, наприклад, комп'ютерні ігри, ігрові автомати, перегляд фільмів на великому екрані негативно впливають на психіку дитини, і можуть призвести до порушень сну і здоров'я загалом.

Криза 6-8 років
Це період інтенсивного фізичного зростання, вдосконалення тонкої моторики рук, розвитку ряду складних нервово-психічних функцій. У цей час дитина стає школярем. Якщо малюк не відвідував дитячий садочок, для нього виникає подвійне навантаження - адаптація до колективу і до навчального процесу. Дитина може відмовлятися вставати вранці, підкорятися дисципліні, забувати завдання. Завдання батьків полягає в правильній підготовці малюка до цього періоду: навчити складати свої речі і самостійно одягатися, створити спокійну доброзичливу атмосферу під час виконання домашніх завдань. Не варто пред'являти непосильних вимог і карати за«бруд» в зошиті або невивчений урок. Терпіння і допомога батьків дозволять дитині легше засвоїти навчальний матеріал.

Пубертатна криза (12-14 років)
У цей період відбуваються глибокі зміни в фізіології, інтелекті і здібностях, в якості відносин з дорослими і однолітками. У підлітка посилюється прагнення бути дорослим, а батьки продовжують бачити в ньому дитину, що часто породжує сімейні конфлікти. Прагнення до самостійності, незалежності від дорослих, потреба в самоствердженні нерідко штовхають підлітка на ризиковані вчинки. Цей період - найскладніший з усіх і вимагає максимальної уваги батьків до внутрішніх переживань своєї дитини. Дуже важливо батькам встановити довірливі стосунки і не нав'язувати свою безапеляційну думку. Регулярні заняття спортом, танцями, музикою та іншими корисними захопленнями дозволяють структурувати вільний час підлітка, вберегти його від проведення часу в сумнівних компаніях.

Підхід до даного питання дуже добре сформульовано відомим педагогом Марією Монтессорі: «Свободи у дитини має бути рівно стільки, аби вона знала, що з нею робити».

Вікові кризи необхідні й неминучі. Через них проходить кожен з нас, тільки терміни їх настання у кожного свої. Важливо пам'ятати, що діти вчаться тому, що бачать, а не тому, чому їх вчать. І в першу чергу дитина відтворює життєві принципи і норми поведінки у людей, що мають найбільший для них авторитет - у своїх батьків. Тому, якщо ви хочете, щоб ваші діти були зібраними, врівноваженими, талановитими, добре вчилися і прибирали за собою - будьте такими самі, і вони обов'язково цього навчаться!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: кризові періоди у дитини


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Давати чи ні другий шанс - це право і вибір кожного. Тут немає правильної відповіді. Адже хтось заслуговує на цей шанс, а є ті, кому і перший давати н

Чи варто відновлювати стосунки з тим, з ким вже розійшлися?

Сімейні справи | 12:10, 29.05.2024

Давати чи ні другий шанс - це право і вибір кожного. Тут немає правильної відповіді. Адже хтось заслуговує на цей шанс, а є ті, кому і перший давати не варто було.

Багато людей вважають, що тосунки перевіряють часом і відстанню. Що ж, можливо, у цьому є сенс. Адже, як показує практика багатьох пар, відстань витри

4 причини, чому стосунки на відстані не працюють

Сімейні справи | 09:30, 29.05.2024

Багато людей вважають, що тосунки перевіряють часом і відстанню. Що ж, можливо, у цьому є сенс. Адже, як показує практика багатьох пар, відстань витримують лише дуже міцні відносини.

Експерти з психології розповіли, що бити жінку - це неприпустимо. Як би чоловік не виправдовував свій вчинок. Що б вона не зробила чи зробила, не дає

Чому насправді чоловік піднімає руку на жінку?

Сімейні справи | 06:20, 29.05.2024

Експерти з психології розповіли, що бити жінку - це неприпустимо. Як би чоловік не виправдовував свій вчинок. Що б вона не зробила чи зробила, не дає права бити її!

Багато чоловіків бояться за свої телефони, мов за власне життя. Тож ніде не залишають їх без нагляду. Навіть в туалет ходять з телефоном. І в душ... А

Психологи розповіли, чому насправді жінки перевіряють телефони своїх чоловіків

Психологія | 00:30, 29.05.2024

Багато чоловіків бояться за свої телефони, мов за власне життя. Тож ніде не залишають їх без нагляду. Навіть в туалет ходять з телефоном. І в душ... А жінкам так і кортить заглянути, що ж такого приховують їхні другі половинки.

Як казав класик, вік любові не завада, проте фахівці іншої думки. І сьогодні ми вирішили дізнатися, яка різниця у віці між закоханими - найбільш невда

Найбільш невдала різниця у віці між чоловіком і жінкою

Сімейні справи | 08:30, 28.05.2024

Як казав класик, вік любові не завада, проте фахівці іншої думки. І сьогодні ми вирішили дізнатися, яка різниця у віці між закоханими - найбільш невдала.

Часто під вплив аб'юзера потрапляють дуже ранимі і чесні партнери, які вірно люблять і щиро вірять, що їхня друга половинка готова заради них на все і

5 улюблених фраз аб'юзера у стосунках

Сімейні справи | 06:20, 28.05.2024

Часто під вплив аб'юзера потрапляють дуже ранимі і чесні партнери, які вірно люблять і щиро вірять, що їхня друга половинка готова заради них на все і не може паразитувати на цих стосунках.

Батьки, які присвятили усе своє життя, почуваються непотрібними, коли їхні діти виростають. Такі батьки не знають, як дальше влаштовувати своє життя.

Як навчитися батькам бути непотрібними своїм дорослим дітям?

Сімейні справи | 00:30, 28.05.2024

Батьки, які присвятили усе своє життя, почуваються непотрібними, коли їхні діти виростають. Такі батьки не знають, як дальше влаштовувати своє життя. Тож потрібно навчитися жити власне життя і стати непотрібними своїм дорослим сину чи доньці.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: