Що таке алалія і які існують види?

Adoption
Date
 • 117 Переглядів
Алалія - неврологічне захворювання, при якому у дитини спостерігається недорозвиненість мови або вона відсутня зовсім. Таку патологію супроводжують порушення слуху або мозкової діяльності. Алалія характеризується вродженим або придбаним в ранньому віці (до 3 років) порушенням импрессивной або експресивної мови. Найчастіше патологія діагностується у хлопчиків і виявляється в основному у дітей дошкільного віку, пише сайт https://www.meddiagnostica.com.ua/.

2311_f4fa1d61197325350b7dc801586ead19_.jpg (46.71 Kb)

У медицині виділяють дві форми хвороби: сенсорна і моторна. Класифікуються вони в залежності від того, яка мовна частина вражена.

Сенсорна алалія - це патологічний стан дитини, при якому він не може нормально сприймати мову оточуючих, при цьому його слух знаходиться в повному порядку. Таку форму захворювання провокують ураження тієї ділянки кори головного мозку, який відповідає за слуховий аналізатор мови. Досить часто спостерігається затримка розвитку головного мозку і може виникати олігофренія.

Часто діти з сенсорною формою хвороби можуть становити примітивні слова. Однак вони не здатні використовувати зменшувально-пестливі назви. У більшості випадків пацієнти вимовляють слова, в яких переставлені букви або склади, що ускладнює розуміння мови.

Моторна алалія - ​​це порушення мови дитини, що виникає в результаті дисфункції ділянки головного мозку, де виконується замикання нервових закінчень речедвігательного аналізатора. В такому випадку хворий добре чує і розуміє мову оточуючих, проте сам не здатний освоїти розмовні навички. Через порушення артикуляції дитинa не здатна вимовляти букви і склади і замінює їх на більш прості (примітивні) звуки.

Причини розвитку алалії

Головною причиною розвитку алалії є травма головного мозку, яку дитинa може отримати під час народження. Факторами є асфіксія, народження недоношеного малюка, затяжні або стрімкі пoлоги, а також застосування акушерських інструментів для вилучення плоду з родових шляхів.

Часом ураження мозку відбувається ще в період перинатального розвитку. Найчастіше патологію провокує гіпоксія плода, загроза викидня, травма живота з пошкодженням плода, наявність у вагітної соматичних хвороб - гіпертензії або гіпотонії, легеневої, серцевої або дихальної недостатності. Значно збільшує ризик розвитку патології внутрішньоутробне інфікування плода.

Рідше алалія розвивається в перші роки життя дитини (до 3 років). Причиною цього може послужити перенесена нейроінфекціонних хвороба та інші несприятливі фактори. Як правило, це черепно-мозкова травма, менінгіт, енцефаліт, гіпертензія і до. Причиною алалії може послужити і перенесені ГРВІ, рахіт або пневмонія з ускладненнями, перенесений наркоз. Погіршити ситуацію може і несприятлива соціальна обстановка - брак спілкування, відсутність належного виховання та ін. В деяких випадках спровокувати патологію може порушення обмінних процесів і аліментарно дистрофія.

Симптоми алалії

Клінічна картина захворювання може відрізнятися в залежності від форми і тяжкості захворювання. Найчастіше симптомaми недуги є повна відсутність мовлення або порушення мовної функції.

Основними ознаками моторної алалії є:

 • Порушення координації рухів.
 • Слабо розвинена моторика пальців на руках, що заважає дітям освоїти елементарні навички самообслуговування, наприклад, застібання гудзиків, шнурування взуття або застосування ручки під час письма.
 • Погана пам'ять, особливо погано хворі запам'ятовують слухову мова.
 • У дітей спостерігається порушення сприйняття, часто виявляються проблеми з увагою і концентрацією на виконуваному завданні.
 • Часто у пацієнтів спостерігається гіперактивність, рідше зустрічається зворотна реакція - повна загальмованість і низька рухова активність.
 • У 80% дітей спостерігається знижена працездатність, швидка стомлюваність.
 • В результаті порушення мовної функції страждає загальний інтелектуальний розвиток, але воно досить швидко компенсується при нормалізації мови.
 • Порушення артикуляції, в результаті чого дитина не здатна вимовляти окремі звуки, склади і слова.

Словниковий запас у дитини значно нижче норми, характерної для конкретної вікової групи. Як правило, це побутові терміни, які регулярно використовуються в побуті. Нові слова пацієнти запам'ятовують з працею. Через маленького словникового запасу дитина не здатна скласти довге повноцінне пропозицію, не може описати подію і передати смисл.

Основні симптоми сенсорної алалії:

 • Дитина не розуміє мову оточуючих людей, при цьому у нього ідеальний слух і часом спостерігається гиперакузия (підвищена сприйнятливість до звуків).
 • Мова пацієнтів представляє набір звуків і звукосполучень. Найчастіше діти неусвідомлено повторюють мова оточуючих людей, пропускають букви і склади в словах, об'єднують різні частини слів в одне.
 • Порушення мови провокує розлад особистості, призводить до затримки інтелектуального розвитку та неадекватної поведінки.

Діагностика алалії

Діагностику захворювання виконує логопед і невролог; в деяких випадках додатково потрібна консультація психолога і ЛОР-а. Перший фахівець оцінює ступінь ураження мовного апарату і аналізує його функціонування. Лікар уточнює характер пологів, аналізує терміни мовного і психомоторного розвитку.

Невролог визначає які є порушення в інтелектуальному розвитку дитини і встановлює невротичну налаштованість пацієнта. Щоб оцінити ступінь ураження головного мозку проводиться ЕЕГ, МРТ голови і рентген черепа. Отоларинголог досліджує слухову функції за допомогою аудіометрії і отоскопии.

Важливо диференціювати алалія від приглухуватості, аутизму, олігофренії і інших патологій, які мають схожу симптоматику.

Лікування алалії

Лікування алалії комплексне і включає кілька напрямків. Перш за все проводиться робота з логопедом, головна мета якого відкоригувати мовні навички дитини. З цією метою створюються індивідуальні програми, розраховані на конкретну дитину. Лікування проводиться в спеціальних центрах, санаторіях або в стаціонарі нейропсихологической лікарні.

Медикаментозна терапія включає прийом вітамінних препаратів, які обов'язково повинні містити вітаміни В5 і В12. Досить часто використовуються препарати, що покращують функціонування головного мозку.

Додатково проводяться фізіотерапевтичні процедури: магнітотерапія, лазеротерапія, водолікування, голковколювання і ін. Фахівці в комплексі працюють над поліпшенням пам'яті, уваги і нормалізації поведінки. При моторної алалії штучно поповнюється словниковий запас дитини, стимулюється мовна активність і проводиться робота над вимовою звуків і формуванні своїй промові.

Під час лікування постійно проводиться спостереження за дитиною педіатром і неврологом. Це дозволяє оцінити динаміку одужання, своєчасно виявити ускладнення і відкоригувати терапію.

Профілактика алалії

Запобігти розвитку алалії допоможе захист голови дитини від травм. В першу чергу це стосується періоду пологів і новонародженості. Травми в цьому віці можуть призвести до незворотних наслідків і спровокувати не тільки алалія, а й інші, більш складні патології.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: Алалія, захворювання


Система OrphusДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:


Новини по темі

Не рідко у немовлят виявляють такзвану жовтушку. Чи небезпечна вона для новонародженого?

Чи страшна для новонароджених жовтуха?

Немовля | 10:00, 18.05.2018

Не рідко у немовлят виявляють такзвану жовтушку. Чи небезпечна вона для новонародженого?

Туберкульоз в дітей починається поступово і тривалий час протікає без симптомів. Але згодом хвороба дає про себе знати.

Туберкульоз у дитини: симптоми і лікування

Дитина | 14:00, 15.05.2018

Туберкульоз в дітей починається поступово і тривалий час протікає без симптомів. Але згодом хвороба дає про себе знати.

ГРВІ та грипНайбільш

10 типових весняних хвороб у дітей, про які потрібно знати батькам

Хвороби | 09:00, 11.05.2018

ГРВІ та грипНайбільш "популярні" і банальні віруси ніхто не відміняв! Щоб відновити після "зимової сплячки" сили організму, особливо схильного до звичайних застуд, необхідно, як мінімум, стежити за харчуванням і забезпечувати достатню кількість вітам

У матеріалі ви знайдете класифікацію рис характеру людини, пов'язаних з хворобами.

Риси характеру пов'язані з хворобами

Хвороби | 23:00, 10.05.2018

У матеріалі ви знайдете класифікацію рис характеру людини, пов'язаних з хворобами.

Головні причини ангіни - не зараження інфекцією, а стан організму і несприятливі зовнішні фактори. Тому заходи профілактики можуть бути досить ефектив

Профілактика ангіни

Хвороби | 09:30, 08.05.2018

Головні причини ангіни - не зараження інфекцією, а стан організму і несприятливі зовнішні фактори. Тому заходи профілактики можуть бути досить ефективними в боротьбі із захворюванням.

Повсякденні речі, які провокують рак.

Звичайні речі, які можуть призвести до раку

Хвороби | 08:00, 07.05.2018

Повсякденні речі, які провокують рак.

Диабет - это состояние, когда уровень сахара в крови становится выше нормы, поскольку неэффективное производство или использование инсулина организмом

Какие семена помогут при диабете?

Хвороби | 09:45, 02.05.2018

Диабет - это состояние, когда уровень сахара в крови становится выше нормы, поскольку неэффективное производство или использование инсулина организмом. Симптомы диабета обычно похожи на незначительные проблемы со здоровьем, которые затрудняют диагнос

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: