Що таке алалія і які існують види?

Adoption
Date
 • 2946 Переглядів
Алалія - неврологічне захворювання, при якому у дитини спостерігається недорозвиненість мови або вона відсутня зовсім. Таку патологію супроводжують порушення слуху або мозкової діяльності. Алалія характеризується вродженим або придбаним в ранньому віці (до 3 років) порушенням импрессивной або експресивної мови. Найчастіше патологія діагностується у хлопчиків і виявляється в основному у дітей дошкільного віку, пише сайт https://www.meddiagnostica.com.ua/.

2311_f4fa1d61197325350b7dc801586ead19_.jpg (46.71 Kb)


У медицині виділяють дві форми хвороби: сенсорна і моторна. Класифікуються вони в залежності від того, яка мовна частина вражена.

Сенсорна алалія - це патологічний стан дитини, при якому він не може нормально сприймати мову оточуючих, при цьому його слух знаходиться в повному порядку. Таку форму захворювання провокують ураження тієї ділянки кори головного мозку, який відповідає за слуховий аналізатор мови. Досить часто спостерігається затримка розвитку головного мозку і може виникати олігофренія.

Часто діти з сенсорною формою хвороби можуть становити примітивні слова. Однак вони не здатні використовувати зменшувально-пестливі назви. У більшості випадків пацієнти вимовляють слова, в яких переставлені букви або склади, що ускладнює розуміння мови.

Моторна алалія - ​​це порушення мови дитини, що виникає в результаті дисфункції ділянки головного мозку, де виконується замикання нервових закінчень речедвігательного аналізатора. В такому випадку хворий добре чує і розуміє мову оточуючих, проте сам не здатний освоїти розмовні навички. Через порушення артикуляції дитинa не здатна вимовляти букви і склади і замінює їх на більш прості (примітивні) звуки.

Причини розвитку алалії

Головною причиною розвитку алалії є травма головного мозку, яку дитинa може отримати під час народження. Факторами є асфіксія, народження недоношеного малюка, затяжні або стрімкі пoлоги, а також застосування акушерських інструментів для вилучення плоду з родових шляхів.

Часом ураження мозку відбувається ще в період перинатального розвитку. Найчастіше патологію провокує гіпоксія плода, загроза викидня, травма живота з пошкодженням плода, наявність у вагітної соматичних хвороб - гіпертензії або гіпотонії, легеневої, серцевої або дихальної недостатності. Значно збільшує ризик розвитку патології внутрішньоутробне інфікування плода.

Рідше алалія розвивається в перші роки життя дитини (до 3 років). Причиною цього може послужити перенесена нейроінфекціонних хвороба та інші несприятливі фактори. Як правило, це черепно-мозкова травма, менінгіт, енцефаліт, гіпертензія і до. Причиною алалії може послужити і перенесені ГРВІ, рахіт або пневмонія з ускладненнями, перенесений наркоз. Погіршити ситуацію може і несприятлива соціальна обстановка - брак спілкування, відсутність належного виховання та ін. В деяких випадках спровокувати патологію може порушення обмінних процесів і аліментарно дистрофія.

Симптоми алалії

Клінічна картина захворювання може відрізнятися в залежності від форми і тяжкості захворювання. Найчастіше симптомaми недуги є повна відсутність мовлення або порушення мовної функції.

Основними ознаками моторної алалії є:

 • Порушення координації рухів.
 • Слабо розвинена моторика пальців на руках, що заважає дітям освоїти елементарні навички самообслуговування, наприклад, застібання гудзиків, шнурування взуття або застосування ручки під час письма.
 • Погана пам'ять, особливо погано хворі запам'ятовують слухову мова.
 • У дітей спостерігається порушення сприйняття, часто виявляються проблеми з увагою і концентрацією на виконуваному завданні.
 • Часто у пацієнтів спостерігається гіперактивність, рідше зустрічається зворотна реакція - повна загальмованість і низька рухова активність.
 • У 80% дітей спостерігається знижена працездатність, швидка стомлюваність.
 • В результаті порушення мовної функції страждає загальний інтелектуальний розвиток, але воно досить швидко компенсується при нормалізації мови.
 • Порушення артикуляції, в результаті чого дитина не здатна вимовляти окремі звуки, склади і слова.

Словниковий запас у дитини значно нижче норми, характерної для конкретної вікової групи. Як правило, це побутові терміни, які регулярно використовуються в побуті. Нові слова пацієнти запам'ятовують з працею. Через маленького словникового запасу дитина не здатна скласти довге повноцінне пропозицію, не може описати подію і передати смисл.

Основні симптоми сенсорної алалії:

 • Дитина не розуміє мову оточуючих людей, при цьому у нього ідеальний слух і часом спостерігається гиперакузия (підвищена сприйнятливість до звуків).
 • Мова пацієнтів представляє набір звуків і звукосполучень. Найчастіше діти неусвідомлено повторюють мова оточуючих людей, пропускають букви і склади в словах, об'єднують різні частини слів в одне.
 • Порушення мови провокує розлад особистості, призводить до затримки інтелектуального розвитку та неадекватної поведінки.

Діагностика алалії

Діагностику захворювання виконує логопед і невролог; в деяких випадках додатково потрібна консультація психолога і ЛОР-а. Перший фахівець оцінює ступінь ураження мовного апарату і аналізує його функціонування. Лікар уточнює характер пологів, аналізує терміни мовного і психомоторного розвитку.

Невролог визначає які є порушення в інтелектуальному розвитку дитини і встановлює невротичну налаштованість пацієнта. Щоб оцінити ступінь ураження головного мозку проводиться ЕЕГ, МРТ голови і рентген черепа. Отоларинголог досліджує слухову функції за допомогою аудіометрії і отоскопии.

Важливо диференціювати алалія від приглухуватості, аутизму, олігофренії і інших патологій, які мають схожу симптоматику.

Лікування алалії

Лікування алалії комплексне і включає кілька напрямків. Перш за все проводиться робота з логопедом, головна мета якого відкоригувати мовні навички дитини. З цією метою створюються індивідуальні програми, розраховані на конкретну дитину. Лікування проводиться в спеціальних центрах, санаторіях або в стаціонарі нейропсихологической лікарні.

Медикаментозна терапія включає прийом вітамінних препаратів, які обов'язково повинні містити вітаміни В5 і В12. Досить часто використовуються препарати, що покращують функціонування головного мозку.

Додатково проводяться фізіотерапевтичні процедури: магнітотерапія, лазеротерапія, водолікування, голковколювання і ін. Фахівці в комплексі працюють над поліпшенням пам'яті, уваги і нормалізації поведінки. При моторної алалії штучно поповнюється словниковий запас дитини, стимулюється мовна активність і проводиться робота над вимовою звуків і формуванні своїй промові.

Під час лікування постійно проводиться спостереження за дитиною педіатром і неврологом. Це дозволяє оцінити динаміку одужання, своєчасно виявити ускладнення і відкоригувати терапію.

Профілактика алалії

Запобігти розвитку алалії допоможе захист голови дитини від травм. В першу чергу це стосується періоду пологів і новонародженості. Травми в цьому віці можуть призвести до незворотних наслідків і спровокувати не тільки алалія, а й інші, більш складні патології.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: Алалія, захворювання


Система OrphusДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:


Новини по темі

Американські вчені провели масштабні дослідження генетичних захворювань сімейних кланів, переглянувши медичні картки більше 270 тис. пацієнтів, перш н

Хвороба, яка передається чотирьом поколінням нащадків

Сімейні справи | 08:00, 15.03.2019

Американські вчені провели масштабні дослідження генетичних захворювань сімейних кланів, переглянувши медичні картки більше 270 тис. пацієнтів, перш ніж з упевненістю сказати: хвороба Альцгеймера передається у спадок чотирьом поколінням нащадків.

Несподіване відкриття зробили американські медики з Дослідницького центру

Ультразвук лікує артрит

Хвороби | 23:00, 14.03.2019

Несподіване відкриття зробили американські медики з Дослідницького центру "General Electric". Виявляється, прояви артриту можна призупинити, зменшити, стимулюючи нервові клітини селезінки ультразвуковими імпульсами і зупиняючи атаку імунної системи н

Американські медики прийшли до висновку, що материнство захищає жінок від онкології. В першу чергу мова йде про зниження ризику розвитку раку молочної

Як жіноче безпліддя впливає на ризик розвитку раку

Безпліддя | 09:30, 14.03.2019

Американські медики прийшли до висновку, що материнство захищає жінок від онкології. В першу чергу мова йде про зниження ризику розвитку раку молочної залози. Експерти підрахували, патогенні процеси в організмі здорових жінок дітородного періоду вини

Американські фахівці вважають, що будь-хто з батьків може передати своїм дітям гени аутизму.

Батьки можуть бути носіями аутизму для своїх дітей

Мама | 23:30, 13.03.2019

Американські фахівці вважають, що будь-хто з батьків може передати своїм дітям гени аутизму.

Експерти встановили: захворювання ротової порожнини можуть спровокувати в організмі людини інші не менш серйозні недуги. У трійку сумних «лідерів» пот

Захворювання, які провокує зубний біль

Хвороби | 23:00, 13.03.2019

Експерти встановили: захворювання ротової порожнини можуть спровокувати в організмі людини інші не менш серйозні недуги. У трійку сумних «лідерів» потрапили проблеми з серцем, суглобами і нирками.

Співробітники Першого госпіталю при Китайському медичному університеті в Шеньяні встановили: активне споживання цибулевих овочів може знизити ризик ко

Цибуля захищає від важкого захворювання

Хвороби | 23:00, 11.03.2019

Співробітники Першого госпіталю при Китайському медичному університеті в Шеньяні встановили: активне споживання цибулевих овочів може знизити ризик колоректального раку. Як зазначає "Xinhua", було проведено дослідження за участю 833 хворих і 833 здор

Вчені з Данії спільно з колегами з Норвегії оприлюднили інформації про корисні властивості вагітності.

Вагітність у віці до 30 років захищає жінок від раку

Вагітність та пологи | 09:30, 11.03.2019

Вчені з Данії спільно з колегами з Норвегії оприлюднили інформації про корисні властивості вагітності.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: