Як оцінити успішність дитини, яка навчається вдома?

Adoption
Date
  • 2404 Переглядів
Коли дитина навчається вдома, батьки ставлять собі питання: «Як мені дізнатися, чи навчилась дитина чогось?» Це одне з найбільш частих питань, яке задають батьки, які не знають особливостей домашнього навчання. Адже воно відрізняється від навчання у класі. Це не означає, що виміряти успішність дитини, яка навчається вдома, неможливо. Однак форми контролю повинні бути творчими. Розглянемо кілька ідей, як визначити успішність дитини.

6905_3.jpg (52.17 Kb)


Теоретично можна провести для дитини диктант, щоб перевірити її грамотність, або запропонувати їй провести презентацію з якої-небудь теми з історії. Але це не єдиний спосіб визначити рівень знань дитини. Більш того, такі методи оцінювання краще застосовувати під час навчання у класі.

Якщо ви обговорюєте з дитиною книги, які вона прочитала в межах шкільної програми, зайвим буде змушувати її виконувати письмові роботи з цих тем. Ви і так знаєте, що вона засвоїла матеріал. Під час домашнього навчання оцінки будуть виглядати інакше, ніж під час навчання у класі. У вас є чітке уявлення про те, що вже знає і чого не знає дитина. Тому ви оцінюєте її прогрес у міру того, як вона засвоює матеріал.

Під час навчання у школі один учитель відповідає за весь клас, і він не так добре знає, наскільки кожен з учнів досяг успіху у вивченні того чи іншого предмета. Тому він покладається на стандартизовану систему оцінювання.

Багато батьків дітей, які навчаються вдома, стурбовані тим, чи достатньо добре їх дитина вчиться. Але що конкретно означає «досить добре»? І які критерії оцінювання?

Програма домашнього навчання відповідає державним навчальним програмам для загальноосвітніх шкіл. Це означає, що учень повинен засвоїти певний обсяг знань за певний час.

Однак дитині, яка навчається вдома, не обов'язково слідувати загальноприйнятій траєкторії. Ви можете почати з того місця, на якому зупинилась дитина у своєму навчанні, і поступово просуватися у своєму темпі. У такому випадку на перший план виходить не обсяг вивченого матеріалу, а якість навчання.

Наприклад, у 6 класі з біології ви вивчаєте з дитиною класифікацію всіх тварин. Припустимо, на вивчення класифікації птахів у вас пішло 3 тижні замість запланованого одного. Ви приділили цій темі більше часу, тому що дитина не була готова перейти до наступної теми: вона хотіла зробити шпаківню, шукати різні види птахів на прогулянках у парку, подивитися документальний фільм про птахів тощо.

Чи означає це, що ви зазнали невдачі в організації процесу навчання? Ні! Замість того щоб хвилюватися про те, що ви відстаєте від програми, подумайте про якість навчання. Це найкращий показник, щоб оцінити прогрес дитини в навчанні.

Щоб зрозуміти, наскільки добре дитина засвоює навчальний матеріал, ви можете використовувати нестандартні методи. Розглянемо деякі з них:

Поговоріть з дитиною. А ще краще – запропонуйте їй поговорити з вами. Наприклад, за сімейною вечерею запитайте дитину, що нового вона дізналась сьогодні. Ви можете запитати про щось конкретно, але розповідь дитини може стати ширшою. Запропонуйте дитині розповісти про те, що вона дізналась, не її вчителю, а комусь іншому. Це хороший спосіб перевірити, наскільки добре вона засвоїла інформацію.

Поміняйтеся ролями. Стара приказка говорить: ви не знаєте чогось, якщо не можете навчити цього іншу людину. І в цьому є частка правди. Щоб зрозуміти, наскільки дитина засвоїла матеріал, запропонуйте їй самій на певний час стати вчителем.

Попросіть старшу дитину навчити молодшу додавати або віднімати числа, або почитати їй книжку і пояснити незнайомі слова.

Використовуйте проекти. Замість того щоб оцінювати дитину за допомогою тестів і контрольних робіт, пропонуйте їй виконувати проекти. Наприклад, коли вона вчить множення, дайте рецепт страви в розрахунку на 1 особу і запропонуйте розрахувати кількість інгредієнтів на 3 осіб. Коли з фізики вона вчить поняття швидкості й відстані, запропонуйте їй прокласти маршрут на карті з зупинками через кожні 100 кілометрів і обчислити час для того, щоб досягти кінцевої мети. Проектний підхід дозволяє оцінити знання дитини і її здатність застосовувати їх на практиці.

Використовуйте інтернет-технології. Під час навчання у школі ми отримували оцінки за усні презентації. І хоча навички публічних виступів дуже важливі, сьогодні це не єдиний спосіб провести презентацію. Не забувайте, що Інтернет дає безліч можливостей представляти інформацію широкій аудиторії різними способами. Замість усної презентації дитина може записати відео і викласти його на Youtube, зробити ролик у TikTok тощо.

При цьому вам потрібно пам'ятати про безпеку дитини в Інтернеті та подумати, чи варто робити відео загальнодоступним. Можливо, варто налаштувати конфіденційність відео або взагалі не завантажувати його на Youtube.

Звертайте увагу на прогрес у навчанні, а не показники. Коли ви вже прийняли той факт, що у навчанні якість важливіша за кількість, варто також враховувати контекст навчання. Якщо дитина відповіла правильно тільки на 60% тестів з математики, це ще не означає, що вона погано вчиться вдома. Порівняйте її результати з результатами минулого тестування. Якщо минулого разу вона відповіла тільки на 40% питань – у неї є прогрес, а це головне. Якщо ж результати погіршилися, варто розібратися, чому.

Дозволяйте дитині використовувати джерела інформації під час тестування. Багатьох дітей вдома вчать знаходити і використовувати інформацію, а не запам'ятовувати її. Дітей вчать використовувати словники, енциклопедії й перевірені інтернет-ресурси для відповідей на свої запитання. Якщо ви використовуєте цей підхід, дозволяйте дитині використовувати джерела інформації під час контрольних робіт. Уміння знаходити потрібну інформацію та інтерпретувати її набагато важливіше, ніж заучування напам'ять.

Однак пам'ятайте, що запам'ятовування – це теж важливий навик. Запам'ятовування фактів схоже на тренування м'язів: постійне тренування робить мозок дитини сильнішим. Крім того, дитина повинна запам'ятати певну інформацію (наприклад, таблицю множення), щоб підготуватися до вивчення більш складної інформації.

Але при цьому важливо розуміти різницю між корисним запам'ятовуванням і запам'ятовуванням замість розуміння (напевно, кожному з нас доводилося готуватися до іспитів в останню ніч – після цього ми відразу ж забували все, що вивчили). Переконайтеся, що усе, що ви змушуєте дитину запам'ятати, стане в нагоді їй у подальшому навчанні.

Спостерігайте за процесом навчання. Як поводиться дитина, коли вона не знає відповідь на питання? Чи знає вона, де шукати інформацію або коли звертатися за допомогою? Чи прагне вона дізнаватися більше про те, що її цікавить? Що її цікавить більше – математика, історія чи біологія? Дитина, яка захоплюється чимось і хоче дізнаватися більше, любить і сам процес навчання. І навіть навчаючись вдома, вона досягає високих результатів.

Зробіть крок назад. Якщо ваша дитина вчиться вдома, ймовірно, ви сильно залучені до навчального процесу. Навіть сильніше, ніж варто було б.

Усім учням корисно час від часу стикатися зі складними завданнями. Так вони вчаться знаходити рішення у різних ситуаціях – від математичних задач до читання книг, складних для їхнього віку. Тому час від часу вам потрібно робити крок назад і давати дитині можливість самостійно вирішувати навчальні завдання. Якщо у дитини виникнуть труднощі, вона завжди зможе звернутися до вас. Так ви краще дізнаєтеся, наскільки добре вона засвоює матеріал.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: оцінки, дитина, навчання, дистанційне навчання, дитина навчається вдома


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Якщо у вашої дитини гарячка, її імунна система бореться з інфекцією або хворобою. Немовлята з лихоманкою надто теплі на дотик і можуть виглядати спітн

Коли лихоманка стає небезпечною для дитини?

Дитина | 19:00, 23.03.2023

Якщо у вашої дитини гарячка, її імунна система бореться з інфекцією або хворобою. Немовлята з лихоманкою надто теплі на дотик і можуть виглядати спітнілими, почервонілими або блідими. Лихоманка часто є першою ознакою хвороби у дитини.

Діти надзвичайно чутливі до будь-яких негативних проявів навколишнього світу. У такий непростий час надзвичайно складно підтримувати свій психологічни

Причини страхів та агресії у дитини

Психологія | 12:00, 23.03.2023

Діти надзвичайно чутливі до будь-яких негативних проявів навколишнього світу. У такий непростий час надзвичайно складно підтримувати свій психологічний стан. Нелегко також забезпечувати спокійну та сприятливу для розвитку атмосферу вдома. До того ж п

За кожним великим відкриттям чи винаходом дорослого стоїть звичайна дитяча цікавість, яка з роками не згасла і не затьмяніла. Кожен винахідник та твор

Як розвивати цікавість у дитини?

Дитина | 10:00, 23.03.2023

За кожним великим відкриттям чи винаходом дорослого стоїть звичайна дитяча цікавість, яка з роками не згасла і не затьмяніла. Кожен винахідник та творець не просто створював щось нове. Усіма ними керувало непоборне бажання розібратися що, де, як і чо

Кишкові гази самі по собі навряд чи спричинять підвищення температури у вашої дитини. Якщо у неї лихоманка з кишковими симптомами, такими як діарея аб

Чи можуть гази викликати лихоманку у немовляти?

Дитина | 08:30, 23.03.2023

Кишкові гази самі по собі навряд чи спричинять підвищення температури у вашої дитини. Якщо у неї лихоманка з кишковими симптомами, такими як діарея або блювота, у неї може бути шлунково-кишкова хвороба. Однак, якщо вона відчуває фізичний дискомфорт і

Перші слова дитини завжди надихають батьків. Дитина починає спілкуватися з навколишнім світом. Але що робити, щоб розвиток мови не гальмувався, і розв

Як допомогти дитині розговоритися

Розвиток дитини | 08:00, 23.03.2023

Перші слова дитини завжди надихають батьків. Дитина починає спілкуватися з навколишнім світом. Але що робити, щоб розвиток мови не гальмувався, і розвивався належним чином?

Дитина має змалечку вчитися відстоювати свою думку, права і бажання. Але як виховати її так, щоб вона не ображала інших і таки чула опонентів у спорах

Як навчити дитину ввічливо відстоювати свою думку

Дитина | 07:00, 23.03.2023

Дитина має змалечку вчитися відстоювати свою думку, права і бажання. Але як виховати її так, щоб вона не ображала інших і таки чула опонентів у спорах? Де знайти ту середину між агресивною розбишакою і пасивною покорою? В психології існує термін «асе

Дитячі капризи завдають чимало проблем та клопоту батькам. Це один із видів прояву негативних емоцій, з яким діти не можуть впоратися самостійно. Якщо

5 ігор, які допоможуть заспокоїти вередливу дитину

Ігри та іграшки | 05:00, 23.03.2023

Дитячі капризи завдають чимало проблем та клопоту батькам. Це один із видів прояву негативних емоцій, з яким діти не можуть впоратися самостійно. Якщо не працювати з цим, капризи та істерики можуть з'являтися знову і знову.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: