6 принципів покарання, які не завдадуть шкоди самооцінці дитини

Adoption
Date
  • 3402 Переглядів
Згідно зі статистикою, практично кожен з батьків впевнений в тому, що він прекрасно виховує свою дитину. Насправді ж все виходить не так гладко. Як правило, помилки зводяться до невміння контролювати емоції і призначати рівноцінне прогріху покарання. Це, у свою чергу, має неприємні наслідки для подальшого життя дитини: у неї формуються комплекси, страхи і неадекватні життєві переконання.

4458_11.jpg (23.17 Kb)

Звісно, ніхто не любить сварити малят, але іноді це робити доводиться. Розібратися в цьому запитанні нам допоможуть поради фахівців, які знають, яке покарання і в яких ситуаціях необхідне.

1. За вчинки без злого наміру не карають
У більшості випадків дитиною керує не прагнення нашкодити, а інстинкт першовідкривача. Якщо малюк виходив у своїх діях зі схожих міркувань, його варто підтримати, навіть якщо за вчинком виникла неприємність. Те ж саме стосується ситуацій, спричинених банальною випадковістю. Дитині потрібно поспівчувати і підказати, як виправити наслідки.

Караючи за ненавмисні промахи, батьки ризикують виховати нерішучу людину. Вона буде ідеальним виконавцем, оскільки звикла бездоганно поводитися в присутності авторитетної особистості. Серйозні самостійні рішення такий дорослий приймати не зможе, та й відповідальністю теж зазвичай не відрізняється.

2. Заборона і прохання – різні речі
Такі ситуації називають стереотипними діями. Як правило, грішать цим прихильники традиційного виховання. Мотивація дорослого в такому випадку проста: «тому що так треба» або «тому що так робили мої батьки». Скажімо, між фразами «не грав би ти в ігри» і «не грай в ігри» величезна різниця: у першому випадку це прохання, у другому – наказ. Сварити за невиконання необхідно тільки в останній ситуації.

Емоційно сильну дитину це не травмує, а чутливу може поранити. У дорослому житті у неї сформується почуття провини. Вона буде виконувати прохання абсолютно всіх шановних нею людей, оскільки боїться негативних наслідків відмови.

3. Карати варто холоднокровно, без емоцій
Якщо дитина не хоче слухатися, деякі батьки відчувають неконтрольовану лють, хоча взагалі пристрасно люблять своє дитя. Часто це пов’язується з наявністю у дорослих занадто високих очікувань щодо дитини. А коли ці очікування зустрічаються з реальністю, батьки відчувають незадоволеність. Такі емоції потрібно просто применшувати.

Дитину зі здоровою психікою часті крики і запальність батьків навряд чи зачеплять, а от, якщо малюк занадто вразливий, в майбутньому у нього можуть виникнути проблеми. Серед них психологи називають прийняття статусу жертви і залежність від людей, які мають вищий соціальний статус.

4. Публічне покарання заборонене
Публічне покарання формує у дитини почуття сорому перед колективом і часто озлобленість щодо батьків. Психологи не рекомендують вживати навіть такі популярні фрази, як «а що скажуть інші?». Приблизно те ж саме, до речі, відбувається і при публічному заохоченні, тільки формується не сором, а нарцисичні тенденції.

Малюк, який змирився з прилюдними «прочуханками», постійно відчуває себе приниженим і очікує повторення екзекуції. У дорослому житті він перетвориться на людину, що повністю покладається на думку більшості. Приймати рішення, виходячи з особистих уявлень про світ, він навряд чи зважиться.

5. Якщо лякали покаранням, потрібно покарати
Якщо дорослий обіцяв покарання, його потрібно втілити в життя. Невиконана загроза, на думку дитячих психологів, гірша, ніж відсутність покарання взагалі. Дитина усвідомлює, що батьки кидають слова на вітер, і перестає їм довіряти. Система цінностей у неї нівелюється: вона не може зрозуміти різницю між поганим вчинком і добрим, оскільки чітка система контролю відсутня.

Втім, забути про покарання можна, якщо саме його очікування подіяло. Але до дитини в цьому випадку потрібно донести, що це не норма, а рідкісний виняток із правила.

6. Винний не відомий? Покарати всіх!
Якщо дорослий не впевнений в тому, хто винен, карати одну дитину – це не вихід. У тому випадку, якщо з малюком були друзі, краще утриматися від критики взагалі, оскільки чужих дітей лаяти, звичайно, не варто. Якщо ж це брати і сестри, а випадок серйозний і вимагає покарання, всіх дітей варто покарати.

В іншому випадку «винуватець» заробить комплекс жертви і в майбутньому легко може стати хлопчиком або дівчинкою для биття. А у інших розвинеться завищена самооцінка і почуття недоторканності, що теж навряд чи добре позначиться на їх дорослому житті. Зрозуміло, наслідки будуть тільки в тому випадку, якщо батьки регулярно карають когось одного.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: дитина, виховання, покарання, карати, карати дитину


Система Orphus

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:


Новини по темі

Як і чому потрібно обмежувати час перебування дитини в світі яскравих картинок, розповіла дитяча логопединя Дар'я Горбачова.

Чи впливають гаджети на розвиток мови у дитини?

Дитина | 08:00, 19.05.2022

Як і чому потрібно обмежувати час перебування дитини в світі яскравих картинок, розповіла дитяча логопединя Дар'я Горбачова.

Викрадення та зникнення дітей, на жаль, не рідкість у наш час. І щоб знизити ймовірність трагедії, експерти рекомендують більше уваги приділяти питанн

Чому не можна забороняти дітям кричати?

Психологія | 05:00, 19.05.2022

Викрадення та зникнення дітей, на жаль, не рідкість у наш час. І щоб знизити ймовірність трагедії, експерти рекомендують більше уваги приділяти питанням виховання та безпеки.

Деколи вранці ви можете бути стривожені, коли виявите, що ваша дитина спить у спітнілому одязі та на спітнілих простирадлах, або хвилюватися, коли ваш

Потовиділення немовлят

Дитина | 01:30, 19.05.2022

Деколи вранці ви можете бути стривожені, коли виявите, що ваша дитина спить у спітнілому одязі та на спітнілих простирадлах, або хвилюватися, коли ваша дитина плаче так сильно, що починає пітніти. Немовлята, навіть новонароджені, мають повністю розви

Немовлята під час сну сіпаються, булькають, перестають дихати, махають руками і кричать уві сні. Вся ця поведінка нормальна і посмикування, швидше за

Чому новонароджений здригається під час сну?

Дитина | 00:30, 19.05.2022

Немовлята під час сну сіпаються, булькають, перестають дихати, махають руками і кричать уві сні. Вся ця поведінка нормальна і посмикування, швидше за все, є результатом циклу REM або рефлексу Моро.

Фізична гра включає в себе заняття, які використовують фізичні рухи, щоб дозволити дітям використовувати свою енергію і це дає дітям можливість розвив

Значення фізичної гри в розвитку дитини

Дитина | 23:00, 18.05.2022

Фізична гра включає в себе заняття, які використовують фізичні рухи, щоб дозволити дітям використовувати свою енергію і це дає дітям можливість розвивати велику і дрібну моторику, вивчати нове та спілкуватися. Фізичні ігри також корисні для здоров’я

Чи шкідливо це?

Чому дитина ходить на пальчиках?

Дитина | 12:00, 18.05.2022

Чи шкідливо це?

Малюки до чотиримісячного віку (а то і довше) часто страждають від болю в животі – так званих коліків, за яких немовля постійно плаче, погано спить і

Як допомогти дитині з коліками

Немовля | 07:00, 18.05.2022

Малюки до чотиримісячного віку (а то і довше) часто страждають від болю в животі – так званих коліків, за яких немовля постійно плаче, погано спить і весь час підтискає ніжки. Здебільшого причина такого неприємного стану дитини полягає в особливостях

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: