Як проходить адаптація дитини до садка

Adoption
Date
  • 1605 Переглядів
Для багатьох батьків можливість відправити дитину в дитячий садок прекрасна і приваблива. Однак на шляху між вами та вільним часом, тишею, денним сном та гарячим харчуванням стоїть вона – страшна та неминуча адаптація.

34_5252_ua.jpg (39.62 Kb)


Це той самий етап, коли ваша дитина ридає в три струмки в роздягальні групи, а ви їдете на роботу і почуваєтеся найгіршим батьком у світі. Ми вирішили розібратися, як може відбуватися адаптація, на що звернути увагу, і як пом'якшити цей процес для вас та для дитини.

Що таке адаптація?
Адаптаційний період у дитсадку — це період, коли дитина пристосовується до нової йому ситуації. Важливо пам'ятати про те, що адаптація і пристосування не можна прирівнювати до любові і натхнення - дитина може успішно адаптуватися до дитячого садка, але це означає, що їй там дуже подобається.

Скільки триває адаптація?
Тривалість періоду, в який дитина звикне ходити в дитячий садок (і перестане страшно ридати в роздягальні) залежить від того, як ця адаптація проходить. Якщо все йде легко і добре, повний адаптаційний період може тривати 10-15 днів.

Адаптація середньої тяжкості пройде за місяць, а важка адаптація може тривати від двох до шести місяців і бути вже небезпечною для дитини, якою перебуває у стані постійного стресу та напруження. В середньому прийнято вважати, що через один-два місяці більшість дітей вже повністю адаптовані до дитячого садка і можуть ходити без проблем.

Як зрозуміти, що адаптація відбувається добре?
Період пристосування до садівського життя зазвичай минає нелегко. Однак, якщо все йде за планом, ви досить швидко зможете помітити позитивні ознаки того, що дитина поступово адаптується. Ось як це можна зрозуміти:

Дитина з часом рідше плаче і менше вередує.
Дитина швидко перемикається (спочатку плаче у роздягальні, але потім спокійно біжить грати у групу).
Після вихідних або хвороби дитина з радістю повертається до саду (навіть якщо до цього не дуже хотіла туди йти).
У дитячому садку у дитини є те, що їй подобається (улюблені заняття, їжа, іграшки, друзі).

Що має насторожити батьків?
На жаль, не всі діти з легкістю можуть звикнути до умов життя, що змінилися. Комусь адаптація до саду взагалі дається вкрай важко — через вік або індивідуальні особливості. Ось на що варто звернути увагу батькам у процесі адаптації:

Дитина починає частіше плакати і більше вередувати.
Перебуваючи в саду, дитина поводиться невластиво, наприклад, цілий день сумує або виявляє агресію.
Дитина бурхливо реагує на згадки про сад, починає плакати і кричати.
Після відвідування саду дитина на довгий час стає «некерованою» (якщо це відбувається лише ввечері після садка, то це нормально).
Дитина часто хворіє, після хвороби не хоче повертатися, часто скаржиться на здоров'я, щоби не ходити в сад.
Якщо адаптація сильно затягується (від двох до шести місяців), вона може негативно впливати на стан здоров'я дитини: вона починає часто хворіти, погано спати, втрачає вже отримані навички, страждає від фізичного та психічного виснаження організму.

Ймовірно, якщо батьки помітили, що дитина вкрай тяжко переносить адаптацію до дитячого садка, їм варто розглянути альтернативні варіанти (або спробувати перевести дитину в інший садок — іноді навіть це здатне змінити ситуацію).

Як полегшити процес адаптації?
Неможливо передбачити, як перенесе адаптацію до саду конкретна дитина, проте можна спробувати зробити перехід до дитсадкового життя не таким великим потрясінням.

Для початку давайте розберемося, до чого дитині належить звикнути в саду:

Суворий режим та розпорядок дня.
Нові дорослі (вихователі, нянечки, викладачі).
Нові діти та спілкування в колективі.
Незнайома їжа та відсутність вибору (тобто макарони не кожен день).
Відсутність батьків.
Нові вимоги до поведінки дитини.

Відповідно, для того, щоб процес адаптації пройшов трохи легше, батьки можуть спробувати привнести елементи дитсадкового життя у свою повсякденну рутину. Наприклад, почати жити за режимом, схожим на те, що буде в дитячому садку (включає в себе денний сон і час прийомів їжі) і переконатися, що у дитини є досвід взаємодії з іншими дорослими крім батьків (родичі, дорослі друзі, бебісітери), та з іншими дітьми (наприклад, на дитячому майданчику). Це базові поради, які допоможуть полегшити процес адаптації.

Ось, що ще рекомендують психологи тим, хто вперше віддає дітей у садок:

Адаптуйте дитину поступово. Якщо така можливість є, не віддавайте малюка в садок на повний день - почніть з кількох годин, а потім поступово збільшуйте час перебування.
Говоріть заздалегідь. Крім простого «ти скоро підеш у садок» приділіть час, щоб проговорити з дитиною весь процес перебування в саду: розпорядок дня, взаємодія з дітьми та вихователями.
Тримайте слово. Заздалегідь поясніть дитині, коли ви за нею прийдете, і обов'язково прийдіть у вказаний час.
Завжди прощайтеся. Незважаючи на те, що іноді, здається, простіше сховатися під шумок і уникнути сліз розлучення, сучасні психологи радять батькам ніколи не зникати без попередження — це важливо для підтримки довірчих відносин між вами і дитиною.
Дайте із собою оберіг. Це може бути улюблена іграшка, сімейна фотографія, футболка з улюбленим мультгероєм - щось, що підтримає дитину, нагадає про будинок і допоможе відчути себе спокійніше та впевненіше.
Заведіть спеціальний обряд. Заздалегідь обговоріть з дитиною, як ви прощатиметеся. Наприклад, два поцілунки в щоки, міцні обійми чи будь-який інший ритуал, який сподобається і дитині, і вам. Повторюйте його щодня перед тим, як піти, щоб дитина знала, чого їй чекати, і в який момент ваше прощання закінчено.
Утримайтеся від великих змін напередодні саду. Якщо це можливо, уникайте додаткового стресу вдома. Це стосується переїздів, великого ремонту, привчання до горщика або до власного ліжка, появи у будинку тварин чи раптових гостей. Похід у дитячий садок і так є величезним джерелом стресу для дитини, а тому буде краще, якщо будинок і сім'я в цей період залишаться для нього чимось надійним та незмінним.
Читайте книги. Зараз існує безліч дитячих книг, герої яких йдуть у дитячий садок. Так ви підготуєте дитину до того, що її чекає в дитячому садку, як зміниться її розклад, і зможете обговорити питання, що її хвилюють.
Зберігайте спокій. Навіть якщо ви переконливо розповідаєте дитині про блага дитячого садка, але ваш голос тремтить, обдурити не вдасться. Будьте спокійні, впевнені та доброзичливі – це дуже важливо для психологічного настрою дитини.
Ідіть відразу. Відправивши дитину в дитячий садок (особливо якщо це було непросто) йдіть відразу, не повертайтеся, не стійте у дверях і не заглядайте у вікна. Вчиняючи так, ви не тільки додаєте переживань дитині та вихователям, але й демонструєте свою недовіру, яка передається дитині.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: мама, сайт для мам, вагітність, дитина, пологи, дієта, адаптація, дитини, дитині, дитину, процес, Дитина, дитячий, дитячого, батьків


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Чи безпечні вони? Чи варто хвилюватися, якщо у дитини йде з неї кров?

Що батькам потрібно знати про родимки у дітей

Здоров'я | 07:40, 14.04.2024

Чи безпечні вони? Чи варто хвилюватися, якщо у дитини йде з неї кров?

Коли дитина хвилюється, батьки одразу хочуть її заспокоїти і підтримати. І в ці моменти говорять: «Не бійся». Психологиня зазначила, чому так робити н

Психолог розповів, як підтримати невпевнених в собі дітей

Дитина | 06:20, 14.04.2024

Коли дитина хвилюється, батьки одразу хочуть її заспокоїти і підтримати. І в ці моменти говорять: «Не бійся». Психологиня зазначила, чому так робити не варто.

Чи бувало, що дитина раптово відмовляється їсти улюблені страви, або ж їсть дуже мало і це ніяк не пов'язано з її здоров'ям?

Їжа не повинна бути подарунком чи покаранням: Лікар розповів, як змінити харчову поведінку у дітей

Дитяче харчування | 00:30, 14.04.2024

Чи бувало, що дитина раптово відмовляється їсти улюблені страви, або ж їсть дуже мало і це ніяк не пов'язано з її здоров'ям?

Поїти чи не поїти немовля? А з якого віку дитині можна давати пити воду? Чи краще морс? Або компот? А скільки рідини в нормі повинна випивати дитина?

«Вода надміру навантажує незрілі нирки дитини»: чим поїти малюка в спеку?

Дитина | 12:10, 13.04.2024

Поїти чи не поїти немовля? А з якого віку дитині можна давати пити воду? Чи краще морс? Або компот? А скільки рідини в нормі повинна випивати дитина?

Вчені з Австралії заявили, що їм вдалоя встановити причину синдрому раптової дитячої смерті (СВДС). Виявляється, щороку у світі від синдрому помирає 2

Вчені розкрили загадку раптової смерті немовлят уві сні

Немовля | 10:30, 13.04.2024

Вчені з Австралії заявили, що їм вдалоя встановити причину синдрому раптової дитячої смерті (СВДС). Виявляється, щороку у світі від синдрому помирає 20% дітей у віці від народження до року.

Атопічний дерматит у дітей має схильність повторюватися і загострюватися в окремі періоди. Дерматологиня Катерина Бакіко дала поради, як уникнути заго

Пляшка з прохолодною водою і рушник: лікарка розповіла, як боротись з атопічним дерматитом у дітей

Хвороби | 09:30, 13.04.2024

Атопічний дерматит у дітей має схильність повторюватися і загострюватися в окремі періоди. Дерматологиня Катерина Бакіко дала поради, як уникнути загострення влітку та вберегти шкіру від подразників у цей перод.

Йшов, упав, отямився - гібс. Зі струсом мозку щось схоже, особливо якщо мова йде про дітей. Як їх не пильнуй, вони у будь-яку мить можуть впасти і сил

Діти найчастіше дістають струс мозку у віці до 4 років - медики

Хвороби | 08:30, 13.04.2024

Йшов, упав, отямився - гібс. Зі струсом мозку щось схоже, особливо якщо мова йде про дітей. Як їх не пильнуй, вони у будь-яку мить можуть впасти і сильно вдаритися головою.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: