Що робити батькам, якщо дитина шукає в собі хибні психічні розлади?

Adoption
Date
  • 157 Переглядів
Психолог Євген Герасимов дав поради, що робити батькам, чия дитина раптом поставила собі психіатричний діагноз за відео або подкастом.

4525_1.jpg (45.72 Kb)


Цікавитись психологією – пізнавально та корисно, однак слід уважно обирати джерела інформації. Надто багато псевдоекспертів дають поради щодо ментального здоров’я. Як наслідок – діти і підлітки можуть помилково вважати, що у них РДУГ, депресія, підвищена тривожність або інші ментальні розлади.

Контент на тему психології – в тренді. Наприклад, у першій десятці Apple Podcasts є декілька подкастів про психологію. Різні шоу та відео з подібним контентом знаходиться у топах YouTube, збираючи десятки та сотні тисяч переглядів. Теж саме стосується і TikTok: там і жартома, і з серйозним повчальним тоном тисячі користувачів обговорюють різні психологічні аспекти.

Зазвичай, у таких відео чи шоу розповідають про психологічні портрети особистостей, розбір стосунків з погляду психолога або поради щодо психологічного стану. Однак відповідний контент публікують як кваліфіковані психологи, так і звичайні люди, які просто цікавляться темою та не мають належної освіти.

Нефахові поради інколи призводять до того, що користувачам, зокрема дітям та підліткам, починає здаватися, що у них є проблеми з психічним здоров’ям. Спираючись на описані симптоми, вони діагностують у себе РДУГ, депресію чи підвищену тривожність. Або ж – навпаки: не йти до спеціаліста, бо так порадили на шоу.

Вчені, які досліджують вплив соцмереж, помітили зростання кількості молодих людей, які "знаходять" у себе різноманітні психічні розлади та хвороби за допомогою відповідного контенту. До прикладу, у дослідженні Canadian Journal of Psychiatry проаналізували 100 відео з TikTok про РДУГ, половину з них класифікували як ті, що вводять в оману, і лише 20 роликів віднесли до корисних.

А в дослідженні Thapa et al, де проаналізували відео YouTube про РДУГ, виявили, що 38% відео вводять в оману, і лише 5% були корисними. Вчені зауважують, що не всі симптоми, про які говорять у відповідних роликах, є дійсно симптомами РДУГ чи депресії, однак більшість на це не зважає.

Чому ми схильні ставити собі діагнози і тривожимося через це?
На думку Євгена Герасимова, тема психологічного стану і ментального здоров’я стає все популярнішою і це добре. Якщо раніше люди сприймали психологічні проблеми як "не суттєві" і намагалися впоратися з ними самостійно, тепер дещо змінилося. Втім стигматизація психологів частково лишається, а ще постає питання вартості їхніх послуг. У результаті люди замінюють похід до психотерапевта переглядом тематичного контенту. "Це для них найлегший спосіб нібито розібратися в собі", – додав психолог Євген Герасимов.

Втім це призводить до фейкових діагнозів, які люди ставлять собі самостійно. І починають їх боятися. У групі ризику – діти, адже вони вразливіші та чутливіші.

За словами фахівця, так влаштований наш мозок. Коли ми тривожимося, починаємо гуглити про це інформацію в Мережі. В результаті – обов’язково знаходимо безліч хвороб, що схожі за симптомами. А деякі симптоми ми починаємо знаходити в собі вже після пошуків в інтернеті. Як наслідок – ставимо самі собі діагнози, які можуть бути хибними. Це стосується не лише дітей, а й дорослих.

Що робити батькам, якщо дитина сама поставила собі діагноз?
Якщо дитина сказала батькам про свої побоювання щодо РДУГ чи депресії, слід запитати її, звідки вона взяла таку інформацію, говорить Євген Герасимов. Він радить спробувати заспокоїти дитину та звернутися до спеціаліста, перш ніж погоджуватися з цим припущенням, або одразу ж відмітати його.

Психолог наголошує: визначити психіатричний діагноз за допомогою відео чи книжки – неможливо. Більш того – такі діагнози подекуди не можуть встановити навіть психологи. Це може зробити лише фаховий психіатр.

"Якщо це досвідчений психолог, то він при розмові зрозуміє, що щось не так, скерує до психіатра, якщо у цьому є потреба. Депресія та РДУГ – це діагнози, а його має ставити виключно лікар-психіатр. Він може назначати медикаментозне лікування, так і просто рекомендувати звернутися до психолога, аби пропрацювати це. Все залежатиме від того, в якому стані буде пацієнт", – зауважив Євген Герасимов.

Він радить батькам підтримати своїх дітей і не знецінювати їхні переживання. Зокрема говорити про проблеми, які тривожать дітей, та пропонувати вирішити їх. Наприклад, сходити разом до лікаря, аби він підтвердив чи спростував побоювання дитини.

"Не слід разом шукати діагнози в Інтернеті, бо можете ще більше накручувати себе всією родиною", – додав Євген Герасимов.

Якщо дитина боїться йти до лікаря, слід запропонувати сходити разом. Психолог запевняє, що перша зустріч, як правило, спільна. Батьки разом із дитиною зможуть познайомитися з фахівцем і розібратися, як рухатися далі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: дитина, батьки, психічні розлади, ставити собі діагноз


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

9 причин, чому дитина не хоче їсти

Дитяче харчування | 00:30, 29.11.2023

"Ложечку за маму, ложечку за тата ... З'їж кашку, а то не виростеш ... Якщо не їстимеш, мультик не дивитимешся ..." Умовляннями, погрозами, хитрощами, з піснями і танцями батьки намагаються нагодувати своїх малоїжок.

Зміна клімату збільшить кількість дітей, які народяться з вадами серця. Упродовж 2025-2035-х очікують різку зміну клімату. За цей період до 7 тис. збі

Чому все більше дітей народжується з вадами серця?

Дитина | 08:20, 28.11.2023

Зміна клімату збільшить кількість дітей, які народяться з вадами серця. Упродовж 2025-2035-х очікують різку зміну клімату. За цей період до 7 тис. збільшиться кількість вад серця у дітей.

Шкільний вік - один з найважливіших періодів для розвитку зорового аналізатора, тому профілактичні огляди необхідно проходити два рази на рік.

Чому прогресує короткозорість у дітей?

Дитина | 06:20, 27.11.2023

Шкільний вік - один з найважливіших періодів для розвитку зорового аналізатора, тому профілактичні огляди необхідно проходити два рази на рік.

Діти повинні навчитися говорити до 3 років. Якщо у малюка затримка мовлення, то слід звертатися до фахівців. Ваду можуть викликати психічні захворюван

Як допомогти дитині почати говорити: поради психолога

Розвиток дитини | 02:00, 27.11.2023

Діти повинні навчитися говорити до 3 років. Якщо у малюка затримка мовлення, то слід звертатися до фахівців. Ваду можуть викликати психічні захворювання чи аутизм.

Частіше немовлята народжуються з сіро-блакитними очима. В когось колір більш синій, в когось більш сірий. Однак, через декілька місяців змінюються від

Чому в дітей змінюється колір очей?

Дитина | 00:30, 27.11.2023

Частіше немовлята народжуються з сіро-блакитними очима. В когось колір більш синій, в когось більш сірий. Однак, через декілька місяців змінюються відтінок. Чому так відбувається?

Маленькі футболісти можуть натрапити на серйозну проблему зі здоров'ям після першого сезону тренувань.

Як гра у футбол впливає на здоров'я дитини?

Здоров'я | 08:20, 26.11.2023

Маленькі футболісти можуть натрапити на серйозну проблему зі здоров'ям після першого сезону тренувань.

Для того, щоб не пропустити захворювання чи порушення розвитку, дитину до року потрібно показати кільком лікарям.

Яким лікарям потрібно показати дитину до року?

Немовля | 07:30, 26.11.2023

Для того, щоб не пропустити захворювання чи порушення розвитку, дитину до року потрібно показати кільком лікарям.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: