До кого звернутись по допомогу: психолог чи психотерапевт?

Adoption
Date
  • 205 Переглядів
Війна вплинула на ментальний стан українців. Зараз кожен із нас може потребувати психологічної допомоги, але не розуміти, до кого треба звернутися. Отож, сьогодні ти дізнаєшся про відмінності між лікарями, які надають психологічну допомогу. За яких симптомів або життєвих ситуацій треба йти до психолога і психотерапевта.

0364_2.jpg (38.71 Kb)


Психолог

Психолог — це перший етап у психологічній допомозі. Він допомагає впоратися з буденними питаннями, конфліктами та працює з легкими формами психологічних та емоційних занепадів пацієнта.

Щоб стати психологом в Україні, достатньо закінчити вищу освіту за певною спеціалізацією: клінічна, практична й сімейна психологія тощо.

Однак простої спеціалізації й університетського курсу часто бракує, щоб почати повноцінну роботу. Психологи мають обрати метод, у якому вони будуть розвиватися та працювати.

З найбільш відомих методів можна виокремити:

- психоаналіз
- гештальт-терапія
- транзакційний аналіз
- когнітивно-поведінкова терапія
- позитивна психотерапія

Тоді вже клієнт сам обирає, який метод хотів би спробувати, та відповідно до цього підбирає психолога.

Психотерапевт

Цей лікар є наступною ланкою в ієрархії психологічної допомоги. Він розглядає більш серйозні та важкі випадки психологічної або емоційної кризи.

Навчання на психотерапевта триває від чотирьох до п’яти років та надається закладами, що сертифікуються і визнаються міжнародними організаціями.

Це означає, що видати диплом кваліфікованого психотерапевта тобі може лише заклад, який визнає хоча б одна міжнародна організація у сфері психології.

Психотерапевт може працювати як психологом, так і надавати психотерапевтичну допомогу, беручи складніші випадки.

Коли звертатися до психолога
Отож, ми вже з’ясували, що психолог береться за випадки, коли людина цілком здорова, але вона хоче розібратися в собі й житті, покращити себе, розібратися з неприємними ситуаціями тощо.

До психолога треба йти, якщо:

- Є чітке розуміння проблеми або конкретний запит. Це виникло вперше, і ти не знаєш, як впоратися з цією ситуацією самотужки.
- Зараз ти переживаєш кризовий період або намагаєшся впоратися з важкими життєвими обставинами, відчуваєш, що тобі необхідно з кимось про це поговорити. Наприклад, тобі треба підтримка в темах про важке розлучення, втрату близької людини, втрату роботи тощо.
- Тебе хвилюють конфлікти та сварки в особистому житті, ти хочеш їх вирішити.
- У тебе все гаразд, але ти прагнеш покращити якість свого життя. Наприклад, позбутися установок і комплексів, які заважать вийти на новий рівень.

Коли звертатися до психотерапевта
Психотерапевт тобі треба, якщо ти маєш глибші переживання, які впливають на фізичний стан. До прикладу: апатія, депресія, тривога тощо.

Тобі до психотерапевта, якщо:

- Ти усвідомлюєш, що в житті часто повторюються типові неприємні ситуації. Ти прагнеш розібратися, чому так відбувається.
- Тобі здається, що способи реагування або поведінка негативно впливають на твої стосунки, соціальне життя, роботу та інші сфери, і ти прагнеш це змінити.
- Є відчуття, що сенс життя втрачено, ти не розумієш, ким є насправді, не отримуєш задоволення від звичних справ та не знаходиш шляхів, як із цим впоратися самостійно.
- Виринають неприємні спогади з дитинства. Відчуваєш, що батьки мають вплив, який є недоречним для твого віку або статусу.
- Твої стосунки з батьками – конфліктні або заважають різним сферам життя. Наприклад, роботі, особистим стосункам тощо.
- Був травматичний досвід, наслідки та вплив якого відчуваються і в сьогоденні. Тобі потрібна допомога, щоб із цим впоратися. Простими словами, звертайся, якщо в тебе ПТСР.
- У тебе діагностоване важке захворювання, яке може закінчитися летально: рак, аутоімунне захворювання тощо — це емоційно виснажує і потрібна підтримка.
- У тебе діагностований психічний розлад: депресія, тривожний розлад, біполярний розлад, шизофренія.
- У таких випадках, перш ніж йти до психіатра за медикаментозними препаратами, треба спробувати психотерапію. Вона допоможе віднайти глибинні причини розладу й змінити хибні переконання. В такому разі можна обійтися і без препаратів.

Наостанок, до психотерапевта варто йти, коли попри сумлінне виконання рекомендацій психолога, стан почав тільки погіршуватися.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: психолог, психотерапевт, психолог чи психотерапевт


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Коли дитина хвилюється, батьки одразу хочуть її заспокоїти і підтримати. І в ці моменти говорять: «Не бійся». Психологиня зазначила, чому так робити н

Психолог розповів, як підтримати невпевнених в собі дітей

Дитина | 06:20, 14.04.2024

Коли дитина хвилюється, батьки одразу хочуть її заспокоїти і підтримати. І в ці моменти говорять: «Не бійся». Психологиня зазначила, чому так робити не варто.

Вже більше двох років ми перебуваємо у стресі. Як з цим боротися, як вибратися з цього стану? Про це говоримо далі.

Психологиня розповіла, як боротись з апатією під час війни

Психологія | 01:20, 13.04.2024

Вже більше двох років ми перебуваємо у стресі. Як з цим боротися, як вибратися з цього стану? Про це говоримо далі.

Цей період складно пережити. Стільки болю, розчарувань і образ. І це - для дорослих. А уявіть, як складно дитині: її сім'я руйнується - світ, який зда

Не виливайте на дітей свій біль: поради психолога, як допомогти дитині пережити розлучення батьків

Сімейні справи | 10:30, 12.04.2024

Цей період складно пережити. Стільки болю, розчарувань і образ. І це - для дорослих. А уявіть, як складно дитині: її сім'я руйнується - світ, який здавався абсолютним захистом і прихистком, в одну мить зникає. І тепер мама з татом постійно сваряться

Сучасні діти знають свої кордони, проте, це не захищає їх від тих, хто звик виливати свою агресію на інших. І, як виявилося, така поведінка негативно

Булінг негативно впливає не тільки на дитину-жертву, а й на того, хто ображає - психологи

Психологія | 08:30, 12.04.2024

Сучасні діти знають свої кордони, проте, це не захищає їх від тих, хто звик виливати свою агресію на інших. І, як виявилося, така поведінка негативно відбивається не лише на жертві.

Як би сильно ми не любили своїх дітей, та іноді нам важко їх зрозуміти. Особливо коли мова йде про підлітків. Щоб мамі і татові було легше, пропонуємо

3 чудові книги для батьків про дитячу психологію

Психологія | 01:20, 12.04.2024

Як би сильно ми не любили своїх дітей, та іноді нам важко їх зрозуміти. Особливо коли мова йде про підлітків. Щоб мамі і татові було легше, пропонуємо ознайомитися з наступною літературою.

Війна змінила життя кожного українця. Так чи інакше вона торкнулась усіх. І дітей особливо. Навіть якщо ви знаходитесь далеко від бойоіих дій, це ще н

Як щоденна рутина підтримує дітей під час війни?

Дитина | 00:30, 12.04.2024

Війна змінила життя кожного українця. Так чи інакше вона торкнулась усіх. І дітей особливо. Навіть якщо ви знаходитесь далеко від бойоіих дій, це ще не означає, що ваша дитина не переживає стрес через те, що відбувається навколо неї. І як батькам пот

Дуже важливо підготувати дитину до школи. І мова тут не про те, щоб навчити її читати чи писати. Мова про психологічну підготовку. Про те, що дитина п

10 фраз, які батьки повинні сказати своїй дитині, коли вона йде в 1 клас

Школярі | 10:30, 11.04.2024

Дуже важливо підготувати дитину до школи. І мова тут не про те, щоб навчити її читати чи писати. Мова про психологічну підготовку. Про те, що дитина повинна знати не лише свої обов'язки, як учня, а й про свої ПРАВА!

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: