Чому підлітки бувають жорстокими?

Adoption
Date
  • 234 Переглядів
Більшість батьків помічають, як однолітки їхніх дітей поводяться жорстоко по відношенню до їх дітей або до інших однокласників чи друзів. Чому так відбувається, чому діти, особливо підлітки, стають жорстокими?

1863_stailsranlmldsz.jpg (34. Kb)


Час від часу суспільство сколихують історії про жорстоке поводження дітей чи підлітків зі своїми однолітками. Головна причина агресії - страх. Для підлітка, як відомо, є два головні "страхи": невже я такий, як усі, і невже я не такий, як усі. На психологічній розтяжці між ними зазвичай проходить болісний процес формування особистості. Коли переважує перший страх - дитина поводиться всупереч загальноприйнятим нормам, немов кидаючи виклик суспільству. У такому стані підліток здатен нагрубіянити, вдарити, скоїти щось жахливе.

Боячись бути не як усі, діти часто не протистоять чиїйсь непристойній чи неадекватній поведінці. Особливо, якщо погано вчиняє неформальний ватажок їхньої компанії. Спостерігати, як б'ють чи принижують когось, ще й знімати процес на відео - ганебно. І діти це прекрасно знають. Але перебуваючи у своїй "зграї", вони керуються психологією натовпу.

Потім вдома чи в кабінеті директора кожен сам по собі не може пояснити ниций вчинок, чим несамовито дратує батьків і вихователів. Дитині дійсно важко сформулювати, що з нею відбувається.

До численних страхів, несвобод і залежностей підліткового періоду, які й спричиняють жорстокість до інших, тепер додається ще й почуття провини й сорому.

Підлітки намацують власні психологічні кордони, заодно перевіряючи на міцність особистісні межі інших. Та особливість свободи вчинків у такому віці як правило слабко корелює з відповідальністю за них.

Саме неусвідомлення відповідальності на тлі властивої дітям слабкої емпатії до чужого болю й призводить часом до особливої жорстокості.

Але ж, щоби самостверджуватися, не обов'язково знущатися над слабшими, подумаєте ви. Дорослі, осмислюючи вчинки, здатні керувати власною агресією, хоча б з огляду на можливі юридичні наслідки.

Діти ж діють емоційно, для них немає напівтонів, а є лише гарний і поганий, свій і чужий.

Чомусь прийнято вважати, що принижують слабших, осіб з віктимним комплексом. А ініціатор булінгу - такий собі герой - злий, але сильний. Насправді все навпаки.

"Травлять" майже завжди оригінальних, талановитих, несхожих. Тих, хто дозволяє собі бути собою, навіть якщо це суперечить законам зграї чи юрби. Тобто тих, в кому відчувають майбутнього справжнього лідера.

Агресори в дитячих колективах - це часто невпевнені у собі хлопці або дівчата. Ображаючи однолітків, вони також несвідомо мстяться своїм батькам за жорстоке або, що ще гірше, холодне чи емоційно непередбачуване поводження. Коли мати, в залежності від настрою, за один і той самий вчинок може покарати або похвалити. Або зовсім не помітити.

І вибирають не слабших, а тих, в кого є жива "тканина" з індивідуальних цінностей, переконань, інтересів. Задача батьків - навчити дитину мати власну думку, вміти спокійно відмовляти, якщо щось не подобається. І так само поважати несхожість інших.

Навчити ж цьому можна лише на власному прикладі. Бо коли в родині панує диктат, лицемір'я, сварки, це навряд чи вдасться.

Поважайте особистість у своїй дитині, тоді з неї не виросте ані агресор, ані жертва, ані сторонній спостерігач. Бо, як відомо, в цьому трикутнику учасники періодично міняються ролями. Якщо ж так сталося, що ваші син чи дочка стали шкільними цапами-відбувайлами, кращий вихід - перевести до іншої школи. Це означає, що в старому колективі хибно ставляться до дитячих потреб і проблем. Від того, що ви боротиметеся з вітряками, вашій дитині легше не стане.

В жодному разі не перекладайте провину за те, що сталося, на дитину. Вона й без того страждає. Родина - єдиний острівець затишку для неї. Ваше завдання - вислуховувати, підтримувати. Але не нав'язуватися з розпитуваннями, бо підліток може замкнутися в собі. Необхідно дати синові чи дочці усвідомлення, що вони завжди можуть розраховувати на вашу підтримку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: психологія, дитина, жорстокість


Система Orphus

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:


Новини по темі

Зміна молочних зубів у дітей на постійні починається приблизно в 5 років, а закінчується до 15 років.

У якому віці в дитини випадають молочні зуби?

Дитина | 08:00, 08.09.2021

Зміна молочних зубів у дітей на постійні починається приблизно в 5 років, а закінчується до 15 років.

Озеленення класу - це чудово, але варто подбати про те, щоб вони не були алергенними, адже у сучасному світі дуже багато людей мають алергію на квіти.

Найкращі кімнатні рослини, які повинні бути у кожному класі

Школярі | 07:00, 08.09.2021

Озеленення класу - це чудово, але варто подбати про те, щоб вони не були алергенними, адже у сучасному світі дуже багато людей мають алергію на квіти.

Дитина, з малих років не розуміє англійської, а в юності вільно володіє, як мінімум, двома-трьома мовами, - «блакитна мрія» багатьох сучасних батьків.

Моя твоя не розуміє: 5 міфів про вивчення іноземної мови з дітьми

Дитина | 00:30, 08.09.2021

Дитина, з малих років не розуміє англійської, а в юності вільно володіє, як мінімум, двома-трьома мовами, - «блакитна мрія» багатьох сучасних батьків. Але мрія ця породжує безліч ілюзій і міфів.

Коли дитина йде до школи, за неї відповідає класний керівник і дирекція школи. Тому якщо щось з нею стається, або школярик погано себе почуває, дитину

Що має бути у шкільній дитячій аптечці

Школярі | 05:00, 05.09.2021

Коли дитина йде до школи, за неї відповідає класний керівник і дирекція школи. Тому якщо щось з нею стається, або школярик погано себе почуває, дитину відправляють до медсестри, яка повинна бути в кожній школі. Проте, в часи пандемії не завжди можна

Карієс - проблема не лише дорослих і тих діток, які вже мають постійні зуби, з молочними він теж

Якщо у дитини карієс молочних зубів, як лікувати?

Дитина | 08:00, 04.09.2021

Карієс - проблема не лише дорослих і тих діток, які вже мають постійні зуби, з молочними він теж "стається". Звісно, причина в спадковості і неправильному харчуванні дитини. Але як вирішити дану проблему?

Звичайно, дитяче

У яких покупках не можна відмовляти підлітку?

Дитина | 17:00, 02.09.2021

Звичайно, дитяче "хочу" потрібно обмежувати. Але як бути з підлітком, у якого потреби як у дорослого, а можливості - обмежені?Батькам в цілому буває важко зрозуміти дитину, що подорослішала - що вже казати про тему фінансів, коли дорослим взагалі не

Ми пропонуємо вам поради, як зробити виконання домашнього завдання не таким нудним і стомлюючим.

Як робити уроки з дитиною без скандалів

Навчання | 10:00, 01.09.2021

Ми пропонуємо вам поради, як зробити виконання домашнього завдання не таким нудним і стомлюючим.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: