Чому підлітки бувають жорстокими?

Adoption
Date
  • 99 Переглядів
Більшість батьків помічають, як однолітки їхніх дітей поводяться жорстоко по відношенню до їх дітей або до інших однокласників чи друзів. Чому так відбувається, чому діти, особливо підлітки, стають жорстокими?

1863_stailsranlmldsz.jpg (34. Kb)

Час від часу суспільство сколихують історії про жорстоке поводження дітей чи підлітків зі своїми однолітками. Головна причина агресії - страх. Для підлітка, як відомо, є два головні "страхи": невже я такий, як усі, і невже я не такий, як усі. На психологічній розтяжці між ними зазвичай проходить болісний процес формування особистості. Коли переважує перший страх - дитина поводиться всупереч загальноприйнятим нормам, немов кидаючи виклик суспільству. У такому стані підліток здатен нагрубіянити, вдарити, скоїти щось жахливе.

Боячись бути не як усі, діти часто не протистоять чиїйсь непристойній чи неадекватній поведінці. Особливо, якщо погано вчиняє неформальний ватажок їхньої компанії. Спостерігати, як б'ють чи принижують когось, ще й знімати процес на відео - ганебно. І діти це прекрасно знають. Але перебуваючи у своїй "зграї", вони керуються психологією натовпу.

Потім вдома чи в кабінеті директора кожен сам по собі не може пояснити ниций вчинок, чим несамовито дратує батьків і вихователів. Дитині дійсно важко сформулювати, що з нею відбувається.

До численних страхів, несвобод і залежностей підліткового періоду, які й спричиняють жорстокість до інших, тепер додається ще й почуття провини й сорому.

Підлітки намацують власні психологічні кордони, заодно перевіряючи на міцність особистісні межі інших. Та особливість свободи вчинків у такому віці як правило слабко корелює з відповідальністю за них.

Саме неусвідомлення відповідальності на тлі властивої дітям слабкої емпатії до чужого болю й призводить часом до особливої жорстокості.

Але ж, щоби самостверджуватися, не обов'язково знущатися над слабшими, подумаєте ви. Дорослі, осмислюючи вчинки, здатні керувати власною агресією, хоча б з огляду на можливі юридичні наслідки.

Діти ж діють емоційно, для них немає напівтонів, а є лише гарний і поганий, свій і чужий.

Чомусь прийнято вважати, що принижують слабших, осіб з віктимним комплексом. А ініціатор булінгу - такий собі герой - злий, але сильний. Насправді все навпаки.

"Травлять" майже завжди оригінальних, талановитих, несхожих. Тих, хто дозволяє собі бути собою, навіть якщо це суперечить законам зграї чи юрби. Тобто тих, в кому відчувають майбутнього справжнього лідера.

Агресори в дитячих колективах - це часто невпевнені у собі хлопці або дівчата. Ображаючи однолітків, вони також несвідомо мстяться своїм батькам за жорстоке або, що ще гірше, холодне чи емоційно непередбачуване поводження. Коли мати, в залежності від настрою, за один і той самий вчинок може покарати або похвалити. Або зовсім не помітити.

І вибирають не слабших, а тих, в кого є жива "тканина" з індивідуальних цінностей, переконань, інтересів. Задача батьків - навчити дитину мати власну думку, вміти спокійно відмовляти, якщо щось не подобається. І так само поважати несхожість інших.

Навчити ж цьому можна лише на власному прикладі. Бо коли в родині панує диктат, лицемір'я, сварки, це навряд чи вдасться.

Поважайте особистість у своїй дитині, тоді з неї не виросте ані агресор, ані жертва, ані сторонній спостерігач. Бо, як відомо, в цьому трикутнику учасники періодично міняються ролями. Якщо ж так сталося, що ваші син чи дочка стали шкільними цапами-відбувайлами, кращий вихід - перевести до іншої школи. Це означає, що в старому колективі хибно ставляться до дитячих потреб і проблем. Від того, що ви боротиметеся з вітряками, вашій дитині легше не стане.

В жодному разі не перекладайте провину за те, що сталося, на дитину. Вона й без того страждає. Родина - єдиний острівець затишку для неї. Ваше завдання - вислуховувати, підтримувати. Але не нав'язуватися з розпитуваннями, бо підліток може замкнутися в собі. Необхідно дати синові чи дочці усвідомлення, що вони завжди можуть розраховувати на вашу підтримку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: психологія, дитина, жорстокість


Система OrphusДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:


Новини по темі

Усі мами знають, що на вихідні діти не дають поспати, а в робочі дні їх складно розбудити, а як тільки розбудиш - починається плач і істерика. Як цьог

Як легко розбудити дитину до школи чи в садочок?

Дитина | 08:50, 06.01.2021

Усі мами знають, що на вихідні діти не дають поспати, а в робочі дні їх складно розбудити, а як тільки розбудиш - починається плач і істерика. Як цього уникнути?

Як допомогти дитині пережити невдачі в навчанні?

Дитина | 18:00, 30.12.2020

Погана успішність дуже часто стає проблемним питанням для сім'ї. Дитина може переживати стрес через те, що не справляється з кількістю завдань, рівнем їх складності і навантаженням в цілому.

Фастфуд призводить до депресії у підлітків

Дитина | 23:00, 25.12.2020

Співробітники Університету Алабами дослідили кілька десятків підлітків.

Як привчити дитину читати?

Дитина | 20:00, 24.12.2020

В ранньому віці діти не дуже люблять читати.

От виховуєшвиховуєш, а воно тобі раз - і істерика на всю вулицю, або на всю квартиру. І нема тому ради, як кажуть старші люди. Вмиявляється, батьки ча

Як мама і тато роблять свою дитину неслухняною?

Дитина | 22:45, 21.12.2020

От виховуєшвиховуєш, а воно тобі раз - і істерика на всю вулицю, або на всю квартиру. І нема тому ради, як кажуть старші люди. Вмиявляється, батьки часто самі підливають масла у вогонь.

Розлади харчової поведінки у підлітків: як визначити?

Школярі | 06:20, 17.12.2020

Саме в піділтковому віці можуть проявлятись розлади харчової поведінки.

У багатьох дітей проблема гризти ручки і олівці заходить занадто далеко. Школярі перетворюються на справжніх

Як відучити дитину гризти ручки і олівці

Школярі | 01:16, 11.12.2020

У багатьох дітей проблема гризти ручки і олівці заходить занадто далеко. Школярі перетворюються на справжніх "бобрів" і приносять додому огризки від олівців і зламані ручки, у яких відкушені ковпачки. Таку поведінку фахівці зараховують до неврологічн

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: