Вагітність і щеплення – робити чи не робити

Adoption
Date
  • 568 Переглядів
Новонароджена дитина вже від мами отримує специфічний захист, який допомагає їй протистояти вірусам до формування власного імунітету. Тому, у своєму прагненні максимально захистити свого малюка, майбутні мами часто задають питання – а чи роблять щеплення вагітним? Адже, з одного боку – мамин імунітет передається дитині, а, з іншого – вакцинація – це завжди ризик, і невідомо, чи все пройде без ускладнень.

1465_3.jpg (24.4 Kb)


Робити чи не робити щеплення вагітним
Відповідь на це питання неоднозначне. Переважна більшість лікарів вважає, що вагітність є протипоказанням для проведення профілактичної вакцинації. Це пояснюється фізіологічним зниженням імунітету під час вагітності. У зв’язку з цим формування імунної відповіді на щеплення може бути недостатнім, а ризик ускладнень після щеплень у вагітних набагато вище. До того ж, деякі вакцини є живими ослабленими культурами збудників – тобто, теоретично, можуть послужити причиною розвитку захворювання у вагітної і розвитку патологій у плоду – а такий поворот подій зовсім вже небажаний.

Які щеплення роблять вагітним
Деякі вакцини забезпечують тривалий імунітет, деякі – короткочасний. Одні вакцини захищають малюка від тих захворювань, які небезпечні саме в дитячому віці (наприклад, коклюш найбільш небезпечний для дітей до 2 років, тому з 6-ти років ревакцинація від коклюшу не проводиться). Від інших захворювань ревакцинація проводиться все життя (наприклад, від правця (стовбняк) проводять ревакцинацію довічно кожні 10 років, так як правець – смертельно небезпечне захворювання, і єдиний спосіб підвищити шанси на виживання – не захворіти їм). Саме для цього імунологами був розроблений календар щеплень, дотримуючись якого можна забезпечити нормальне формування імунного захисту від багатьох захворювань. Відповідно, якщо жінка регулярно відвідувала лікаря і отримала всі належні щеплення в строк – необхідності до позапланової імунізації від більшості захворювань немає. Якщо ж є сумніви у своєчасності отриманих щеплень, то питання потрібно вирішувати до вагітності. Це дозволить і сформуватися нормальному імунітету, і не піддавати непотрібному ризику плід.

Але з кожного правила є винятки, тому зупинимося докладніше, в яких випадках і які щеплення роблять вагітним. По-перше, це щеплення від грипу. Вакцинація від грипу робиться щорічно, за 4-6 тижнів до настання епідемії грипу. Вагітні жінки важко переносять це захворювання, у них частіше розвиваються важкі ускладнення. До того ж, грип позначається на перебігу вагітності і викликає ускладнення у майбутнього малюка. Тому доцільно кожній вагітній зробити щеплення до настання сезонної епідемії грипу.

Ще одна рекомендоване щеплення, яке можна робити вагітним – щеплення від коклюшу. Раніше вважалося, що дитина захищена маминими антитілами до 3-х місяців, а потім починає отримувати вакцинацію, яка дозволяє сформуватися у малюка власним імунітету. Але в даний час колективний імунітет проти кашлюку значно знижений, і, щоб захистити дитину від цього захворювання до формування його власного захисту, в деяких випадках рекомендується вакцинація вагітних в терміни 27-30 тижнів. У місцях, епідемічно благополучних по коклюшу, необхідності в щепленні від коклюшу вагітним немає.

Які щеплення вагітним не роблять
Вагітним не роблять щеплень, якщо вакцина містить живі ослаблені культури збудників. До таких препаратів належать вакцини від кору, епідпаротиту («свинки»), краснухи, поліомієліту, туберкульозу. Вакцинацію від цих захворювань слід проводити відповідно до календаря щеплень, або за епідпоказаннями під час планування вагітності не раніше, ніж за місяць до зачаття. Якщо ризик захворіти з’явився під час вагітності (вагітна не щеплена вчасно і відбувся контакт з хворим), то специфічна профілактика проводиться імуноглобулінами.

Що робити, якщо потрібна екстрена вакцинація
Деякі інфекційні захворювання настільки небезпечні, що єдиний захист від них – це щеплення. Ми вже з’ясували, що практично всі щеплення повинні проводитися до вагітності. Але що робити, якщо ситуація, що вимагає екстреної вакцинації, сталася саме під час вагітності? По-перше, звернутися до лікаря, який веде вашу вагітність, і надати йому дані про щеплення, отримані раніше. Лікар визначить ступінь необхідності вакцинації. Наприклад, якщо була травма, то потрібно вакцинація від правця. Але якщо останнє щеплення було зроблено менш, ніж за 5 років до травми, то імунітет достатній, і під час вагітності не потрібно додаткової вакцинації. Якщо ж пройшло більше 5-ти років, то профілактику правця у вагітної проведуть специфічним імуноглобуліном. Інший приклад – зі сказом. Сказ – 100% смертельне захворювання, і при необхідності вагітної укушеній жінці потрібно курс щеплень. Виняток становитимуть випадки лабораторно доведеного відсутності сказу у тварини яка вкусила.

Як впливають щеплення на плід
Будь-яке щеплення впливає на організм вагітної жінки, на перебіг вагітності і на здоров’я плоду – як позитивно, так і негативно. До негативного впливу щеплень на плід відносяться:

• підвищене навантаження на імунітет майбутньої мами може спровокувати загострення хронічних захворювань;
• у разі тяжких поствакцинальних ускладнень і реакцій можливе навіть переривання вагітності;
• підвищується ризик розвитку алергічних захворювань у дитини;
• живі вакцини можуть викликати (як показали дослідження на лабораторних тваринах) патології у розвитку плоду.
До позитивного впливу можна віднести формування вродженого імунітету проти інфекційних захворювань, що захищає малюка в перші 6 місяців його життя.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: вагітність, вагітна, щеплення


Система Orphus

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:


Новини по темі

Обрати найкращий час для зачаття улюбленої дитини можливо.

Найкращий пора року для зачаття дитини

Плануємо дитину | 20:30, 15.04.2021

Обрати найкращий час для зачаття улюбленої дитини можливо.

Токсикоз може проявлятись у жінок на різних термінах вагітності.

Полегшуємо стан при токсикозі

Мама | 20:30, 13.04.2021

Токсикоз може проявлятись у жінок на різних термінах вагітності.

Що обрати – домашні пологи чи в лікарні – читайте далі.

Чи ризиковано народжувати дитину в лікарні в умовах пандемії COVID-19

Пологи | 05:00, 09.04.2021

Що обрати – домашні пологи чи в лікарні – читайте далі.

Спеціально підбирати позу не потрібно.

Ефективні пози для швидкого зачаття малюка

Зачаття | 20:30, 08.04.2021

Спеціально підбирати позу не потрібно.

Планування вагітності - важливий період у житті пари. У нашому матеріалі ви дізнаєтесь, як правильно підготувати організм чоловіка та жінки до зачаття

Фахівці розповіли, як парам готуватись до зачаття та вагітності

Мама | 12:30, 07.04.2021

Планування вагітності - важливий період у житті пари. У нашому матеріалі ви дізнаєтесь, як правильно підготувати організм чоловіка та жінки до зачаття.

Поява малюка в родині може стати стресом для старшої дитини. Тому батькам потрібно підготувати первістка до ції щасливої події.

Підготовка первістка до появи малюка в родині

Психологія | 09:30, 07.04.2021

Поява малюка в родині може стати стресом для старшої дитини. Тому батькам потрібно підготувати первістка до ції щасливої події.

Під час вагітності жінка повинна приділяти особливу увагу своєму харчуванню. Адже в ці щасливі 9 місяців вона відповідає не лише за себе, але й за май

Заборонені продукти для вагітних

Я вагітна | 07:00, 23.03.2021

Під час вагітності жінка повинна приділяти особливу увагу своєму харчуванню. Адже в ці щасливі 9 місяців вона відповідає не лише за себе, але й за майбутнього малюка.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: