Як на дитину впливає синдром відмінника?

Adoption
Date
  • 329 Переглядів
Кожен з нас має право на помилку. І дорослі, і діти можуть помилятися. Тому не можна забирати це право в дітей! Не правильно вимагати від дитини відмінних оцінок. Такі вимоги можуть нанести психологічну травму чаду в дорослому віці.

0250_4.jpg (26.58 Kb)

Синдром відмінника – це хвороблива залежність від думки близьких, бажання завжди бути першим та страху не бути на висоті.

Цей синдром формується у дитини ще в дошкільному віці, а перші його прояви можуть бути помітні в молодшому шкільному віці. Водночас синдром може виникнути і в дорослих людей під впливом професійного оточення, до прикладу.

"Ідеальний учень" зазвичай гіпервідповідальний, цілеспрямований, має хорошу репутацію та скрупульозно підходить до всіх поставлених завдань. Проте у надмірній кількості такі риси характеру можуть нашкодити особистості в майбутньому.

"Синдром відмінника – це прагнення робити все досконало з очікуванням похвали та зворотного зв'язку з високим напруженням та страхом зробити помилку", – розповідає психологиня Алла Рожкова.

"У дитячому віці проявом є висока тривожність. У цьому випадку обов’язково наявне підкріплення дорослими. Наприклад, рідні дуже незадоволені та карають дитину різними способами за те, що вона не виконує певні завдання", – пояснює психологиня Алла Рожкова.

Сприяти виникненню синдрому відмінника можуть суворі та вимогливі вчителі.

Надмірна критика згодом підвищує відчуття провини, напруги, сорому та дуже високу тривожність, яка виражатиметься в намаганнях щось переробити.

У дитячому віці передумови для розвитку синдрому формуються під впливом спілкування з батьками та вчителями.

Вагомими факторами також є невротичний склад особистості, низька впевненість в собі, висока критика зі сторони, а згодом і самокритика.

"У дитячому віці синдром може лише розвиватись. А в залежності від того як далі дитина буде зростати, в якому середовищі опиниться, як виховуватимуть її батьки, чи буде невдалий досвід з вчителями, чи викладачами – дитина змінюється", – додає фахівчиня.

Чим шкодить синдром відмінника
У деяких випадках синдром відмінника може допомогти досягти приголомшливих результатів у професійному та особистісному самовдосконаленні. Але тут дуже важливо вчасно взяти його під контроль, щоб він не перетворив життя на постійні перегони за міфічним успіхом.

Здавалося б, чим може бути небезпечний цей синдром? "Відмінник" відповідально підходить до кожного завдання, прагне виконати його якнайкраще і заслужити схвалення своєї роботи.

Але це тільки на перший погляд. Людина з синдромом ідеального учня перебуває в постійному стані емоційної напруги та тривоги, що негативно впливає на її здоров'я.

З психоемоційного боку, за словами експертки, розвиваються такі стани:

- незадоволення власними успіхами;
- думки про себе лише в негативному ключі;
- висока тривожність;
- невротичні стани;
- занижена самооцінка;
- невпевненість в собі;
- надмірна самокритика.

Людина завжди ставить перед собою високу планку та переживає велику кількість критики знецінювання. Їй складно досягати результату, адже планка ідеалу надто висока.

Коли немає досягнення успіху, а є лише розуміння, що ти невдаха (хоча насправді це не так) – омріяні результати настільки високі та нереальні, що досягти їх практично неможливо.

Це впливатиме на відчуття напруги в організмі, що надалі може спричинити мігрені чи інші стани. Тривала напруга сприяє розвитку:

- хронічної втоми;
- схильності до емоційного вигорання;
- тривожних розладів;
- депресії.

Якщо ви помітили ці прояви у себе або у дитини, обов'язково зверніться за допомогою до фахівця.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: синдром відмінника


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Якщо дитина надто активна (більше, ніж інші діти), а ще постійно вимагає уваги від старших, можливо, є сенс зврнутися до фахівців, щоб з'ясувати, чи є

Що треба знати про дефіцит уваги і гіперактивність у дітей?

Дитина | 10:30, 18.06.2024

Якщо дитина надто активна (більше, ніж інші діти), а ще постійно вимагає уваги від старших, можливо, є сенс зврнутися до фахівців, щоб з'ясувати, чи є у неї РДУГ.

Юні дівчатка мріють якомога швидше стати дорослими. Тож мамині косметичні засоби - т, чим вони можуть таємно користуватися. Та варто заздалегідь поясн

Чому дівчаткам-школяркам не можна користуватися маминими кремами?

Косметологія | 12:10, 16.06.2024

Юні дівчатка мріють якомога швидше стати дорослими. Тож мамині косметичні засоби - т, чим вони можуть таємно користуватися. Та варто заздалегідь пояснити донечці, чому так робити не варто.

Психологи впевнені, що колір одягу впливає на самопочуття і самооцінку дитини, більше того, і на її здоров'я. Вчені стверджують, що «колір - це незамі

Як колір одягу впливає на характер дитини?

Дитина | 06:20, 16.06.2024

Психологи впевнені, що колір одягу впливає на самопочуття і самооцінку дитини, більше того, і на її здоров'я. Вчені стверджують, що «колір - це незамінний засіб для управління дітьми».

Виховання дітей - це складний процес і батькам часто доводиться робити вибір, який неприємний навіть для них самих, але є речі, які не можна дозволяти

7 речей, які не можна забороняти дітям

Дитина | 01:20, 16.06.2024

Виховання дітей - це складний процес і батькам часто доводиться робити вибір, який неприємний навіть для них самих, але є речі, які не можна дозволяти дитині з метою захисту її життя і здоров'я. Та є те, що ніколи не варто забороняти сину чи доньці.

Усі люблячі батьки хвилюються за своїх дітей і прагнуть, щоб у них все склалося якнайкраще. Та ми не можемо прожити життя замість них, не можемо вклас

Перші стосунки підлітка: Як поводитись батькам?

Дитина | 00:30, 16.06.2024

Усі люблячі батьки хвилюються за своїх дітей і прагнуть, щоб у них все склалося якнайкраще. Та ми не можемо прожити життя замість них, не можемо вкласти свій досвід у їхні голови, тож дуже важливо зрозуміти, що у кожного з нас повинен бути свій шлях

Іграшки важливі для дитини. Тож викидати їх, караючи за те, що вона не прибрала, категорично не можна. Натомість можна навчити чадо прибирати за собою

Як навчити дитину прибирати за собою іграшки?

Виховання | 12:10, 15.06.2024

Іграшки важливі для дитини. Тож викидати їх, караючи за те, що вона не прибрала, категорично не можна. Натомість можна навчити чадо прибирати за собою після гри.

Дітям потрібен простір для творчості та ігор. Проте, є те, що робити не можна - а саме не слухати своїх батьків, особливо їхніх прохань. Та чому діти

Що робити батькам, якщо дитина ігнорує їхні прохання

Дитина | 10:30, 15.06.2024

Дітям потрібен простір для творчості та ігор. Проте, є те, що робити не можна - а саме не слухати своїх батьків, особливо їхніх прохань. Та чому діти це роблять?

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: