Психолог, психіатр чи психотерапевт: як знати, хто вам потрібен?

Adoption
Date
  • 1061 Переглядів
Якщо Ви переживаєте труднощі із психічним здоров’ям, то може знадобитися допомога кваліфікованих фахівців. Чим швидше Ви до них звернетеся, тим більше шансів зміцнити власне психічне здоров’я та повернутися до якісного життя.

8828_2.jpg (39.12 Kb)

При розладах психічного здоров’я Ви можете звернутися до таких спеціалістів як сімейний лікар, психолог, психіатр та психотерапевт. Психолог, психотерапевт і психіатр є фахівцями у сфері психічного здоров’я, — але діяльність кожного з них має певну специфіку.

Якщо відчуваєте труднощі у навчанні та роботі, взаємодії із зовнішнім світом, близькими людьми, не можете впоратися з негативними емоціями, станами відчаю, тривоги понад два тижні, то першою ланкою допомоги може стати сімейний лікар. Він скерує до відповідного фахівця: психіатра чи психотерапевта та, при наявності відповідної підготовки, надає базову допомогу.

Психолог

Коли звертатись: У разі порушення психологічного добробуту та виникнення таких проблем як: потреба у самовизначенні, незначні труднощі у спілкуванні з людьми та кризи у стосунках, які заважають вам вести звичайне життя.

Чим може допомогти: Може допомогти зрозуміти причини ваших симптомів, знайти джерела проблем і дати рекомендації щодо їх усунення. Психологи працюють у різних форматах, наприклад, індивідуальному (клієнт з фахівцем сам на сам), груповому (фахівець веде групу клієнтів) або ж сімейному (на прийомі у фахівця знаходиться сім’я).

Чого не може робити: Призначення ліків знаходиться поза межами компетенцій психолога.

Психолог — це фахівець, який закінчив виш за спеціальністю “Психологія” і який займається вивченням людської психіки. Сфера психології є дуже широкою, тому психологи зазвичай спеціалізуються на різних галузях: психічне здоров’я, організаційна психологія, освітня психологія, клінічна психологія, психологія праці тощо.

Психіатр

Коли звертатись: До психіатра вас може скерувати психолог, психотерапевт, ваш сімейний лікар або лікар іншого профілю. Або ви можете звернутися самостійно, якщо маєте важкий стан, пригнічений настрій або важкі переживання, високий рівень тривоги, що тривають більше двох тижнів.

Чим може допомогти: У компетенції психіатра — діагностика психічних розладів та медикаментозна терапія.

Чого не може робити: Якщо психіатр не має додаткової спеціалізації у певному методі психотерапії, то він не може проводити сеанси психотерапії.

Психіатр — це лікар, який вивчав медицину та обрав психіатричну спеціальність. Цей фахівець має дуже глибоке розуміння біологічної структури мозку та принципів його функціонування. Також психіатр — єдиний спеціаліст, який може призначати ліки.

Однак психіатрів не навчають технікам психологічної терапії. Тобто, лікування, яке вони проводять, як правило, не напрямлене на опанування пацієнтами стратегій і методів, що допомагають у вирішенні емоційних та поведінкових проблем.

Деякі психіатри додатково навчаються, щоб поєднати свою сферу діяльності з психотерапією та пропонувати пацієнтам більш широкий перелік послуг.

Психотерапевт

Коли звертатись: Варто звертатися до психотерапевта, якщо ви помітили в собі низку симптомів психічних розладів або маєте вже діагностований психічний розлад і хочете покращити якість життя. Також до психотерапевтів слід звертатися у випадку великих криз у житті, які виводять з рівноваги ваше психічне здоров’я, з метою профілактики психічних розладів.

Чим може допомогти: Психотерапевт спеціалізується на лікуванні психічних розладів психологічними методами: структурованими, науково-базованими інтервенціями, рекомендованими міжнародними клінічними протоколами. Також він може використовувати ці методи для допомоги у самопізнанні, саморозвитку або подоланні криз та психологічних складнощів.

Чого не може робити: Психотерапевт не призначає медичні препарати, якщо він не має медичної освіти.

Психотерапевт — це фахівець з вищою освітою психолога або психіатра, який отримав додаткову освіту в сфері психотерапії. Таке навчання триває три і більше років. У своїй практиці цей фахівець використовує немедикаментозні методи психологічної допомоги, наприклад, когнітивно-поведінкову терапію, гельштат-терапію, психодраму, психоаналіз тощо. Він супроводжує клієнта на шляху саморозуміння, працює з психологічними травмами.

Завдяки роботі з психотерапевтом ви можете вирішити свою проблему, поліпшити психічне здоров’я, змінити патерни поведінки, навчитися краще управляти емоціями та станами, усвідомлювати травматичний досвід та інтегрувати його у сьогодення так, щоб він не заважав жити далі.

Ці три професії можуть перетинатися, тобто психіатр може бути і психотерапевтом, і психологом. Головна відмінність полягає в тому, що психіатр може призначати препарати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: психолог, психіатр, психотерапевт


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Не можна грати на протилежній стороні. Ніколи. Навіть якщо дитина тисячу разів не права.

Психологи пояснили, чому батькам завжди треба бути на боці дитини?

Сімейні справи | 06:20, 23.02.2024

Не можна грати на протилежній стороні. Ніколи. Навіть якщо дитина тисячу разів не права.

Зазвичай, перед появою малюка, найбільша кількість хвилювань концентрується навколо майбутньої мами, про молодих тат найчастіше забувають, що дуже сум

Чому дуже важливо, щоб у житті дитини був батько?

Тато | 01:20, 23.02.2024

Зазвичай, перед появою малюка, найбільша кількість хвилювань концентрується навколо майбутньої мами, про молодих тат найчастіше забувають, що дуже сумно, адже батько відіграє величезну роль у формуванні світогляду дитини з перших місяців її життя.

Дослідники Даніель Еванс і Енді Філд вивчили дані батьків і дітей, народжених у Великобританії в період з 1 квітня 1991 року по 21 грудня 1992 року. В

Вчені розповіли про вплив сімейних стосунків на математичні здібності дітей

Дитина | 00:30, 23.02.2024

Дослідники Даніель Еванс і Енді Філд вивчили дані батьків і дітей, народжених у Великобританії в період з 1 квітня 1991 року по 21 грудня 1992 року. Вони оцінювали домашню обстановку у родині і порівнювали її з результатами математичних тестів, які д

Психологи вважають, що ті заборони, які діти чують від батьків до 5 років, наскільки міцно закріплюються у свідомості дитини, що потім супроводжують ц

Речі, які категорично не можна забороняти дитині

Сімейні справи | 14:50, 21.02.2024

Психологи вважають, що ті заборони, які діти чують від батьків до 5 років, наскільки міцно закріплюються у свідомості дитини, що потім супроводжують цих діток все життя. Тому, виставляючи дітям якісь заборони, батьки спочатку повинні все міцно обмірк

Мамині руки для новонародженого — його практично єдине почуття спокою і захищеності. Навіть вийшовши з подібного віку малюки дуже люблять побути на ру

До якого віку потрібно носити дитину на руках?

Сімейні справи | 12:10, 21.02.2024

Мамині руки для новонародженого — його практично єдине почуття спокою і захищеності. Навіть вийшовши з подібного віку малюки дуже люблять побути на ручках, хоч і не завжди їм це дозволяється на стільки, наскільки їм хочеться. Існує думка, що дитину н

Діти — це не лише щастя, але і великий стрес, з яким не кожен батько в змозі впоратися. Іноді діти викликають не просто роздратування, але і справжніс

Що робити, якщо власна дитина викликає у вас "агресію"?

Сімейні справи | 11:20, 21.02.2024

Діти — це не лише щастя, але і великий стрес, з яким не кожен батько в змозі впоратися. Іноді діти викликають не просто роздратування, але і справжнісінький напад агресії, з чим, природно, необхідно працювати самостійно або із залученням фахівця. Ми

Батьки діляться на три категорії: авторитарні, авторитетні і ліберальні. Експерти сходяться на думці, що при помірно авторитетному стилі виховання, за

Чому ви перестали бути авторитетом для своєї дитини?

Сімейні справи | 07:40, 21.02.2024

Батьки діляться на три категорії: авторитарні, авторитетні і ліберальні. Експерти сходяться на думці, що при помірно авторитетному стилі виховання, зазвичай, виростають найбільш врівноважені і щасливі діти.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: