Календар вагітностіКалендар вагітності
Календар вагітності - вагітність поділяється на три періоди по три місяці кожен, які називаються триместрами. Також внутрішньоутробний розвиток людини прийнято розділяти на два періоди: ембріональний (або зародковий) і фетальний (або плодовий). Ембріональний період триває від запліднення яйцеклітини до кінця 8 тижня вагітності (або 10 тижня акушерського терміну, тобто від останньої менструації). Впродовж ембріогенезу відбуваються запліднення, поділ ембріону, його імплантація, гаструляція (утворення зародкових листків), формування органів плацентація. Тому ембріогенез та перший триместр вагітності загалом, коли формуються основні системи життєдіяльності майбутньої людини, вважається найважливішим.

1-2 тиждень
Вагітність людини починається від моменту запліднення яйцеклітини жінки сперматозоїдом чоловіка. Запліднення найвірогідніше у період овуляції, коли дозріла яйцеклітина виходить із яєчника, приблизно на 12-14 день менструального циклу. Після цього вона потрапляє у маткову трубу і зберігає життєздатність впродовж 24 годин. Сперматозоїди ж здатні до запліднення впродовж 48 годин після завершення сім'явиверження.

Під час злиття яйцеклітини і сперматозоїда утворюється нова клітина — зигота, яка починає ділитися і утворює новий багатоклітинний організм. В цей час зародок харчується поживними речовинами, накопиченими в яйцеклітині. При цьому запліднена яйцеклітина рухається по матковій трубі в порожнину матки.

В нормі на 7-8 день вагітності відбувається імплантація ембріону в стінку матки (якщо у жінки наявні запальні захворювання, може розвинутись позаматкова вагітність, коли ембріон проникає в стінку маткової труби). Також на 7 день трофобласт — зовнішній шар зародка — починає продукувати специфічний гормон — хоріонічний гонадотропін. Він повідомляє організму матері про настання вагітності та спонукає його до подальших фізіологічних змін та перебудов, і саме за його рівнем у сечі жінки або у крові можна встановити факт вагітності у перші два тижні.

3-4 тиждень
У стані жінки починають проявлятись перші ознаки вагітності: затримка менструації, можливі поява ранкової нудоти, частого сечовипускання впродовж дня, підвищення базальної температури вище 37° С, можливі із високою вірогідністю підвищена дратівливість, плаксивість.

В період перших 3-4 тижнів вагітності зовні ембріон нагадує вушну раковину, його розмір становить близько 4 мм. Однак вже на 21 день починають формування головний і спинний мозок. Серце ембріона починає битися також на 21 день після зачаття. До кінця четвертого тижня встановлюється циркуляція крові, повністю сформована пуповина, очні западини, зачатки рук і ніг. Починається закладення найважливіших органів — печінки, нирок, органів травлення, видільної системи.

5-6 тиждень
Кожна жінка зі строком вагітності 5-6 тижнів має відвідати жіночу консультацію для своєчасного виявлення порушень здоров'я. Відомо, що на 5 тижні періодичні болі внизу живота й у попереку, відчуття тиску на пряму кишку, надмірні виділення з піхви можуть свідчити про загрозу викидня.

На 6 тижні у дитини формуються риси обличчя, очі, ніс, щелепи, а також розвиваються кінцівки.

7-8 тиждень
На 7 тижні вагітності починає формується плацента, одночасно з цим вона сама починає продукувати гормони. Серце дитини в цей час стає чотирикамерним, у неї формуються великі кровоносні судини, відбувається розвиток ендокринних залоз, розвивається головний мозок. На кінцівках повністю сформувалися пальчики, дитина вперше починає рухатися в материнському тілі.

На 8 тижні, якщо жінка вагітна хлопчиком, Y-хромосома керуватиме процесом утворення яєчок, які почнуть продукувати гормон тестостерон і у малюка сформуються чоловічі статеві ознаки.

9-10 тиждень
Організм матері починає перебудову власного обміну речовин, аби бути в змозі забезпечити малюка усіма необхідними поживними речовинами. Нездатність швидко пристосуватись до зміни обмінних процесів часто обертається токсикозом. Цей стан у першій половині вагітності може супроводжуватися нудотою, блювотою, слинотечею і навіть зниженням ваги.

На 10 тижні вагітності у зародка повністю сформована ротова порожнина, обличчя, півкулі мозку, кишечник, пряма кишка, жовчні протоки. Починається розвиток мозочка, який відповідає за координацію рухів людини.

11-12 тиждень
Починається фетальний (або плодовий) період розвитку. Організм матері в нормі встигає пристосуватись до нових умов, у неї зникають нудота та інші симптоми токсикозу. Одночасно вирівнюється настрій, зникають надмірна втома та дратівливість. Базальна температура знижується до звичайного рівня, нижче 37 °C. На фізіологічному рівні стає помітним ріст матки, її розмір сягає кулака жінки.

13-14 тиждень
На 13-14 акушерський тиждень плід нагадує зовні маленьку людину, завершене формування основних органів та їхніх систем. Завершується перший триместр вагітності.

15-16 тиждень
В результаті збільшення вироблення меланіну (яке в свою чергу викликається збільшенням кількості естрогену[4][5]) можливе потемніння сосків і шкіри навколо них, на животі з'являється темна серединна лінія, так звана, Linea nigra. Гіперпегментація проходить після пологів[6].

На 16 тижні плід і плацента являють єдину систему, плід вже вільно плаває в амніотичній рідині (навколоплідних водах). В цей час виконують інвазивну процедуру амніоцентезису, аналіз навколоплідної рідини дозволяє діагностувати вроджені та генетичні захворювання.

17-18 тиждень
Наприкінці 4 місяця вагітності жінка починає відчувати рухи дитини. До 18 тижня завершується формування імунної системи малюка.

19-20 тиждень
П'ятий місяць вагітності позначається значними перебудовами в організмі матері: серцевий викид збільшується на 40% від вихідного рівня; майже на 500 мл зростає обсяг циркулюючої крові, тому значно частішим стає пульс; збільшується обсяг плазми крові у порівнянні з кількістю еритроцитів, водночас знижується рівень гемоглобіну.

Загалом самопочуття жінки може погіршитись: виникають болі у попереку, можлива лихоманка, хворобливе сечовипускання, оскільки збільшена матка передавлює сечовий міхур. Застій сечі може викликати пієлонефрит вагітних, який становить загрозу подальшому розвитку плоду.

Малюк в цей час важить до 300–350 г, активно рухається в лоні матері, починає відкривати очі і ковтати амніотичну рідину.

21-22 тиждень
Плід збільшує вагу ще на 100 г, у нього швидко ростуть кістки і м'язи. Матері варто збільшити кількість кальцію в їжі, аби зберегти здоров'я зубів та позбутись судом в ногах (провокуються дефіцитом кальцію).

23-24 тиждень
Усі органи і їхні системи малюка повністю сформовані, він важить 500–600 г. До 24 тижня повністю зрілими стають і легені, альвеоли починають продукувати сурфактант, він перешкоджає їх злипанню під час дихання. Водночас кількість сурфактанту ще занизька для самостійного дихання, в разі передчасних пологів малюк утримуватиметься в інкубаторі зі складними апаратними системами. Однак навіть у випадку виживання дитини, висока вірогідність інвалідності, тому матері особливо важливо піклуватись про своє здоров'я, аби самостійно доносити дитину.

В цей час плід заповнив усю порожнину матки і починає її розтягувати, сама матка перебуває на рівні пупка, на висоті 24 см від лонної кістки. Коли плід рухається, можуть виникати короткотривалі (1-2 хвилини) перейми Брекстона-Гікса. Вони не становлять загрози плоду і не означають переривання вагітності, а навпаки готують матку до пологів, вчать її скорочуватись і розслаблюватись.

25-26 тиждень
Маса плоду сягає 700–750 г. У нього удосконалюються структури головного мозку, налагоджується зв'язок із наднирковими залозами, починають вироблятися адаптативні гормони — кортикоїди, а гіпофіз — адренокортикотропний гормон, який також стимулює діяльність надниркових залоз. У легенях малюка відбувається посилене дозрівання клітин, які продукують сурфактант. Однак плід, народжений в цей час, все ще нездатний самостійно дихати.

У матері завдяки плацентарному лактогену швидко збільшуються молочні залози, з'являється молозиво. В цей час варто починати підготовку грудей до грудного вигодовування: їх обмивають прохолодною водою, протирають грубим рушником. Однак надмірне подразнення грудей протипоказане, оскільки завдяки рефлекторному зв'язку це призведе до небажаного скорочення матки.

27-28 тиждень
На 27 акушерському тижні плід важить до 1 кілограма і має зріст близько 35 см. Він продовжує інтенсивно розвиватись, швидко ростуть м'язи, рухи більш активні і чергуються із періодами сну. Ультразвукове дослідження на цьому терміні вагітності часто фіксує малюка, що смокчить пальчик у сні або посміхається.

Дно матки піднялось на висоту 28 см над лоном, вона тисне на діафрагму, тому у матері можуть виникати труднощі із диханням. Аби отримувати достатню кількість кисню, вона має більше гуляти на свіжому повітрі; аби запобігти застою крові у венах та, як наслідок, варикозній хворобі, варто відпочиваючи, лежати на боці, та виконувати спеціальні вправи для відтоку крові.

29-30 тиждень
Дно матки піднялось на висоту 30 см над лоном. Матері важче дихати, зростає частота пульсу, може збільшуватись артеріальний тиск. Важливо суворо контролювати вагу матері для запобігання токсикозу другої половини вагітності, який супроводжується набряками, критичним збільшенням артеріального тиску, появою білка в сечі. В цей час вага матері може збільшуватись не більше як на 50 г на добу, або на 300 г за тиждень.

Інше ускладнення цього періоду — синдром нижньої порожньої вени, який розвивається через здавлення вени маткою. Синдром проявляється раптовими непритомностями, навіть за відсутності навантажень. Аби запобігти ускладненню, слід відпочивати, тільки лежачи на боці.

31-32 тиждень
На цьому терміні вагітності важливо дізнатись, яке положення в лоні займає плід. Воно може бути подовжнім, поперечним, косим. Правильним вважається тільки подовжнє положення плоду. Визначається також передлежання плода — головне або тазове. Перше, тобто головне передлежання малюка, безпечніше під час пологів. Якщо ж передлежання тазове, дитина має ще близько 8 тижнів, аби перевернутись в лоні. Також існують методи сприяння перевертання плоду, які може призначити тільки лікар. Після перевертання плоду, матір зазвичай одягає черевний бандаж, аби закріпити головне передлежання.

Крім того на 31-32 тижні проводять дослідження крові матері із 0 (1) групою крові або негативним резус-фактором, аби виявити розвиток можливих гемолітичних хвороб. Якщо існує їх ризик, може проводитись десенсибілізіруюча терапія і оцінка стану плоду.

На 32 акушерському тижні дитина важить від 1500 до 1800 г. В разі передчасних пологів її шанси вижити набагато вищі за попередні тижні, однак легені все ще недостатньо зрілі, їй знадобиться інкубатор та дихальний апарат.

33-34 тиждень
В цей час плід досяг ваги 1800–2100 г, а його зріс сягає 40 см. До кінця 34 тижня легені дитини стануть цілком дозрілими, вони зможуть виробляти достатню кількість сурфактанту, аби дихати самостійно поза лоном матері. Однак у разі передчасних пологів, малюк все одно потребуватиме інкубатору, оскільки підшкірних жирових клітин у неї замало. Хоча шанси на виживання у дитини, народжених на цьому терміні, вищі, все ж залишається ризик інвалідності.

35-36 тиждень
Самопочуття жінки стає незадовільним. Їй важко дихати, особливо лежачи, їжа викликає печію та важкість у шлунку, активність спонукає плід боляче штовхатись в області печінки. Це відбувається через те, що важка, розширена плодом матка тисне на діафрагму, шлунок та легені.

На 36 акушерському тижні дно матки піднялося на найвищу точку за усю вагітність.

37-38 тиждень
Починаючи від 37 тижня, вагітність вважається повністю доношеною. Плід завершив свій розвиток, він важить від 2700 до 3000 кг, має зріст до 50 см. Самопочуття матері дещо покращується: їй легше дихати, оскільки голівка дитини щільно прилягає до входу в таз, і дно матки змогло опуститися нижче. Однак можуть виникати болі у попереку, а нерегулярні перейми стають все частішими.

В цей час про завчасну госпіталізацію має звернутись жінка, яка перенесли в минулому операцію на матці або якщо її дитина загинула під час попередніх пологів.

39-40 тиждень
Плід ще трохи додав у вазі, вона може перевищувати 3 кг. Всі органи і системи повністю зрілі, достатньо підшкірних жирових клітин, розвинені органи чуття, скоординовані рухи.

Про початок пологів свідчитимуть перейми, що повторюватимуться кожні 10 хвилин, відтік амніотичної рідини та кров'янисті виділення.
Оцінка і коментарі відвідувачів

Всі новини про: Календар вагітності
Помилка:
Помилка запису у файл настройок /var/www/nashamama/data/www/nashamama.com/engine/conf/plugdata.php