Вчені дослідили, що головне у вихованні дитини

Adoption
Date
  • 221 Переглядів
Батьки в усьому світі сперечаються, як правильно виховувати дітей і які методи при цьому використовувати. Але чи дійсно це важливо? Чи дійсно одні методи виховання кращі, ніж інші? Ці питання вивчала група дослідників з Гарвардського університету (США).

9676_3.jpg (34.25 Kb)

Один з ініціаторів експерименту, професор Ін Чен, каже: «Я іноземець, який проживає в США протягом десяти років. І час від часу я відчуваю сильне здивування, коли бачу, наскільки традиції виховання в США відрізняються від тієї культури, у якій виховувався я сам. Мене зацікавило питання: чи є у вихованні дітей якийсь універсальний елемент, від якого залежить успішність всього процесу».

У більш ранньому дослідженні вчені з Гарвардського університету дійшли висновку, що люди, які з теплотою згадують своє дитинство і вважають, що батьки виховували їх з любов'ю і прийняттям, досягають більшого процвітання в житті.

Це відкриття саме по собі мало велике значення. Однак дані, які використовувалися в цьому дослідженні, були обмежені. Опитані в ході дослідження дорослі виховувалися за часів, коли в культурі було прийнято суворе виховання. Тому було незрозуміло: чи пов'язана вищевказана закономірність тільки із суворим вихованням або з чимось ще? Чи зможуть діти стати успішними в житті, якщо їх виховувати більш демократично?

Нове дослідження дало відповіді на ці питання. Результати дослідження були опубліковані в журналі «Nature Human Behavior».

У цьому дослідженні взяли участь люди, які виховувалися в період, коли було популярне демократичне виховання. Дослідження проходило в два етапи: в 1996 опитувалися учасники віком 9-17 років, а в 2004 - учасники віком 10-17 років. Потім учені порівняли результати, отримані від двох груп. У цілому дослідження проводилося в період з 1997 по 2013 рік.

У попередніх дослідженнях розглядався зв'язок стилів виховання з конкретними проблемами, такими як вживання наркотиків. Дослідники з Гарвардського університету припустили, що для більш об'єктивних результатів слід розглядати позитивне виховання дітей і його вплив на їх благополуччя в майбутньому. Для цієї мети вчені визначили три аспекти позитивного виховання: чи задоволені діти взаємовідносинами з батьками, чи встановлюють батьки сімейні традиції і який стиль виховання вони використовують.

Як і очікувалося, вчені виявили, що всі три аспекти позитивно впливають на успішність у дорослому житті. Однак коли вчені розглянули різні стилі виховання дітей, вони виявили щось дивовижне.

При будь-якому стилі виховання любов батьків і тепла атмосфера в сім'ї дає позитивні результати і сприятливо впливає на процвітання в дорослому віці.

Найважливішим відкриттям у дослідженні було те, що люди, котрі задоволені своїми взаєминами з батьками (іншими словами, якщо вони відчували, що їх люблять), були більш успішними у дорослому житті. Це не було несподіваним результатом для вчених і відповідало результатам, які вони отримали раніше.

У ході експерименту вчені використовували опитувальник, у якому респонденти оцінювали вислови на кшталт: «Мама і тато виявляють до мене досить любові і прихильності». Питання були спрямовані на те, щоб з'ясувати, наскільки діти задоволені ставленням до них батьків, спілкуванням з ними, емоційним зв'язком з ними і способами вирішення конфліктів.

У ході аналізу відповідей була виділена група респондентів (33%), які найбільш задоволені своїми стосунками з батьками. Ці респонденти відрізнялися великим емоційним благополуччям, мали менший ризик депресії, тривожних розладів, надмірної ваги, розладів харчової поведінки і вживання наркотиків. Така закономірність спостерігалася у всіх вікових групах досліджуваних.

Один з організаторів дослідження професор Тайлер Вандервіл, повідомив: «Результати дослідження показують, що любов батьків відіграє головну роль у вихованні дітей. Питання, що представлені в опитувальнику, стосуються любові батьків по відношенню до своїх дітей. Ця любов сильно впливає на майбутнє дитини. Ймовірно, варто заново ввести поняття «любов» у сферу психічного здоров'я».

Стилі виховання мають менше значення у вихованні дітей, ніж прийнято вважати

Коли дослідники вивчали стилі виховання дітей, вони, перш за все, прагнули дізнатися, наскільки вимогливі батьки і наскільки вони чуйні до своїх дітей. Якщо не розглядати крайні випадки, коли батьки піддають дітей насильству або нехтують ними, можна виділити три основні стилі виховання: авторитарний, демократичний і ліберальний.

Вважається, що найкращим стилем виховання є демократичний. Як показало дослідження, демократичні батьки краще проявляють любов до своїх дітей і встановлюють межі. Такі батьки очікують кращої поведінки від своїх дітей і дуже прив'язані до них. Вони сильно залучені до виховного процесу і при цьому заохочують у дітях самостійність.

Навпаки, авторитарні батьки вимагають багато від своїх дітей і демонструють невисокий рівень прихильності. Дитина авторитарних батьків ніби отримує повідомлення: «Роби, що я говорю. Твоя потреба в самостійності і твої почуття не важливі».

Протилежністю авторитарним є ліберальні батьки, які просто хочуть, щоб їхні діти були щасливі. Вони мало вимагають і очікують від своїх дітей, але дуже чуйно реагують на їхні потреби і почуття. У їх вихованні відсутній контроль, і вони практично не використовують покарання.

Попереднє дослідження показало, що і авторитарний, і ліберальний стиль виховання мають для дітей негативні наслідки. Тому вчені очікували того ж і в другому дослідженні. Насправді вони виявили, що авторитарне виховання батьків призводить до високої здатності вираження емоцій, меншої схильності до депресії і надмірної ваги у дітей.

Однак далі вчені були здивовані тим, що вони виявили. У попередніх дослідженнях було встановлено сильний зв'язок між ліберальним стилем виховання і ризиком психічних захворювань і тривожних розладів. Однак у даному дослідженні такий зв'язок виявилася значно слабкішим, ніж очікувалося. Вчені вважають, що це пов'язано з їх способом аналізу даних. Стилі виховання в останньому дослідженні розглядалися як постійні величини, а в попередніх стилі виховання порівнювалися один з одним.

Так, у дітей авторитарних батьків спостерігалася схильність до депресивних симптомів. Але якщо при цьому батьки були більш терпимими і проявляли любов до дітей, симптоми депресії були м'якшими.

Коли дослідники проаналізували дані про стилі виховання в поєднанні з даними про задоволеність дітей відносинами з батьками, вони дійшли висновку, що найсильніше на благополуччя дітей впливають прояви любові, а стилі виховання впливають не так сильно.

Чи достатньо любові?

Професор Вандервіл так пояснює результати дослідження: «Отримані результати не означають, що правила і дисципліна зовсім не важливі у вихованні. Демократичний і авторитарний стилі, у яких батьки виявляють любов до дітей, показують найкращі результати. Так чи інакше, любов - головний елемент у будь-якому вихованні.

Результати нашого дослідження дають надію всім батькам. Просто любіть свою дитину, намагайтеся робити так, як краще для неї, робіть все можливе їй на благо - і це принесе їй велику користь».

Професор Ін Чен підсумував: «Любов до дітей - це відповідь на багато питань, пов'язаних з вихованням. Існує багато способів проявити свою любов: обійняти дитину, навчити її якомусь важливому життєвому навику або придумати якусь сімейну традицію. У кожній родині є свої способи проявляти любов, але всі вони допомагають дитині стати щасливішою і благополучною».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: виховання дитини


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Маленькі діти впитують інформацію, як губки. Дуже часто серед цієї інформації попадаються не зовсім пристойні слова і вирази, які слід було б пропусти

Якщо дитина говорить погані слова

Дитина | 10:00, 29.01.2023

Маленькі діти впитують інформацію, як губки. Дуже часто серед цієї інформації попадаються не зовсім пристойні слова і вирази, які слід було б пропустити повз вуха. Але дитина саме їх і запам’ятовує краще всього, та й потім з великим задоволенням відт

Дитяча самооцінка й самолюбство – дуже тонкі поняття в психології дітей. Часом, пояснюючи щось дитині, ми зачіпаємо її і ображаємо неповагою. Як при в

Як пояснити дитині фразу "не можна"?

Виховання | 12:00, 28.01.2023

Дитяча самооцінка й самолюбство – дуже тонкі поняття в психології дітей. Часом, пояснюючи щось дитині, ми зачіпаємо її і ображаємо неповагою. Як при вихованні дітей не зачепити їх своєю відмовою?

Дитячі малюнки — це не мистецтво, а мова, якою вони спілкуються. А чи знаєте ви, що кожен дитячий малюнок може вам багато про що розказати? Як навчити

Чому батькам потрібно звертати увагу на дитячі малюнки?

Психологія | 08:00, 28.01.2023

Дитячі малюнки — це не мистецтво, а мова, якою вони спілкуються. А чи знаєте ви, що кожен дитячий малюнок може вам багато про що розказати? Як навчитися читати витвори вашої малечі?

Молодих татусів можна умовно розділити на дві категорії. Одні й гадки не мають, що робити з маленькою рожевою грудочкою, інші впевнені в своєму природ

3 правила чоловічого виховання дітей

Дитина | 05:00, 28.01.2023

Молодих татусів можна умовно розділити на дві категорії. Одні й гадки не мають, що робити з маленькою рожевою грудочкою, інші впевнені в своєму природженому педагогічному таланті.

Сьогодні матері, які виховують дитину самі, без батька, – звичне явище для суспільства. Це складно, адже мама повинна замінити обох батьків, але цілко

Як виростити дитину без батька?

Мама | 05:00, 27.01.2023

Сьогодні матері, які виховують дитину самі, без батька, – звичне явище для суспільства. Це складно, адже мама повинна замінити обох батьків, але цілком можливо.

Всі знання закладаються у голові дитини до 15 років, а також всі риси характеру та правила поведінки теж формуються у дитинстві. «Посієш звичку – пожн

7 гріхів, яких батьки неусвідомлено вчать дітей

Сімейні справи | 12:00, 25.01.2023

Всі знання закладаються у голові дитини до 15 років, а також всі риси характеру та правила поведінки теж формуються у дитинстві. «Посієш звичку – пожнеш характер, посієш характер – пожнеш долю», – каже народна мудрість.

Батькам дуже важливо вміти балансувати між

Основні табу в спілкуванні з дітьми

Сімейні справи | 05:00, 25.01.2023

Батькам дуже важливо вміти балансувати між "все можна" і "не можна нічого".

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: