Як навчити дитину бути тактовним у розмові з іншими?

Adoption
Date
  • 218 Переглядів
Діти не рідко люблять "перебивати старших", або висловлювати свою думку, не замислюючись над тим, чи може вона когось ранити. Як виховати в дитині тактовного співрозмовника?

15_a89761afe613dec7d7fa788acfb9b6_fitted_940x1.jpeg (97.35 Kb)

Освоювати цю культуру діти розпочинають чи не з дитинства. Вони як губки вбирають і поведінку оточення, і манеру їх розмови. Причому, малюки копіюють не лише часто вживані фрази дорослих, але і інтонацію, а також жести і міміку. По мові дитини легко можна судити про те, як спілкуються у нього в сім'ї - голосно або тихо, спокійно і шанобливо або ж надмірно емоційно і роздратовано. Також дитина підкаже, наскільки багата мова його домочадців і які недоліки є присутніми в їх мовній культурі.

Дорослі повинні пам'ятати, що мова дітей залежить від їх власної мови. І якщо батьки хочуть, щоб їх дитина розмовляла красиво, то вони самі повинні удосконалюватися - виправляти дефекти мови, поповнювати свій словниковий запас, а також позбавлятися від слів-паразитів.

Боротьба за чистоту
Саме правильна вимова і чітка дикція лежать в основі словесної культури. Діти не відразу починають говорити правильно і це нормально на ранньому етапі розвитку, але у міру дорослішання дитина повинна звикати говорити правильно: не спотворювати звуки і не перебріхувати вимову. Дорослі зобов'язані стежити за цим, допомагати і поправляти, якщо знадобиться.

Трапляється, що у дитини не виходить промовляти деякі звуки. Найчастіше це легко скоректувати в домашніх умовах, за допомогою логопедичних ігор. Тут добре себе зарекомендувала забава з м'ячем: кидаючи його дитині, треба назвати будь-яке слово без останнього звуку. Коли малюк упіймає іграшку, він повинен вимовити бракуючий звук, а потім промовити слово повністю. Після гри можна познайомити детсадовца з м'якими і твердими звуками, пояснити, як вони вимовляються, і навести приклади. Ці нехитрі вправи стануть хорошим тренуванням для дитини, і з кожним разом він все чистіше вимовлятиме слова.

Помилки припускаються батьки, які потурають нарочито дитячій вимові і самі його наслідують, - «сюсюкання» сильно затримує мовний розвиток.

Якщо деякі звуки ніяк не піддаються коригуванню, то треба звернутися до логопеда. У садках і в школах працюють фахівці, які займаються з хлопцями, як в групах, так і індивідуально.

Роль словникового запасу
Чим більше дитини знає слів, том багатіше і яскравіше буде його мова. Він вже не обмежиться простими словосполученнями, коли розповідатиме про щось - швидше за все, його оповідання буде змістовним і цікавим.

Щоб поповнювати словниковий запас дитини, дорослі повинні з ним багато розмовляти з раннього віку, але в невимушеній формі. Це можуть бути звичайні бесіди про все, обмін враженнями, спільна діяльність. Хорошим помічником тут стане гра в слова - постійно дізнаючись нові, дитина швидко поповнить свій лексикон.

Також можна пограти і в асоціації: дорослий називає слово, а дитина підбирає для нього визначення. Наприклад:

- Якими бувають цукерки? Солодкі, кисленькі, круглі, квадратні. Які ще? Назви, будь ласка.

Далі дитина пропонує свої варіанти: червоні, зелені, прозорі, шоколадні і т. д. Звичайно, перший час малюк утруднюватиметься з відповідями, але поступово завдання стануть даватися все легше.

У різновікові програми дитячого саду включене подібне зайняття, але вони будуть ефективніші, якщо знайдуть продовження в сім'ї.

Трапляється, що словниковий запас дитини випереджає його розвиток. Так буває, коли батьки розмовляють з дитиною малозрозумілими словами і розповідають про явища, які малюк доки не в силах зрозуміти. Ці слова притягають своєю новизною, і діти люблять вживати їх в розмові. Природно - не в тему. З вуст маленької дитини це звучить смішно і викликає розчулення у дорослих. Але діти повинні розуміти, про що вони говорять, інакше у них розвивається звичка марнослів'я, що вже в підлітковому віці стає безглуздим і дратує оточення.

Щоб цього не сталося, дорослі повинні пояснювати дітям значення кожного слова, наводити приклади його вживання, а також знайомити з його синонімами і антонімами. Так дитина поступово навчиться застосовувати образні порівняння, а його мова стане виразною і багатою.

Культура поведінки під час розмови
Мало навчити дитину будувати поширені пропозиції і чисто промовляти звуки. Вже дітям дитсадівського віку необхідно вселяти певні манери поведінки під час спілкування. Наприклад, щоб дитина була спокійна під час розмови, не гримасував, не розмахував руками і не розвалювався на стільці або в кріслі.

Також батьки повинні донести до малюка в якій обстановці можна розмовляти в повний голос, коли слід зменшити тон, а в яких випадках взагалі промовчати. Дитині треба навчитися розрізняти такі ситуації і для цього будинку можна розіграти сценки «на прийомі у лікаря», «на уроці», «в гостях», «в автобусі» і інші. Це допоможе малюкові орієнтуватися по обстановці.

Ввічливість і тактовність
Домагаючись від дитини мовної активності і чистоти вимови, дорослі забувають про його виховання, ввічливість і тактовність. Мало знати усі «чарівні» слова і правильно їх вживати - треба ще і контролювати свою поведінку під час розмови.

Мовна стриманість вважається основним проявом культури. Дуже часто цієї якості дітям бракує - вони люблять оволодіти увагою оточення, перебивають, не слухають і ігнорують зауваження.

Навіть інтонація, з якою говорить детсадовец або школяр, може йти врозріз із словами. Звичайне вітання може прозвучати як доброзичливо і ввічливо, так і недбало, і на це обов'язково треба звертати увагу.

Вже в два роки діти виражають свої думки і прохання не лише жестами і мімікою, але і словами. На перших порах це окремі фрази, які звучать вимогливо і нетерпляче : «Дай»; «Хочу»; «Йди» і т. д. Це закономірно, але від наказового способу треба позбавлятися, інакше воно увійде до звички, і дитина розмовлятиме так само і в саду, і в школі.

Цього не станеться, якщо розвивати ті відтінки інтонації, які виражають спокій і радість, гнів, прохання, здивування, повагу, захоплення і доброзичливість. Щоб вони з'явилися, дитині треба читати художню літературу, бавити його потешками і примовками, розучувати з ним вірші і розігрувати сценки з іграшками.

Трапляється, що дорослі спокійно відносяться до того, що дитина неохоче відповідає на питання, не виявляючи при цьому ніяких емоцій, або ж з посмішкою мовчить. Чи, навпаки, малюк щебече без зупинки, не дозволяючи іншим вставити і слово, квапитися розповісти про своє і не слухає інших. Це не ніяковість, і не розбещеність, як може здатися на перший погляд. І у першому, і в другому випадку дитина просто не знає, як поводитися по ситуації.

Завдання дорослого підтримати дитину і надати розмові такий напрям, при якому боязка дитина відчує себе більше розкуто, а сміливий - трохи стриманіше. Як це робити?

1. За допомогою інтонації. М'який тон голосу викличе довіру у сором'язливої дитини і розкріпачить його, а офіційний зменшить прудкість сміливого.
2. Виразом обличчя : що схвалює або строгим.
3. Жестами, які розташовують або до бесіди, або до мовчання.

Таким чином, управляючи мовою дитини, батьки навчать його проявляти ініціативу в розмові, а також стримуватися, коли це треба.

Основні моменти
Щоб дитина стала тактовним співрозмовником, його треба до цього спонукати. Вже в старшому дитсадівському віці він повинен вільно володіти основними навичками спілкування:

вітатися при зустрічі не лише з дорослими, але і зі своїми однолітками;
розгорнуто і ввічливе відповідати на питання;
користуватися «чарівними» словами;
називати дорослих «ви» і звертатися до них на ім'я та по батькові;
спочатку вислуховувати співрозмовника, а потім вже говорити самому;
вибачатися за помилку;
дякувати за допомогу, турботу і увагу;
поводження з питанням і проханням розпочинати із слів «вибачите» або «будь ласка»;
не бути настирним і надмірно наполегливим;
не перебивати розмову дорослих, але якщо цього вимагає термінова ситуація, то звертати на себе увагу словами: «Даруйте, будь ласка».;
під час розмови поводитися спокійно і привітно, не грубити і не грубити;
мовчати, коли цього вимагає ситуація: на зайнятті, коли хтось відпочиває або спить;
не розмовляти в повний голос в громадських місцях;
не вживати незнайомих слів, і завжди запитувати їх сенс.

Список здається об'ємним, але дитина дошкільного віку легко і непомітно засвоїть ці правила за підтримки дорослих.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: дитина, розвиток, виховання


Система Orphus

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:


Новини по темі

Наша влада уже попередила, що невакцинованих дітей не будуть приймати до школи і в садок. Що ж робити таким діткам? Чи справді усе так серйозно?

Невакциновані діти: чи справді не будуть брати їх в садок і до школи

Дитина | 05:00, 20.04.2021

Наша влада уже попередила, що невакцинованих дітей не будуть приймати до школи і в садок. Що ж робити таким діткам? Чи справді усе так серйозно?

Харчування дитини - важливе завдання для батьків. Варто звернути увагу на такі принципи.

Принципи правильного дитячого харчування

Дитяче харчування | 00:40, 20.04.2021

Харчування дитини - важливе завдання для батьків. Варто звернути увагу на такі принципи.

Експерти розповіли, чим може обернутися нанесення татуювань в підлітковому віці.

Татуювання у підлітковому віці не завжди доречні

Дитина | 00:20, 20.04.2021

Експерти розповіли, чим може обернутися нанесення татуювань в підлітковому віці.

Цькування в школі може спричинити серйозні психологічні травми у дитини.

Ознаки того, що дитина переживає булінг в школі

Дитина | 23:30, 19.04.2021

Цькування в школі може спричинити серйозні психологічні травми у дитини.

Система виховання з часом може змінюватись. Дізнайтесь, як фрази краще не казати доньці.

Фрази, які не треба казати доньці

Психологія | 23:00, 19.04.2021

Система виховання з часом може змінюватись. Дізнайтесь, як фрази краще не казати доньці.

Дитяча агресія - не рідкість у наш час. Батькам варто звернути увагу на такі правила.

10 правил боротьби з дитячою агресією

Дитина | 22:00, 19.04.2021

Дитяча агресія - не рідкість у наш час. Батькам варто звернути увагу на такі правила.

Оселедець почали називати суперпродуктом.

Оселедець - корисна їжа для дітей та дорослих

Дитина | 21:00, 19.04.2021

Оселедець почали називати суперпродуктом.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: