Жовте тіло: все, що потрібно знати

Adoption
Date
  • 331 Переглядів
Жовте тіло — короткочасний, але життєво важлива залоза, яка з’являється в одному з яєчників під час кожного менструального циклу. Її робота полягає у виробленні гормонів (прогестерону і релаксину), які підтримують вагітність і пологи.

3713_corpus-luteum.jpeg (31.8 Kb)


Якщо яйцеклітина, яку виробляє ваш яєчник, запліднена, жовте тіло виробляє прогестерон протягом кількох тижнів. Без запліднення жовте тіло через кілька днів перестає працювати і відмирає. У вас буде жовте тіло сотні разів протягом ваших репродуктивних років. Жовте тіло іноді функціонує ненормально, викликаючи неприємні симптоми або серйозні захворювання.

Що таке жовте тіло?
Жовте тіло — це залоза, що виробляє гормони, яка з’являється в одному з ваших яєчників приблизно раз на місяць протягом дітородного віку. Це жовте тіло розміром від 2 до 5 сантиметрів. Жовте тіло складається з двох типів клітин — фолікулярних гранульозних клітин і фолікулярних тека-клітин.

На початку менструального циклу в яєчниках з’являється кілька фолікулів, кожен з яких містить яйцеклітину. Один з фолікулів стає більшим і випускає свою яйцеклітину в середині менструального циклу. Потім цей фолікул перетворюється на жовте тіло. Його клітини перетворюють холестерин в прогестерон. Цей гормон необхідний для вагітності.

Де знаходиться жовте тіло?
У черевній порожнині є два яєчника, по одному з кожного боку. В одному з них утворюється жовте тіло після того, як фолікул звільнить яйцеклітину.

Функція жовтого тіла
Жовте тіло перестає працювати, якщо яйцеклітина не запліднюється. Без прогестерону слизова оболонка матки відшаровується, що призводить до менструації.

Якщо яйцеклітина запліднена, жовте тіло виконує кілька важливих функцій для збереження вагітності:

Готує вашу матку прийняти та вигодувати дитину шляхом вироблення прогестерону.
Пригнічує мозок і гіпофіз для зміни вироблення гормонів.
Виробляє гормон релаксин. Це розм’якшує суглоби вашого тазу, що необхідно для вагінальних пологів.

Жовте тіло задовольняє ці потреби протягом перших 12 тижнів вагітності. Потім плацента бере на себе виробництво прогестерону та інших гормонів. Жовте тіло зменшується і перестає функціонувати.

Жовте тіло відіграє роль у контролі артеріального тиску під час вагітності. Гормон релаксин є потужним судинорозширювальним засобом і запобігає підвищенню артеріального тиску. Якщо жовте тіло відсутнє, існує вищий ризик прееклампсії, небезпечного стану підвищення артеріального тиску.

Прогестерон жовтого тіла
Прогестерон є основним продуктом жовтого тіла. Він впливає на матку кількома способами:

Слизова оболонка матки (ендометрій) змінюється, щоб дозволити заплідненій яйцеклітині осісти та рости.
Кровопостачання матки збільшується, щоб постачати киснем і поживними речовинами зростаючу дитину.
Сама матка збільшується.

Прогестерон багато в чому сприяє вагітності. Він стимулює роботу залоз і змінює структуру білків у клітинах ендометрію. Ці білки підтримують ріст ембріона на ранніх термінах вагітності. Прогестерон також заспокоює м'язи матки (міометрій), захищаючи вагітність від раннього викидання.

Умови, що впливають на жовте тіло
Дефект жовтого тіла. Це відбувається, коли цей орган не виробляє прогестерон. Без цього життєво важливого гормону в достатній кількості слизова оболонка матки не потовщується і не підтримує вагітність. Вам може бути важко завагітніти і народити дитину. Дефект жовтого тіла іноді пов’язаний з ожирінням, недоїданням, стресом, надмірними фізичними вправами або такими захворюваннями, як ендометріоз і синдром полікістозних яєчників (СПКЯ).

Дефект лютеїнової фази. Іноді жовте тіло виробляє прогестерон, але ваша матка на нього не реагує. Це називається дефектом лютеїнової фази і є поширеною причиною неможливості завагітніти. Якщо ви не можете народити дитину, незважаючи на спроби, вам слід проконсультуватися з лікарем.

Якщо ваш лікар вважає, що ваше жовте тіло може бути причиною безпліддя, він попросить провести лабораторні дослідження для вимірювання рівня ваших гормонів — прогестерону, фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) і лютеїнізуючого гормону (ЛГ). Вони також можуть призначити ультразвукове дослідження для вимірювання жовтого тіла та товщини слизової оболонки матки.

Ознаки того, що щось не так із жовтим тілом
Жовте тіло повинно припинити роботу і зменшитися, коли його функція закінчиться. Але замість цього воно може продовжувати рости і наповнюватися рідиною або кров’ю, утворюючи кісту. Така кіста жовтого тіла зазвичай нешкідлива і не викликає болю. Це може статися як з вагітністю, так і без неї.

Іноді кіста жовтого тіла викликає такі симптоми:

Біль або повнота внизу живота.
Біль під час сечовипускання або випорожнення.
Біль з одного боку тіла.
Біль під час статевого акту (диспареунія).
Виділення з піхви з плямами крові, коли у вас немає менструації.
Кісту жовтого тіла часто виявляють під час обстеження вагітних. Вони проходять самостійно до другого триместру. Якщо ви не вагітні, кіста жовтого тіла може тривати кілька тижнів або місяців.

Лікування кісти жовтого тіла
Ваш лікар буде лікувати кісту жовтого тіла лише в разі необхідності. Більшість кіст зменшуються в розмірах і зникають самостійно. Якщо кіста досить велика, щоб створити проблеми, або дуже болюча, ваш лікар може видалити її хірургічним шляхом.

Відсутність гормону прогестерону з жовтого тіла може перешкоджати вагітності. Якщо ваш лікар виявить це, він може призначити ліки або хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ), щоб стимулювати ваше жовте тіло виробляти гормон. Інший варіант - приймати сам прогестерон.

Підтримуйте своє жовте тіло
У кожному менструальному циклі утворюється нове, тому для здоров’я жовтого тіла нічого особливо робити не потрібно. Збалансоване, поживне харчування, достатньо сну і відпочинку, свобода від стресу сприяють загальному здоров’ю та репродуктивному здоров’ю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: жовте тіло, вагітність, ембріон, гормони, цикл, менстуація


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Вчені з Університету Колорадо з'ясували, що грудне вигодовування пов'язане з нижчим відсотком жиру в організмі дитини у віці дев'яти років.

Знайдено спосіб знизити ризик ожиріння у дитини

Дитина | 01:20, 17.07.2024

Вчені з Університету Колорадо з'ясували, що грудне вигодовування пов'язане з нижчим відсотком жиру в організмі дитини у віці дев'яти років.

«Щодо фолієвої кислоти, погано коли її надто мало, і коли її надто багато. Потрібна золота середина», — каже професор Каліфорнійського університету Ра

Надлишок фолієвої кислоти під час вагітності виявився не менш небезпечним, ніж її нестача

Я вагітна | 00:30, 17.07.2024

«Щодо фолієвої кислоти, погано коли її надто мало, і коли її надто багато. Потрібна золота середина», — каже професор Каліфорнійського університету Ральф Грін, один із авторів нового дослідження.

Результати дослідження, проведеного вченими з Університету Північної Джорджії, були опубліковані в журналі American Journal of Infection Control.

Басейни з кульками визнали розсадником інфекції

Здоров'я | 12:10, 16.07.2024

Результати дослідження, проведеного вченими з Університету Північної Джорджії, були опубліковані в журналі American Journal of Infection Control.

У разі маленьких дітей санітайзери можуть принести більше шкоди, ніж користі, оскільки малюки, завдавши на руки антисептик з високим вмістом етанолу,

Санітайзери можуть бути небезпечними для дітей - медики

Дитина | 10:30, 16.07.2024

У разі маленьких дітей санітайзери можуть принести більше шкоди, ніж користі, оскільки малюки, завдавши на руки антисептик з високим вмістом етанолу, можуть, наприклад, відразу витерти кулаком очі, тим самим викликавши хімічний опік слизової оболонки

У дітей, які дуже мало сплять, різко підвищений ризик психічних розладів та знижена здатність до навчання.

Найважливішим для здоров'я дитячої психіки виявився сон

Дитина | 08:30, 16.07.2024

У дітей, які дуже мало сплять, різко підвищений ризик психічних розладів та знижена здатність до навчання.

Заняття у спортивній секції допомагають дошкільнятам справлятися з емоційними проблемами та вчитися самоконтролю.

Спорт покращує поведінку хлопчиків - дослідження

Дитина | 00:30, 16.07.2024

Заняття у спортивній секції допомагають дошкільнятам справлятися з емоційними проблемами та вчитися самоконтролю.

У надто худорлявих і надто повних жінок ризик викиднів вищий, ніж у жінок із середньою вагою.

Вага мами впливає на ризик невиношування вагітності

Плануємо дитину | 12:10, 15.07.2024

У надто худорлявих і надто повних жінок ризик викиднів вищий, ніж у жінок із середньою вагою.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: