Жовте тіло: все, що потрібно знати

Adoption
Date
  • 142 Переглядів
Жовте тіло — короткочасний, але життєво важлива залоза, яка з’являється в одному з яєчників під час кожного менструального циклу. Її робота полягає у виробленні гормонів (прогестерону і релаксину), які підтримують вагітність і пологи.

3713_corpus-luteum.jpeg (31.8 Kb)


Якщо яйцеклітина, яку виробляє ваш яєчник, запліднена, жовте тіло виробляє прогестерон протягом кількох тижнів. Без запліднення жовте тіло через кілька днів перестає працювати і відмирає. У вас буде жовте тіло сотні разів протягом ваших репродуктивних років. Жовте тіло іноді функціонує ненормально, викликаючи неприємні симптоми або серйозні захворювання.

Що таке жовте тіло?
Жовте тіло — це залоза, що виробляє гормони, яка з’являється в одному з ваших яєчників приблизно раз на місяць протягом дітородного віку. Це жовте тіло розміром від 2 до 5 сантиметрів. Жовте тіло складається з двох типів клітин — фолікулярних гранульозних клітин і фолікулярних тека-клітин.

На початку менструального циклу в яєчниках з’являється кілька фолікулів, кожен з яких містить яйцеклітину. Один з фолікулів стає більшим і випускає свою яйцеклітину в середині менструального циклу. Потім цей фолікул перетворюється на жовте тіло. Його клітини перетворюють холестерин в прогестерон. Цей гормон необхідний для вагітності.

Де знаходиться жовте тіло?
У черевній порожнині є два яєчника, по одному з кожного боку. В одному з них утворюється жовте тіло після того, як фолікул звільнить яйцеклітину.

Функція жовтого тіла
Жовте тіло перестає працювати, якщо яйцеклітина не запліднюється. Без прогестерону слизова оболонка матки відшаровується, що призводить до менструації.

Якщо яйцеклітина запліднена, жовте тіло виконує кілька важливих функцій для збереження вагітності:

Готує вашу матку прийняти та вигодувати дитину шляхом вироблення прогестерону.
Пригнічує мозок і гіпофіз для зміни вироблення гормонів.
Виробляє гормон релаксин. Це розм’якшує суглоби вашого тазу, що необхідно для вагінальних пологів.

Жовте тіло задовольняє ці потреби протягом перших 12 тижнів вагітності. Потім плацента бере на себе виробництво прогестерону та інших гормонів. Жовте тіло зменшується і перестає функціонувати.

Жовте тіло відіграє роль у контролі артеріального тиску під час вагітності. Гормон релаксин є потужним судинорозширювальним засобом і запобігає підвищенню артеріального тиску. Якщо жовте тіло відсутнє, існує вищий ризик прееклампсії, небезпечного стану підвищення артеріального тиску.

Прогестерон жовтого тіла
Прогестерон є основним продуктом жовтого тіла. Він впливає на матку кількома способами:

Слизова оболонка матки (ендометрій) змінюється, щоб дозволити заплідненій яйцеклітині осісти та рости.
Кровопостачання матки збільшується, щоб постачати киснем і поживними речовинами зростаючу дитину.
Сама матка збільшується.

Прогестерон багато в чому сприяє вагітності. Він стимулює роботу залоз і змінює структуру білків у клітинах ендометрію. Ці білки підтримують ріст ембріона на ранніх термінах вагітності. Прогестерон також заспокоює м'язи матки (міометрій), захищаючи вагітність від раннього викидання.

Умови, що впливають на жовте тіло
Дефект жовтого тіла. Це відбувається, коли цей орган не виробляє прогестерон. Без цього життєво важливого гормону в достатній кількості слизова оболонка матки не потовщується і не підтримує вагітність. Вам може бути важко завагітніти і народити дитину. Дефект жовтого тіла іноді пов’язаний з ожирінням, недоїданням, стресом, надмірними фізичними вправами або такими захворюваннями, як ендометріоз і синдром полікістозних яєчників (СПКЯ).

Дефект лютеїнової фази. Іноді жовте тіло виробляє прогестерон, але ваша матка на нього не реагує. Це називається дефектом лютеїнової фази і є поширеною причиною неможливості завагітніти. Якщо ви не можете народити дитину, незважаючи на спроби, вам слід проконсультуватися з лікарем.

Якщо ваш лікар вважає, що ваше жовте тіло може бути причиною безпліддя, він попросить провести лабораторні дослідження для вимірювання рівня ваших гормонів — прогестерону, фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) і лютеїнізуючого гормону (ЛГ). Вони також можуть призначити ультразвукове дослідження для вимірювання жовтого тіла та товщини слизової оболонки матки.

Ознаки того, що щось не так із жовтим тілом
Жовте тіло повинно припинити роботу і зменшитися, коли його функція закінчиться. Але замість цього воно може продовжувати рости і наповнюватися рідиною або кров’ю, утворюючи кісту. Така кіста жовтого тіла зазвичай нешкідлива і не викликає болю. Це може статися як з вагітністю, так і без неї.

Іноді кіста жовтого тіла викликає такі симптоми:

Біль або повнота внизу живота.
Біль під час сечовипускання або випорожнення.
Біль з одного боку тіла.
Біль під час статевого акту (диспареунія).
Виділення з піхви з плямами крові, коли у вас немає менструації.
Кісту жовтого тіла часто виявляють під час обстеження вагітних. Вони проходять самостійно до другого триместру. Якщо ви не вагітні, кіста жовтого тіла може тривати кілька тижнів або місяців.

Лікування кісти жовтого тіла
Ваш лікар буде лікувати кісту жовтого тіла лише в разі необхідності. Більшість кіст зменшуються в розмірах і зникають самостійно. Якщо кіста досить велика, щоб створити проблеми, або дуже болюча, ваш лікар може видалити її хірургічним шляхом.

Відсутність гормону прогестерону з жовтого тіла може перешкоджати вагітності. Якщо ваш лікар виявить це, він може призначити ліки або хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ), щоб стимулювати ваше жовте тіло виробляти гормон. Інший варіант - приймати сам прогестерон.

Підтримуйте своє жовте тіло
У кожному менструальному циклі утворюється нове, тому для здоров’я жовтого тіла нічого особливо робити не потрібно. Збалансоване, поживне харчування, достатньо сну і відпочинку, свобода від стресу сприяють загальному здоров’ю та репродуктивному здоров’ю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: жовте тіло, вагітність, ембріон, гормони, цикл, менстуація


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Інша назва болю у тазовому поясі – нестабільність тазового, або лобкового, з’єднання. Це терміни, які описують біль та нестабільність суглобів і кісто

Що робити з тазовим болем під час вагітності?

Я вагітна | 07:30, 20.09.2023

Інша назва болю у тазовому поясі – нестабільність тазового, або лобкового, з’єднання. Це терміни, які описують біль та нестабільність суглобів і кісток у тазу. Іноді вагітні жінки з болями у тазовому поясі також скаржаться на больові відчуття у попер

Вагітність може бути прекрасним часом для жінки, але шкоду, яку вона може нанести вашому організму, легко недооцінити. На додачу до щоденних стресових

Чи можна вагітним приймати ванну?

Я вагітна | 06:30, 20.09.2023

Вагітність може бути прекрасним часом для жінки, але шкоду, яку вона може нанести вашому організму, легко недооцінити. На додачу до щоденних стресових факторів, з якими стикається жінка, гормони вагітності дійсно можуть змінити її світосприйняття. У

Це запитання задає безліч жінок під час вагітності. У той час, коли жінка може почувати себе не найкраще, похід до перукаря або фарбування волосся вдо

Чи можна вагітним фарбувати волосся?

Я вагітна | 02:00, 20.09.2023

Це запитання задає безліч жінок під час вагітності. У той час, коли жінка може почувати себе не найкраще, похід до перукаря або фарбування волосся вдома може здатися чудовою маленькою приємністю.

оловний біль знижує продуктивність, відбивається на когнітивних здібностях та пам'яті, а також погіршує якість життя. Але якщо звичайний больовий синд

Якщо у мами мігрень: що робити?

Профілактика і лікування | 22:45, 19.09.2023

оловний біль знижує продуктивність, відбивається на когнітивних здібностях та пам'яті, а також погіршує якість життя. Але якщо звичайний больовий синдром легко усунути практично будь-якими знеболюючими, то мігрень погано піддається лікуванню. Напад м

Далеко не кожен знає, як боротися з підвищеною температурою так, щоб не нашкодити новонародженому.

Ефективні способи зниження температури для годуючої мами

Профілактика і лікування | 22:00, 19.09.2023

Далеко не кожен знає, як боротися з підвищеною температурою так, щоб не нашкодити новонародженому.

Як і будь-яка інша річ у вашому житті, оздоровлення вимагає серйозної мотивації, тож перш за все вам потрібно поставити перед собою конкретну мету, як

5 найкращих порад щодо здоров'я і спорту для мам

Здоров'я | 20:20, 19.09.2023

Як і будь-яка інша річ у вашому житті, оздоровлення вимагає серйозної мотивації, тож перш за все вам потрібно поставити перед собою конкретну мету, яка допоможе вам пройти цей шлях до кінця.

У дорослому житті ми самі приймаємо рішення скільки разів на день приймати душ, адже це все залежить від нашого рівня життя, втім фахівці все ж таки д

Скільки разів на день мамі потрібно приймати душ?

Здоров'я | 19:30, 19.09.2023

У дорослому житті ми самі приймаємо рішення скільки разів на день приймати душ, адже це все залежить від нашого рівня життя, втім фахівці все ж таки дають рекомендацію, якої варто прислухатися.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: