Як вакцини діють на організм?

Adoption
Date
  • 3124 Переглядів
Щоб зрозуміти, як діють вакцини, потрібно спочатку поглянути на те, як організм бореться з хворобою.

0205_161302424tdeg_1600x900.jpg (22.5 Kb)


Коли мікроби, такі як бактерії або віруси, проникають в організм, вони атакують і розмножуються. Ця інвазія, яка називається інфекцією, є причиною захворювання. Імунна система використовує кілька засобів для боротьби з інфекцією. Кров містить червоні кров’яні тільця для перенесення кисню до тканин і органів, а також білі або імунні клітини для боротьби з інфекцією. Ці білі клітини складаються переважно з макрофагів, В-лімфоцитів і Т-лімфоцитів:

Макрофаги - білі кров’яні тільця, які поглинають і перетравлюють мікроби, а також мертві або вмираючі клітини. Макрофаги залишають після себе частини мікробів, які вторгаються, які називаються антигенами. Організм визначає антигени як небезпечні і стимулює антитіла атакувати їх.
В-лімфоцити є захисними лейкоцитами. Вони виробляють антитіла, які атакують антигени, залишені макрофагами.
Т-лімфоцити є іншим типом захисних лейкоцитів. Вони атакують клітини організму, які вже були інфіковані.

Коли організм вперше зіткнеться з мікробом, може знадобитися кілька днів, щоб створити та використати всі засоби для боротьби з мікробами, необхідні для подолання інфекції. Після зараження імунна система запам’ятовує те, що вона дізналася про те, як захистити організм від цієї хвороби.

В організмі зберігається кілька Т-лімфоцитів, які називаються клітинами пам’яті, які швидко починають діяти, якщо тіло знову зустріне той самий мікроб. Коли виявляються знайомі антигени, В-лімфоцити виробляють антитіла, щоб атакувати їх.

Як діють вакцини
Вакцини сприяють виробленню імунітету, імітуючи інфекцію. Цей тип інфекції, однак, майже ніколи не викликає захворювання, але він змушує імунну систему виробляти Т-лімфоцити та антитіла. Іноді після вакцинації імітація інфекції може викликати незначні симптоми, наприклад, підвищення температури. Такі незначні симптоми є нормальними і їх слід очікувати, оскільки організм формує імунітет.

Після того, як імітаційна інфекція зникне, в організмі залишається запас Т-лімфоцитів «пам’яті», а також В-лімфоцитів, які запам’ятають, як боротися з цією хворобою в майбутньому. Однак, як правило, після вакцинації організму потрібно кілька тижнів для вироблення Т-лімфоцитів і В-лімфоцитів. Таким чином, можливо, що у людини, інфікованої захворюванням безпосередньо перед вакцинацією або відразу після неї, можуть з’явитися симптоми та вона може захворіти, оскільки вакцина не мала достатньо часу, щоб забезпечити захист.

Типи вакцин
Вчені використовують багато підходів до розробки вакцин. Ці підходи засновані на інформації про інфекції (спричинені вірусами чи бактеріями), які вакцина запобігає, наприклад, як мікроби вражають клітини та як імунна система реагує на це. Практичні міркування, такі як регіони світу, де буде використана вакцина, також важливі, оскільки штам вірусу та умови навколишнього середовища, такі як температура та ризик впливу, можуть бути різними в усьому світі. Доступні варіанти доставки вакцин також можуть відрізнятися географічно. Сьогодні існує п’ять основних типів вакцин, які зазвичай отримують немовлята та діти раннього віку:

Живі ослаблені вакцини борються з вірусами та бактеріями. Ці вакцини містять версію живого вірусу або бактерії, яка була ослаблена, щоб вона не викликала серйозних захворювань у людей зі здоровою імунною системою. Оскільки живі ослаблені вакцини найближче до природної інфекції, вони є хорошими вчителями для імунної системи. Приклади живих ослаблених вакцин включають вакцину проти кору, паротиту та краснухи та вакцини проти вітряної віспи. Незважаючи на те, що вони дуже ефективні, не всі можуть отримати ці вакцини. Діти з ослабленою імунною системою, наприклад, ті, хто проходить хіміотерапію, не можуть отримати живі вакцини.

Інактивовані вакцини також борються з вірусами та бактеріями. Ці вакцини виготовляються шляхом інактивації або знищення мікроба під час процесу виготовлення вакцини. Прикладом цього типу вакцини є інактивована вакцина проти поліомієліту. Інактивовані вакцини викликають імунну відповідь інакше, ніж живі, ослаблені вакцини. Часто для формування та/або підтримки імунітету необхідні багаторазові дози.

Токсоїдні вакцини запобігають захворюванням, викликаним бактеріями, які виробляють токсини (отрути) в організмі. У процесі виготовлення цих вакцин токсини послаблюються, тому вони не можуть викликати захворювання. Ослаблені токсини називаються анатоксинами. Коли імунна система отримує вакцину, що містить анатоксин, вона вчиться боротися з природним токсином. Вакцина DTaP містить анатоксини дифтерії та правця.

Субодиничні вакцини включають лише частини вірусу чи бактерії чи субодиниці, а не весь мікроб. Оскільки ці вакцини містять лише основні антигени, а не всі інші молекули, що входять до складу мікроба, побічні ефекти зустрічаються рідше. Компонент проти кашлюку (коклюшу) вакцини DTaP є прикладом субодиниці вакцини.

Кон'юговані вакцини борються з різними типами бактерій. Ці бактерії мають антигени з зовнішньою оболонкою з цукроподібних речовин, які називаються полісахаридами. Цей тип покриття маскує антиген, утрудняючи незрілу імунну систему маленької дитини, щоб розпізнати його та реагувати на нього. Кон’юговані вакцини ефективні для цих типів бактерій, оскільки вони з’єднують (або кон’югують) полісахариди з антигенами, на які імунна система дуже добре реагує. Цей зв’язок допомагає незрілій імунній системі реагувати на покриття і розвивати імунну відповідь. Прикладом цього типу вакцини є вакцина Haemophilus influenzae типу B (Hib).

Вакцини вимагають більше однієї дози
Є чотири причини, чому немовлятам — і навіть підліткам чи дорослим — які отримують вакцину вперше може знадобитися більше однієї дози:

Для деяких вакцин (насамперед інактивованих) перша доза не забезпечує максимального імунітету. Отже, для формування більш повного імунітету потрібна не одна доза. Вакцина, яка захищає від бактерії Hib, яка викликає менінгіт, є хорошим прикладом.
У деяких вакцин через деякий час імунітет починає слабшати. У цей момент необхідна «підвищувальна» доза, щоб відновити рівень імунітету. Ця бустерна доза зазвичай виникає через кілька років після введення початкової серії доз вакцини.
Для деяких вакцин (в першу чергу живих вакцин) дослідження показали, що для розвитку найкращої імунної відповіді кожному необхідно більше однієї дози. Наприклад, після однієї дози вакцини MMR у деяких людей може не вироблятися достатньо антитіл для боротьби з інфекцією. Друга доза допомагає переконатися, що майже всі захищені.
Нарешті, у випадку вакцини проти грипу дорослі та діти (6 місяців і старше) повинні отримувати дозу щороку. Діти віком від 6 місяців до 8 років, які ніколи не отримували вакцину проти грипу в минулому або отримували лише одну дозу в останні роки, потребують двох доз у перший рік вакцинації. Потім потрібна щорічна вакцина проти грипу, оскільки віруси грипу, що викликають захворювання, можуть відрізнятися від сезону до сезону. Щороку створюються вакцини проти грипу, щоб захистити від вірусів, які, як показують дослідження, будуть найпоширенішими. Крім того, імунітет, який дитина отримує від вакцинації проти грипу, з часом слабшає. Щорічне отримання вакцини проти грипу допомагає захистити дитину, навіть якщо вакцинні віруси не змінюються від сезону до сезону.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: вакцина, тип вакцин, вакцинація, як діють вакцини, мама, сайт для мам, вагітність, дитина, пологи, дієта, вакцини, вакцин, імунітету, можуть, лімфоцитів, бактерії, однієї, організм


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Нове дослідження вчених зі Школи медицини Університету Вірджинії говорить про переваги бустера COVID-19.

Бустер COVID-19 збільшує стійкість реакції антитіл

Щеплення | 08:30, 07.01.2023

Нове дослідження вчених зі Школи медицини Університету Вірджинії говорить про переваги бустера COVID-19.

Нове дослідження показало, що немає ніяких відмінностей у результатах розвитку і поведінки дітей, у яких з’являлася реакція після щеплення, і дітей, я

Побічні реакції після щеплення не впливають на розвиток дитини

Щеплення | 08:00, 05.01.2023

Нове дослідження показало, що немає ніяких відмінностей у результатах розвитку і поведінки дітей, у яких з’являлася реакція після щеплення, і дітей, які ніколи його не мали.

Люди, які страждають на рак крові, часто мають слабку імунну систему, що піддає їх більшому ризику серйозно захворіти на COVID-19. Крім того, деякі ви

Вакцинація від COVID-19 захищає людей від раку крові

Щеплення | 08:30, 01.01.2023

Люди, які страждають на рак крові, часто мають слабку імунну систему, що піддає їх більшому ризику серйозно захворіти на COVID-19. Крім того, деякі види лікування раку призводять до того, що у цих пацієнтів після вакцинації проти COVID-19 утворюється

Гепатит В – це інфекція, спричинена вірусом гепатиту В. Він може передаватися через контакт із кров’ю чи іншими рідинами організму інфікованої людини.

Коли немовлята повинні отримати вакцину проти гепатиту B?

Щеплення | 14:00, 05.12.2022

Гепатит В – це інфекція, спричинена вірусом гепатиту В. Він може передаватися через контакт із кров’ю чи іншими рідинами організму інфікованої людини.

Згідно з новим дослідженням, щорічне щеплення від грипу може бути пов’язане з меншим ризиком інсульту.

Щеплення від грипу знижує ризик інсульту

Щеплення | 19:00, 04.12.2022

Згідно з новим дослідженням, щорічне щеплення від грипу може бути пов’язане з меншим ризиком інсульту.

Дослідники рекомендують маски, вакцини та пильність, щоб запобігти повторному зараженню.

Повторні інфікування COVID-19 підвищують ризик відмови органів

Хвороби | 19:00, 02.12.2022

Дослідники рекомендують маски, вакцини та пильність, щоб запобігти повторному зараженню.

Кажуть, що все залежить від часу, і це точно так, коли мова йде про вакцини. Вони найефективніші, коли їх дають у потрібний час.

Чи варто відкладати щеплення дитини?

Щеплення | 23:00, 01.12.2022

Кажуть, що все залежить від часу, і це точно так, коли мова йде про вакцини. Вони найефективніші, коли їх дають у потрібний час.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: