Диспепсія: причини, симптоми, лікування

Adoption
Date
  • 509 Переглядів
Печія, кислотна регургітація, надмірна відрижка/відрижка, посилене здуття живота, нудота, відчуття ненормального або уповільненого травлення або раннє насичення – усі симптоми, які можна описати терміном «диспепсія». Причина диспепсії невідома, але зазвичай вона посилюється під час їжі, і симптоми можуть раптово зникнути без очевидного лікування.

6111_gastroenterolog-zaporozhe-1-1-360x270.png (143.66 Kb)


Наявність диспепсії може мати значний вплив на життя вдома та на роботі. У людей із хронічними захворюваннями верхніх відділів шлунково-кишкового тракту рівень прогулів у дев’ять разів вищий, ніж у здорових людей. Крім того, продуктивність, коли люди, які страждають від симптомів диспепсії, працюють у вісім разів нижча, ніж у тих, хто не страждає.

Ознаки та симптоми
Більшість пацієнтів, які мають диспепсію внаслідок раку шлунка, матимуть тривожні симптоми на додаток до простої диспепсії. Вони називаються «симптомами тривоги».

тривожні симптоми диспепсії,
постійна блювота,
ознаки кровотечі (червоний або чорний кал),
анемія,
незрозуміла втрата ваги,
утруднене ковтання,
утворення в черевній порожнині, виявлене лікарем.

Якщо у вас є будь-який із цих тривожних симптомів або якщо ви старше та маєте нові симптоми, вам не слід ігнорувати свою диспепсію, а слід негайно звернутися до лікаря.

Виходячи з вашого анамнезу та того, що виявить лікар під час огляду, вам може знадобитися пройти один або кілька тестів, щоб визначити причину вашої диспепсії.

Слід, однак, підкреслити, що більшість людей з диспепсією не потребують обстеження, і їхню диспепсію цілком доречно та адекватно може лікувати сімейний лікар/лікар загальної практики.

Ризики, пов'язані з диспепсією
Найбільш частою причиною печії та диспепсії є гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ). Це стан, при якому кислота, яка зазвичай присутня в шлунку, щоб допомогти перетравлювати нашу їжу, повертається в ковтальну трубку (стравохід). У деяких людей це викликає печію та регургітацію, а в інших це може спричинити ці симптоми, а також викликати запалення (почервоніння та набряк) або виразки (ерозії) у стравоході. У невеликої кількості осіб, які страждають на диспепсію, може бути виразка в шлунку (виразка шлунка) або в першій частині кишечника (дванадцятипалої кишки).

Виразка шлунка або дванадцятипалої кишки може бути викликана інфекцією в шлунку (Helicobacter pylori), або прийомом аспірину або ліків для лікування артриту (нестероїдних протизапальних препаратів). Інші люди з диспепсією не матимуть жодних ідентифікованих захворювань у стравоході, шлунку чи дванадцятипалій кишці. Кажуть, що ці особи мають «функціональну диспепсію» або «невиразкову диспепсію».

Тести та лікування
Щоб визначити причину диспепсії, можуть бути проведені різні тести. Однак у деяких випадках лікар може вибрати лікування пацієнтів на основі своєї клінічної оцінки симптомів перед призначенням аналізів.

Певні симптоми, такі як кровотеча, втрата ваги, проблеми з ковтанням, постійне блювання або нові симптоми у літніх пацієнтів, як правило, вказують на необхідність проведення тестів.

Рентгенографія з барієм (верхній ряд ШКТ)
Це рентгенівське обстеження, яке окреслює стравохід, шлунок і дванадцятипалу кишку. Протягом багатьох років це був один із небагатьох доступних тестів для дослідження цих типів симптомів і досі використовується як скринінговий тест. Однак у більшості випадків зараз використовуються більш точні тести.

Тести на Helicobacter pylori
для бактерій іноді можна зробити в кабінеті лікаря. Вони включають аналізи крові, які визначають попередній контакт з бактеріями, але не визначають фактичну присутність бактерій. Здебільшого ці тести були замінені дихальним тестом на сечовину (UBT). Цей тест можна зробити в кабінеті лікаря або в лікарні. Пацієнт випиває хімічну речовину, і якщо бактерії присутні в шлунку, ця хімічна речовина розщеплюється бактеріями. Побічні продукти виділяються з диханням пацієнта, які збираються та перевіряються. Позитивний тест свідчить про те, що бактерії дійсно присутні в цей час. Цей тест можна зробити, щоб підтвердити наявність бактерій або їх усунення після лікування.

Другу групу тестів на цю бактерію можна зробити під час ендоскопії з біопсією (зразками тканини). Невеликі шматочки шлунка можна піддати тій самій хімічній реакції, що й зазначена вище для дихального тесту, або тканину можна дослідити під мікроскопом для пошуку бактерій.

Гастроскопія (ендоскопія верхніх відділів ШКТ)
Цей тест зазвичай проводять для пацієнтів з диспепсією, оскільки це дуже точний спосіб виявити або виключити наявність пошкодження слизової оболонки верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. Через рот вводять трубку, через яку видно шлунок.

У деяких випадках цей тест можна зробити в кабінеті лікаря, але зазвичай проводиться в лікарні.

24-годинне дослідження pH
Хоча за допомогою ендоскопії можна визначити наявність ушкодження слизової оболонки кишечника внаслідок рефлюксу, у багатьох пацієнтів рефлюкс може бути без такого видимого пошкодження. 24-годинний тест на pH проводиться, щоб спробувати співвіднести симптоми пацієнта з фактичною наявністю кислоти в стравоході. Цей тест передбачає проходження тонкої трубки через ніс у стравохід. Трубка залишається на місці і безперервно фіксує рівень кислоти в стравоході протягом 24 годин. Потім комп’ютерна програма співвідносить симптоми пацієнта з наявністю кислоти в стравоході.

Лікування диспепсії
Ліки перераховані нижче в загальному порядку дії, але порядок не обов’язково відображає порядок, у якому лікар може вирішити почати лікування.

Антациди
Корисні як короткочасна терапія, але зазвичай використовуються для нечастих або «проривних» симптомів, які можуть виникнути, коли пацієнт відчуває симптоми під час прийому інших ліків. Загалом антациди не будуть використовуватися як регулярна форма терапії.

Антагоністи Н2-рецепторів (Н2-РА)
Цей клас препаратів був доступний більше 25 років і був першою справді ефективною формою ліків, що знижують кислотність. Ці таблетки забезпечують помірне зниження кислотності, що виробляється шлунком, і допомагають при легких випадках рефлюксу. Вони ефективні при загоєнні виразок, хоча й дещо повільніше, ніж препарати класу інгібіторів протонної помпи. Ці препарати дуже безпечні. Рідкісні побічні ефекти можуть включати шкірний висип, діарею, порушення печінкових тестів і проблеми з нирками. Ці препарати визнані безпечними для тривалої терапії при необхідності.

Інгібітори протонної помпи (ІПП)
Цей клас препаратів доступний більше 10 років і забезпечує найефективнішу придушення кислоти, доступну на даний момент. Це найефективніші таблетки для більш важких симптомів рефлюксу та ефективні для загоєння виразок дещо швидше, ніж H2-RA. Загалом, найкращі ліки – це ті, які адекватно контролюють симптоми. Ці таблетки також вважаються безпечними для тривалого лікування, якщо це необхідно.

Використання цього типу препарату часто поєднується з антибіотиками для лікування Helicobacter pylori. Побічні ефекти цього класу ліків також нечасті і можуть включати шкірний висип, діарею та ряд інших незначних побічних ефектів. У рідкісних випадках лікар повинен розглянути взаємодію з іншими лікарськими засобами.

Терапія Helicobacter pylori
Найпоширеніший тип терапії, який зараз використовується, включає два антибіотики плюс препарат ІПП. Важливо, щоб усі таблетки приймалися за розкладом, щоб отримати найбільший шанс знищити бактерії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: Диспепсія, причини, симптоми, лікування, мама, сайт для мам, вагітність, дитина, пологи, дієта, диспепсії, тести, шлунку, зробити, стравохоід, пацієнти


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Бувають випадки, коли пролікувати молочні чи перші постійні зубки дитини без наркозу неможливо (або дуже болюче). Тоді лікарі рекомендують медикаменто

Що потрібно знати про лікування зубів дітям під наркозом?

Дитина | 09:30, 20.06.2024

Бувають випадки, коли пролікувати молочні чи перші постійні зубки дитини без наркозу неможливо (або дуже болюче). Тоді лікарі рекомендують медикаментозний сон або наркоз. Та батьки дуже бояться цих слів і часто без вагомих причин відмовляються. Чому

Кіста - це утворення, яке може викликати біль. Дана проблема не є злоякісною, проте, нехтувати цим захворюванням небезпечно. Як же її діагностувати і

Чому з'являється кіста грудей і як її позбутися?

Хвороби | 14:50, 19.06.2024

Кіста - це утворення, яке може викликати біль. Дана проблема не є злоякісною, проте, нехтувати цим захворюванням небезпечно. Як же її діагностувати і що робити - читайте далі.

Якщо у дитини температура піднялася до 38 градусів, проте маля почувається нормально, не варто поспіщшати із жарознижувальними препаратами. Але якщо у

Лікарі розповіли, чим збивати температуру у дітей

Хвороби | 09:30, 19.06.2024

Якщо у дитини температура піднялася до 38 градусів, проте маля почувається нормально, не варто поспіщшати із жарознижувальними препаратами. Але якщо у дитини 37,6 і їй погано - давайте таблетки (або сироп, в залежності від віку).

Лікарі радять хоча би раз в шість місяців (обов'язково раз в рік!) здавати загальний аналіз крові та сечі, а також аналіз на глюкозу (цукор), щоб вчас

Чи може загальний аналіз крові виявити рак в організмі?

Профілактика і лікування | 19:46, 18.06.2024

Лікарі радять хоча би раз в шість місяців (обов'язково раз в рік!) здавати загальний аналіз крові та сечі, а також аналіз на глюкозу (цукор), щоб вчасно виявити чи попередити захворювання. Одним серед них може виявитися рак. Він значно помолодшав за

Раніше науковці вважали, що сон з телефоном дуже небезпечний. А тепер китайські науковці довели, що це не зовсім так. Гаджет більш небезпечний, коли й

Науковці переконані, що сон з телефоном може викликати рак

Здоров'я | 00:30, 18.06.2024

Раніше науковці вважали, що сон з телефоном дуже небезпечний. А тепер китайські науковці довели, що це не зовсім так. Гаджет більш небезпечний, коли його використовують.

Хто б міг подумати, що це можна робити так довго.

Україна має рекорд. Найтриваліший безперервний стоматологічний прийом пацієнтів

Хвороби | 23:00, 15.06.2024

Хто б міг подумати, що це можна робити так довго.

Такий стан повинен вас насторожити. Адже організм, який функціонує злагоджено, чудово

6 причин, чому мамі і татові постійно хочеться спати

Здоров'я | 07:40, 15.06.2024

Такий стан повинен вас насторожити. Адже організм, який функціонує злагоджено, чудово "розрізняє" день і ніч, тож вночі ви маєте солодко спати, а вдень - бути активними. Та коли бажання спати постійно наздоганяє вас всюди, потрібно насторожитися. Зві

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: